Rekvalifikační kurz na truhláře

Vše co se týká truhlářského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od jardako »

Ahoj, přemýšlím, jestli neabsolvovat truhlářský kurz, který by mi umožnil mít živnostňák v tomto oboru.

Absolvovali jste někdo něco takového nebo víte o tom něco? Může to být zajímavé, nebo jen ztráta času? Který kurz byste případně doporučíli?

Díky!
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od Hans »

Zdravíčko, kolego.

Vy jste jak já před deseti lety :-D

Taky korporátní IT, taky frustrace z toho, jaká je to ve skutečnosti technologická žumpa, taky pokus o útěk k řemeslu.

Hm. Po pár letech čistě soukromé posedlosti, kdy jsem si vybavoval dílnu a hltal kdejakou starou knížku i videa na YT jsem si řekl, že si to chci nějak utřídit a vlezl na rekvalifikaci. Byla to trudomyslná záležitost. Nedokončil jsem to a radši si nechal vrátit peníze. Ti lidé nejen že neměli k řemeslu vztah, ale ještě ho ani nedělali dobře. Jen by mě zkazili. Uviděl jsem krizi učňovského školství v celé její nahotě.

Vzhledem k Vašemu pracovnímu zařazení se dá předpokládat, že máte a) funkční mozek a b) přiměřený dostatek peněz. To byl i můj případ a tak jsem si dál vybavoval dílnu, řezal, hobloval, tvořil, ... Touto cestou se naučíte daleko více než od nějakého vzteklého mistra z učňáku. Čest výjimkám.

A tím se dostávám k Vaší představě o tom, že se tím budete živit, jež jsem svého času také měl a zkoušel realizovat. Živnostňák takový problém není, vyřešil jsem to formou odpovědného zástupce. A vzal jsem pár prvních kšeftů. Brzy jsem však seznal, že mě nebaví realizovat představy o designu jiných lidí a že zkrátka nechci dělat něco, co se mi nelíbí. Také jsem chtěl dělat věci v termínech, což se mi kvůli primární obživě nedařilo. Oboje vedlo k poznání, že bude lepší si to zatím nechat jen tak pro radost a pokud se tím někdy budu chtít přiživovat, pak jedině tak, že budu realizovat své vlastní představy o designu. Pak je vrhnu na trh a uvidí se. Buď se to někomu zalíbí a koupí to nebo holt ne.

Nevím, jaká je Vaše představa, jakým směrem se chcete realizovat. Popsal jsem jen svoji zkušenost. To mizerné korporátní IT dovede člověka otrávit, to ano. Ale stolařina je drahé řemeslo a jestliže se zbavíte obrovské finanční výhody IT, pak budete honit kšefty jen proto, abyste vydělal na kdejaký stroj.


Tak ať se daří.

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:36, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od Hans »

Dovolil bych si vyvrátit i bod č. 2. Pokud nemáte zakázky, kterými zdůvodníte nákup strojů, berňák Vám je v případě kontroly z nákladů vyhodí a dostanete leda flastr. Samozřejmě záleží, zda na kontrolu někdy přijdou, což souvisí i s výší odpočtu. Pokud však ještě ŽL nemáte, pak vězte, že založit ŽL a hned začít s velkými odpočty je jak s červeným hadrem na býka :-)

Bývalo ale možné pořídit nějaké nářadí, schovat si účtenky a snad do tří let nebo tak nějak je pak dodatečně uplatnit do nákladů s tím, že se jednalo o nákupy v době přípravy na živnost, dokonce i bez založeného ŽL. Zda to ještě jde a za jakých okolností ale už nevím.

Pro dodávání věcí pro extra bohaté jedince nutně velké schopnosti nepotřebujete. Ty potřebujete spíše pro dodávání věcí pro jedince, co mají o věcech nějaké ponětí :-)

Snad najdete kurz, který Vám něco dá. Ale stejně uděláte nejlíp, když to řemeslo zkrátka budete dělat. Ať už u sebe nebo ve volném čase u někoho zkušenějšího. Na spoustu věcí musíte získat odhad a ten Vám žádný kurz stejně nepředá.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:36, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od Hans »

Stačí ho dovléct na živnostňák, on to tam podepíše a tím to pro něj hasne. Netuším, proč se to jmenuje odpovědný zástupce, protože za tu živnost stejně budete odpovídat jen Vy.

Formálně má ten zástupce jen tu povinnost, že na Vás jakože dohlíží, což se ale nijak nedokladuje, a má povinnost svůj souhlas odvolat v případě, že zjistí, že živnost neprovozuje košer.

Platnost je do onoho odvolání, příp. než zástupce umře nebo se stane sám jaksi nezpůsobilým. Ale nejsem právník, vím jen to, co jsem potřeboval sám.

Jsou řemeslníci, co se s tím nepářou a dělají dokonce i tesařinu pod volnou živností, což ale není správně a de facto to nesmí provozovat.

Řemesla živnost má jinak výhodu, že na příjmy z ní máte 80% "paušál."


Hans
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od witt »

Celý život se živým hlavou a manuální práci mám jen jako velké hobby. Nicméně před mnoha lety jsem se nějakým hnutím osudu dostal do truhlárny (provozoval ji známý, já byl jediným zaměstnancem) a rok a půl jsem se tím živil. Odnesl jsem si následující postřehy:
1) Řadu věcí dělám lépe než profesionální truhlář, ovšem za podstatně dělší dobu - ta rutina mi fakt chyběla a tím pádem ten byznys nebyl vzhledem k časové dotaci tak rentabilní :-)
2) Je velmi frustrující, když se nepotkávaly představy mé s představami zákazníka, respektive s tím, co byl ochotný zaplatit.
3) Bylo velmi zajímavé sledovat, jak se změnil přístup lidí ke mě, pokud jsem oblékl zelené montérky. Rázem jsem se dostal do zcela jiného světa a musím sebekriticky uznat, že my "intelektuálové" jsme namyšlení a omezení zaprděnci.

Myslím, že budovat živnost kvůli vybavení hobby dílny, není vůbec dobrý nápad. Pokud bude vybavení, musí být i zařízená provozovna - a u té hrozí, že se stane terčem kontrol. Za ten rok a půl jsem jich zažil celkem dost a vždy to skončilo nějakým průserem - elektrika špatně, bezpečnost práce špatně, podlaha špatně, WC špatně... Tohle bylo na konci 90. let, předpokládám, že dnes to bude spíše horší.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:37, celkem upraveno 1 x.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 06 srp 2020, 01:16 S tou provozovnou a kontrolami je to silný argument. Aby mi tu někdo čmuchal a hledal nedostatky, o to fakt moc nestojím...
To si pište, že bude. Hledat nedostatky a vybírat za to pokuty do státního rozpočtu je základním úkolem kontrolních orgánů :D Ale vážně, zeptejte se kohokoliv, kdo má jakoukoliv provozovnu.

Jen takový příklad - už jsem tu psal, že jsem si objednal nějaké stroje. Když jsem zjišťoval, co musím stavebně udělat, abych měl vše podle předpisů a neobtěžoval sousedy (lokalita rodinných domů) hlukem a vibracemi, bylo mi řečeno, že jako "kutil" v zásadě nic, jen si dát pozor, abych nedělal v noci, kdy jsou lidé citlivější na hluk, aby si nestěžovali a bylo mi doporučeno stroje umístit na prothlukovou podložku. Protože je to rodinný domek, tedy občanská stavba, ani nemusím mít pravidelné revize elektro.
Ovšem kdybych to měl jako podnikatelskou dílnu, tak mi jmenovali asi 20 předpisů a vyhlášek, kterým musím vyhovět. Měření hluku. BOZP. Pravidelné revize elektroinstalace. Samostatné WC (přestože mám v baráku asi tři) s teplou vodu. Protiskluzná podlaha. Smlouva o ekologickém zneškodňování odpadu. Smlouva o servisu strojů. Požární zpráva a pravidelné kontroly. Atd atd.....

K té druhé věci - odpočet DPH: musíte být plátce DPH a tedy mít buď obrat nebo požádat o možnost. A nevěřte tomu, že plátcovství dostanete jen tak, na internetu se dají najít desítky negativních zkušeností, kdy být plátce DPH bylo podmínkou obchodu, byly na to smlouvy, obchod potvrdil i odběratel a přesto finančák podnikateli nevyhověl. On totiž v tom, že někdo s nulovým obratem má vysoký odpočet, vidí finančák VŽDY podvod. A VY musíte prokázat, že není.
Naposledy upravil(a) jbubik dne 06 srp 2020, 10:30, celkem upraveno 1 x.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Rekvalifikační kurz na truhláře

Příspěvek od jardako »

...
Naposledy upravil(a) jardako dne 17 bře 2021, 19:37, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů