Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od jardako »

Ahoj, mám Festool Domino XL.

Jedno z omezení, kromě průměru vrtáků (min. 8mm) je i minimální vzdálenost středu vrtané díry od okraje (min. 10mm). Toto nemusí stačit při práci s tenčími materiály, např. 18mm.

Objednal jsem adaptér na menší vrtáky (ten jsem zatím nevyzkoušel, ještě nemám tenčí vrták) a také "Domi-Shim adapter", který umožňuje vrtat díry blíže než 10 mm od okraje.
https://www.senecawoodworking.com/produ ... set-metric
Třeba někoho budou zajímat mé (prozatím krátké) zkušenosti s tímto adaptérem:

Funguje to, ale 100% ideální to není. Na občasné použití je to fajn, ale kdybych dělal hodně s malými kolíky, asi bych zvažoval koupi menšího Domina.

Problémy s nástavcem nejsou velké, jen trochu nepříjemné:

1) Ryska na Dominu, která je na průhledném plastu a podle které se řídíte, kde přesně vrtat, je při použití nástavce 10mm nad povrchem (a jen na kousku plochy) a nedá se tudíž dobře použít. Musíte se dívat přesně, kde začíná (je tam ještě malý zářez na těle domina, který je pořád přímo na povrchu), není to moc dobře vidět.

2) Občas ten nástavec musíte sundat a pak zase nandat. Šroubuje se to a nandavání / sundavání trochu drhne.

3) Ty šroubky, kterými je přidělán, trochu Domino odřou. Jsem na to citlivý a trochu mi to vadí.

4) Nemůžete použít zarážky pro stanovení vzdálenosti vrtání od kraje. To mi moc nevadí, používám tu risku (která je ale s nástavcem také málo použitelná).

Celkově ok, funkčnost tam je, jen to trochu zmenšuje radost z použití Domina.

Máte někdo taky Domi-Shim a vidíte to jinak?
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od mpis »

Taky mám Festool Domino XL.
S 8 mm frézou se dá pracovat i na 18 mm materiálu.
Pro menší tloušťku materiálu je třeba vrtat blíže než 10 mm.
Za desku, která toto umožňuje na "velkém dominu", bych rozhodně skoro 40 dolarů nikdy nedal.
Domácí náhrada nestojí ani 5 korun českých viz přiložené obrázky. Použil jsem 8mm překližku.
Kvalitní vrtáky na Domino se dají koupit výrazně levněji tady: https://www.igm.cz/cmt-c380-frezovaci-v ... s-m6x0-75/

20200623_112235.jpg
20200623_112235.jpg (118.24 KiB) Zobrazeno 1757 x
20200623_112301.jpg
20200623_112301.jpg (89.01 KiB) Zobrazeno 1757 x
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od jardako »

Oki, pěkná deska :-)
Ta tloušťka 8mm je dobrá volba kvůli nastavení vzdálenosti vrtání od hrany při použití materiálu 18mm...

Ale jak řešíte hlavní problém, který já s jakýmkoli nastavováním Domina XL mám, totiž že přijdete o tu risku na průhledném plastu? Podle čeho se chytáte, kde přesně vrtat? Z tohoto pohledu by mi přišlo ideální, kdyby ten nástavec byl průhledný a měl tu risku vespod.

A ještě by mne zajímalo: Máte nějaký dobrý trik, když spojujete Dominem kolmé desky k sobě? Když si je jen dám vedle sebe a udělám přes ně čáru (a podlé té vyvrtám díru v jedné do hrany, v druhé svisle), musím spoléhat na to, že Domino vyvrtá díru přesně v polovině tloušťky té desky, což není 100%.
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od mpis »

Na dominování 18 mm materiálu s 8 mm frézou tato deska není potřeba. Přece není nutné, aby díra byla přesně uprostřed.
A navíc to ani není možné, protože i při nastavení výšky na 10 mm podle kulisy je ve skutečnosti výška cca 10,5 mm.
S tím se ale dá v pohodě žít, pokud se dodržuje frézování od jedné plochy nejlépe té vnější a potom pravoúhlý spoj přesně lícuje.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od jardako »

No jo, ale musí se buď použít ty pacičky / zarážky a nebo to měřit. Nejde nějak jednoduše dát ty desky k sobě a jen přes ně udělat čáru. Což by šlo, kdyby byla díra přesně uprostřed ...
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od mpis »

No vždyť jo.
Desky dám k sobě a udělám čáru přes oba díly a na jednom si ale musím tu čáru přenést na hranu.
A díra vůbec NEMUSÍ být přesně uprostřed materiálu. Musím si pouze hlídat, od které plochy budu frézovat.
Zarážky používám u úzkých dílů, třeba na šuplíky, kde dělám jen dva kolíky.
Na spojování korpusových dílů je pohodlnější a rychlejší si namalovat ty čáry přes sousední díly. Obyčejně stačí tři.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Domino XL a Domi-Shim adapter od Seneca Woodworking

Příspěvek od jardako »

Já si tu čáru přenášel na druhou stranu, ne jen na hranu .... to už je pak otrava a ztrácí se přesnost. Zkusím se tedy chytat dle hrany.

Zkoušel jsem se trefit se dírou přímo doprostřed právě kvůli tomu, abych ty čáry nemusel přenášet, ale moc to nejde.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů