Čím opravit větší díru ve dřevě?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od jardako »

Ahoj, čím byste opravili díru ve dřevě? Tak, aby to bylo co nejméně vidět ...

Např. díru pro domino kolík vyvrtanou v bukové spárovce na nesprávném místě :)

Namátkou jsem našel
https://www.repair-care.co.uk/how-to-vi ... -4-2-in-1/
nebo
https://czech-konig.com/produkty-thermelt

Co byste doporučili?

Díky!
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od mpis »

Určitě ten druhý odkaz.
Tady je odkaz na recenzi. https://www.youtube.com/watch?v=q-4Ji_Eo7Bc

Ale díra po domino kolíku se zacpe zase domino kolíkem a zapraví.
Kolík se dá snadno vyrobit z jakéhokoliv dřeva.
Větší díra se zacpe pomocí sukovníku a zátky.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od jardako »

Tak jsem ten Knottec koupil. A je to fakt dobrá věc.

Zatím jsem to zkoušel chvíli, první postřehy (v porovnání s tmelem na dřevo, který jsem mezitím také otestoval):

Na rozdíl od obyčejného tmelu je s tím radost pracovat. Ztvrdne to opravdu hned, když je něco špatně, dá se to hned opravit. Na rozdíl od obyčejného tmelu, kde člověk čeká do druhého dne, pak opravuje, zase další den čeká ...

Je to takový jakoby plast / guma, pěkně se ořízne, na rozdíl od tmelu, který se brousí a dělá nepříjemný jakoby stavební prach.

Nic ale není dokonalé: opravená díra pořád vypadá nepřirozeně, jakoby plastově. S tím se asi těžko něco udělá, to by ten tmel musel nějak simulovat strukturu dřeva. Taky mi přijde, že to méně drží než ten obyčejný tmel na dřevo ... ořezávání ne vždy dopadne dobře. Ale možná jde o zkušenost ...

Celkově super, doporučuji
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od mpis »

Uvažuji také o nákupu.
Chtěl bych se zeptat, který typ jste koupil?
Ten levnější bez regulace nebo dražší s regulací teploty?
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od jardako »

Koupil jsem to bez té jejich pistole a k tomu tu HB 250. Má celkem pěkný displej, ukazuje aktuální teplotu a při dosažení požadované teploty změní barvu displeje.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od jardako »

Po čase jedna zkušenost: Největší pain tohohle systému je výměna těch tyčinek, když potřebujete jiný odstín. Ačkoli na to je "řešení" (všechno máte vymačkat do formičky, která vám zase udělá krátké tyčinky), je to neuvěřitelná otrava a stejně toho dost vyplácáte, protože se to staré vymačkané docela dlouho míchá s tím novým odstínem, takže získáte něco, co je použitelné omezeně. Blbě se to také z té formičky dostává.

Došel jsem k tomu, že je dobré mít více těch pistolí. V Lidlu mají pistole za 2 stovky, nejsou nic moc, ale funguje to s nima tak nějak přijatelně, takže klidně tak 3 - 4 doporučuju pořídit. Nejlepší pistoli nechat na nejpoužívanější odstín a na ostatní mít další pistole.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím opravit větší díru ve dřevě?

Příspěvek od jardako »

Update: Pokud jde o ty pistole z Lidlu, jsou úplně pitomé a pro (delší) práci s Knottecem v podstatě nepoužitelné. Nadále ale platí, že se hodí mít více pistolí (levných, ale použitelných), protože to vymačkávání tmelu je hrozná otrava.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů