Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

tohle by mne také docela zajímalo, příležitostně jsem si chtěl podobný stroj pořídit (akorát ne Kapex). Nejedná se o střílení drobných obrobků ve chvíli, kdy řežu od sebe směrem k liště pily, obrobek nedržím a po jeho odříznutí se chytne odřezek o kotouč a letí dozadu, kde se odrazí a trefí obsluhu? Něco takového mi dělá radiálka, ale tam je to trochu jiné, tam řežu od lišty k sobě a riziko záchytu je větší.

Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od jardako »

Já mám tu pilu krátce, tak ještě nemůžu zobecňovat. Ale stalo se mi to hned na začátku, možná to byla lekce, která zabrání horším věcem. Teď už třeba vím, že když s tou pilou řežu, nikdo jiný by se tam neměl vyskytovat, zvláště ne někdo malý.

Řezal jsem s tím lištu, 16 mm vysokou a 30mm hlubokou. 45 stupňů, pila otočená doprava, lišta chycená taky v pravo. Řezal jsem jen zeshora dolů. Ten kousek, co to uřízlo, měl tedy ideální prostor na vyletění. Nevím přesně, jak se to stalo, ale rána a zásah. Rozseklá kůže. Asi se odrazil, ale v té rychlosti jsem to nezaregistroval.

Pak jsem dělal ještě testy s tou stejnou lištou (pár, nechtěl jsem ji celou zničit), z několika řezů to zase jeden vystřelilo, tentokrát dozadu. Když to střelí, je to fakt jak výstřel, rána, obrovská rychlost, velká síla. Teď už vím, že je potřeba se krýt, nebýt v tom prostoru, kam to může střelit. Festool mi v podstatě tvrdil, že to je blbost, že to může střílet max. za pilu a že to dělá každá.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Nejlepší pokosová pila na světě: Festool, Dewalt, Makita

Příspěvek od witt »

Přiznám se, že jsem dost bordelář a běžně nechávám na stole pokosky povalovat odřezky, respektive je jen odsunuji řezaným materiálem. Pokud budu zařezávat 10 lišt o jeden centimetr, tak tam po mě zůstane deset centimetrových kostiček vyrovnaných vedle sebe. Takže občas se do těch zubů něco dostane, ale fakt si nevybavuju, že by to někdy někam daleko odletělo. Ozve se rána, cinknutí a 30 cm vedle na stůl se něco přikutálí. Předpokládám, že to letí za kotouč, tam to do něčeho narazí, čímž to ztratí energii.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 120 hostů