Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
mikk
Příspěvky: 6
Registrován: 02 srp 2020, 12:51

Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od mikk »

Ahoj,
chtel bych poprosit zdejsi odborniky o radu?
Pred casem jsem poridil z druhe ruky na takove to domaci kuteni hoblovku s protahem Proma HP-3-250 nahobloval jsem par kubiku prken a tramu a vsechno bylo relativne ok.
Najednou jsem si postupne zacal vsimat, ze povrch je jakoby "poskakany" markantni je to hlavne na prknech.
Nechaval jsem srovnat noze, sam jsem znovu po tom co se vada neodstranila se je snazil znovu precizne usadit, cistil podavaci valce, mazal stoly, vsemozne laborovat s vyskou a nastavenim stolu atd. Porad zkratka je to nepekne viz foto.
20200801_191306-04.jpeg
20200801_191306-04.jpeg (29.36 KiB) Zobrazeno 2591 x
20200801_191619-01.jpeg
20200801_191619-01.jpeg (32.06 KiB) Zobrazeno 2591 x
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od witt »

A je to ze z hoblování, nebo z protahu? Mně to přijde jako nerovnoměrný přítlak. Nemá uložení válce vůli? Neháže? Na té druhé fotky vidím akorát vykouslý suk.
mikk
Příspěvky: 6
Registrován: 02 srp 2020, 12:51

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od mikk »

Zpusobuje to jen protah. Druha fotka je tram 100x160 ktery byl protahovany hned po prknech a na tramech se to prakticky neprojevuje, resp povrch je paradni.

Ulozeni valce jsem zkousel rukou a vuli nema, ale pujcim hodinky a zmerim to obvodove hazeni. Jedine co me napadlo je nepevny spodni stul, ten ma vuli - houpe se, ale nechapu proc by se to projevilo jen na slabsim/lehcim materialu - protahovano vzdy s rolnou ve vysce spodniho stolu...
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od pinos »

A co trochu utáhnout přítlak podávacího válce?
mikk
Příspěvky: 6
Registrován: 02 srp 2020, 12:51

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od mikk »

Ok diky za radu mrknu na to a vyzkousim. Predpokladam, ze nastavenim prepeti pruzin jak na hladkem, tak i na zubatem podavacim valci ze? Je nejak definovany idealni pritlak, nebo se to nastavuje podle oka, pridavat napr. o otacku sroubu?
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od pinos »

mikk píše: 14 srp 2020, 08:27 Predpokladam, ze nastavenim prepeti pruzin jak na hladkem, tak i na zubatem podavacim valci ze? Je nejak definovany idealni pritlak, nebo se to nastavuje podle oka, pridavat napr. o otacku sroubu?
Jestli to má tendenci i prokluzovat, tak určitě na vroubkovaným. Chce to vyzkoušet.
Žádné rady, jak se nastavuje síla přítlaku jsem nikde neviděl. Ono je to dle mého podle toho, co člověk zrovna dělá:
Chci velký úběr - snížím přítlak, jinak ty pružiny při zavádění materiálu do stroje prostě nepřetlačím - to si myslím, že je základní měřítko, když to tam nejde zavést, tak je přítlak už moc (samozřejmě, při navoleném rozumném úběru, což tuším výárobci u každého stroje uvádějí).
Malej úběr - zvýším přítlak, aby to neprokluzovalo

Dále si myslím, že by na to mohla mít vliv ostrost kudel, ale určitě ne jako ta síle přítlaku.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od pinos »

Ještě to vypadá, že to dělá jen na jedné straně. Tak bych schválně zkusil zapáčit proti válci na jedné a nadruhé straně a odhadnout, zda se síly přítlaku neliší.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od witt »

Z té fotky to tak vypadá. Ty válce jsou hnané (= pohonem zatěžované) z jedné strany, může to být z jedné strany vyběhané. Těžko říct z jaké, protože na té více zatížené bývá i lepší uchycení. Jestli se pod tím hýbe stůl tak to také není dobře. To by zase mohlo vysvětlovat, proč to dělá jen na prknech - je to závislé na nastavení stolu. Já bych to komplet rozebral a zrevidoval.
mikk
Příspěvky: 6
Registrován: 02 srp 2020, 12:51

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od mikk »

Tak jsem se pustil do renovace a snad i vylepseni - loze, loziska, futra, valce. No je to k placi jak je tahle hoblovka postavena po strojarsky strance. Ulozeni hlavniho valce je napriklad v dvouradych kulickovych loziskach s naklapenim, aby kompenzovali nesouosost ulozeni domku, ram je jenom profilovany plech tl. 1mm atd...
Resim zafixovani spodniho stolu jeste pres dalsi mista a ne jen pres stredovy sloupek a dalsi veci.
No uvidime jeste jedna takova malickost, elektromotor je z obycejne ocelove svove trubky a na nem jen priruby, zadny odlitek se zebry nebo al vylisek atd.
Vyrobni cena musi byt fakt minimalni a nechapu, ze v jinych barvach ji nabizi i Rojek...
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Povrchove defekty pri protahovani - Proma HP-3-250

Příspěvek od jbubik »

Aby nedošlo k falešným očekáváním: Rojek je jen značka, stroje jsou stejná Čina, jako jiné. Doby, kdy Rojek vyráběl kvalitní stroje, jsou dávno pryč.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 8 hostů