Vlastní MFT/3 like stůl

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Vlastní MFT/3 like stůl

Příspěvek od jardako »

Ahoj, je to tu o prázdninách nějak mrtvé, tak přidám pár postřehů pro výrobu vlastního stolu ve stylu Festool MFT/3.

Existuje tento asi dobrý a pěkný set, který se dá použít pro vyvrtání děr v přesném rozložení:
https://www.axminstertools.com/ujk-tech ... kii-104779

Asi to funguje pěkně, ale je to celkem drahé a i tak je to trochu piplačka.
Celkem náhodou jsem dospěl k tomu, že lepší a levnější je použít šablonu. Úplně původně jsem si na ebay objednal desku už děrovanou a hodlal ji použít jako desku stolu:
https://www.ebay.com/itm/Festool-MFT-3- ... 2911347518

Jenže přišla s trochu poškozenými rohy a materiál taky nic moc. Ale dá se krásně použít jako šablona. Díry jsem vyvrtal horní frézkou, do které jsem dal sukovník. Trochu musíte zkoušet, který sukovník je ideální, ale pak to zafunguje dobře.

Díry jsou celkem přesné. Aby tam psi drželi úplně fest, je dobré použít takové ty s gumičkami, které se utažením roztáhnou, a pak se to ani nehne.

Jako materiál jsem asi ne úplně šikovně zvolil bukovou překližku. Je docela tvrdá a vrtat to jde trochu obtížně. Běžně se asi používá březová překližka, tu bych si zpětně vybral teď.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vlastní MFT/3 like stůl

Příspěvek od jbubik »

a prověřoval jste, zda jsou otvory přesně v kolmém rastru 96 mm? V tom je totiž finta MFT3 stolu. Ptám se proto, že jsem pár desek vrtaných Forstnerem viděl a plus minus milimetr žádná míra..... :D

Když jsem do svého letitého FST stolu (dávný předchůdce MFT) potřeboval novou desku, nechal jsem si ji raději udělat na CNC
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vlastní MFT/3 like stůl

Příspěvek od jardako »

Ano, jsou přesně. To zajistí ta šablona ... je vyvrtaná na CNC stroji a sukovník se do ní vejde přesně. Připevním ji pevně na desku, do které vrtám a můžu vyvrtat tu hromadu děr. Když vrtám více děr, než má šablona (což je můj případ, dělám větší stůl než MFT/3), jen pak tu šablonu o něco posunu a přesně ji zaaretuju několika velkými psy, které projdou přes dvě díry (díra v šabloně a už vyvrtaná díra ve stole).

Poloha díry tedy problém není. Ty nastávají jinde. Je potřeba, aby díra nebyla ani moc malá (pes by tam šel špatně nacpat) ani moc velká (pes by se trochu viklal) - různé sukovníky jsou různě přesné. Dále je potřeba, aby se ten sukovník nezavařil / nezačla se pálit ta překližka a ideálně aby se ta překližka vespod při vrtání nevykousla. Z těch, co jsem zkoušel, je zdaleka nejlepší tento sukovník:
https://www.axminstertools.com/us/fisch ... 0mm-502030

Poslední problém jsem ještě úplně nedořešil. A totiž ten, aby vyvrtaná díra byla přesně kolmo. I když použiju vrchní frézku, není to vždy ideálně kolmé ... na velkém psu se to pozná.

Nemám teď rozchozený stojan na vrtačku, ale možná by to s ním šlo. Časem to zkusím. Případně máte jinou ideu?

Jasně, na tom CNC stroji by to bylo nejpřesnější, ale takhle je to docela zábava, přesnost mi přijde dostatečná a ještě to možná zdokonalím. CNC zatím ve sbírce nemám ....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů