Vlhkost a ventilace dílny

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od jardako »

Ahoj,

postupně si celkem velkou garáž přetvářím na dílnu. Zjistil jsem, že tam je relativně vysoká vlhkost ... když nevětrám, tak přes 60%.

Může takováto hodnota vlhkosti mít negativní důsledky pro nářadí a/nebo materiál (např. kroucení dřeva)?

V důsledku toho uvažuju o ventilaci. Nechce se mi provrtávat fasádu (v garáží nejsou okna), ale za jednou zdí je kotelna a ta má větrací průduchy. Minimálně jeden o průměru 10cm můžu využít, když se provrtám z garáže do kotelny (pak bych musel zintegrovat ventilaci garáže s odvětráváním kotelny) a nebo v ideálním případě mohu mít samostatné dva další také o průměru 10cm (teď jsou zvenku trochu zazděné, ale asi nebude problém je prošťouchnout).

Co byste mi pro ventilaci doporučili? Stačí využít jeden průduch, nebo by to chtělo dva? Primárně mi teď jde o vlhkost, ale časem asi i o prach ...

Díky!
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od jbubik »

Do kotelny? Kotelna (pokud to je opravdu kotelna a ne domácí místnost s plynovým kotlíkem) musí být samostatný požární úsek. Provětrávat truhlárnu přes kotelnu není úplně dobrý nápad.
Pokud byste takovým potrubím pouze přes kotelnu prošel, musí být požárně oddělené (např. v kastlíku s požárního SDK, obezděno apod s požární odolností tuším nejméně 30 minut). Jde také o to, že kotelna ten větrací otvor má pravděpodobně zřízen pro větrání místnosti.
K provětrání místnosti potřebujete vždy otvory dva - přívod, odvod, nejlépe proti sobě. Na zimu uzavíratelné nebo přívod s nuceným ohřevem vzduchu.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od jardako »

Ano, vyjádřil jsem se nepřesně. Je to "kotelna" s plynovým kotlem. Taky tam byla vlhkost, tak je to odvětrávané.

V té místnosti s plynovým kotlem mám právě k dispozici několik potenciálních větracích otvorů skrz fasádu. Rozumím tedy, že pro pořádnou ventilaci budou potřeba dva (nic co proleze přes jednu díru a venku se rozdělí není?). Jsou hned vedle sebe, ale venku to můžu ještě případně nějak nastavit.

A máte nějaké konkrétní doporučení?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od truvan »

Ahoj nepíšeš kolik přes 60% protože kdybys měl těch 60 tak to je ještě v pohodě(ale jako max hodnota v zimě ,v létě by rozmezí mělo být 45-55
Míru zdar
práci čest
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od jardako »

Včera jsem naměřil 62 a je léto :)

Mám tam spárovku, která přišla prohnutá, a ten, od koho jsem ji koupil, mi tvrdí, že při normální pokojové vlhkosti by se narovnala.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

já bych měl drobný komentář spíše k metodice měření. Ta vlhkost tam je taková dlouhodobě nebo je to jen teď momentálně naměřená? Teď se často střídá výheň a déšť, někdy je jak v prádelně a pokud je garáž chladnější, což asi bude, když nemá okna, je dost pravděpodobné, že venkovní vzduch, který při vnější teplotě vykazuje nízkou relativní vlhkost, po ochlazení v garáži vykáže vyšší. Proto se té vlhkosti říká relativní - je vztažena k maximálnímu nasycení vzduchu parami, které je pro každou teplotu jiné. Nižší teplota pojme méně par, proto stejné absolutní množství vlhkosti způsobí vyšší relativní vlhkost - ale to ještě nemusí znamenat průšvih. Zajímavější by bylo dlouhodobější měření, pak se dají dělat závěry. Jedno aprílové období ještě nic neznamená...

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od jardako »

Dobré ráno, oki, to dává smysl, budu to sledovat déle. Asi pro začátek zvážím jednoduché odvětrávání a uvidím.
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od Juraj »

Momentálne máme doma vlhkosť okolo 70%-75% pri celonočnom vetraní - štandarnde okolo 50%. Tiež mám názor, že je to spôsobené počasím (teplo a dusno). V dielni som vlhkosť neriešil nikdy, ale je pravda, že pracujem s drevotrieskou...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vlhkost a ventilace dílny

Příspěvek od Hans »

Ještě bych asi podnikl tuto úvahu - je garáž dobře postavená? Má dobrou izolaci proti zemní vlhkosti? Jestliže tam žádná zeď ani podlaha nevlhne, jediným zdrojem vlhkosti může být v aktuálním období jen výměna vzduchu. Protože je garíž chladná, relativní vlhkost se v ní větráním v těchto dnech vlastně zvyšuje. Zkusil bych garáž nechat chvíli zabedněnou a pak měřil. Je to jednoduchý - kde není zdroj vlhkosti, nemůže se vlhkost hromadit :-)

Pokud by byla zdrojem vlhkost ze zdí/podlahy, pak bych doporučoval nejdřív dát do pořádku stavbu, než se to zaskládá strojema.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 9 hostů