Zábradlí z dubu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Zábradlí z dubu

Příspěvek od ivoch »

Budu vyrábět zábradlí na balkon, který je otevřený, takže je plně vystaven povětrnostním vlivům a je orientován na jih. Zajímá mě, když na výrobu zábradlí použiji dub, tak stačí spoje (plotovky, latě, nohy) pouze slepit k sobě navzájem nebo spoje případně ještě navíc "pojistit" vrutem? A lepidlo disperzní D4 (například Titebond III Ultimate) nebo spíše polyuretanové? Nátěr bych pak řešil dřevním térem.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od ivoch »

Opravdu nikdo nemá s tímto žádnou zkušenost, žádný názor?
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od Bazik »

Nepoužíval bych Ultimate, ale spíš polyuretan, vruty tam nedávej, bude to mít jen tendenci černat a tahat přes vrut vlhkost. Pokud máš možnost, udělej spoj zábradlí pomocí frézy na spoje ( zuby,vlnky). Tér je určitě dobré řešení.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od witt »

Záleží, jak to zábradlí bude vypadat, jak bude konstruované. Pokud to bude "plotový" typ, tak bych tam ty vruty určitě dal.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od ivoch »

No nejsem žádný machr, chtěl bych něco jednoduššího. Třeba něco takového. Nemám totiž soustruh.Obrázek
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od witt »

Dřevo bude pracovat a lepidlem to podle mě dlouhodobě držet nebude. Na "plaňky" bych dal vruty určitě. U vrchního dílu zábradlí by se dalo uvažovat o čepu, ale ani tam by mě vrut skrz neurazil (on by se dal zakrýt kolíčkem, ale pokud na to bude pršet, tak časem vypadne).
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od ivoch »

Nahoře ty plotovky chci určitě přilepit zespod čepem k madlu. Nebo zespod madla udělám drážku a do ní budu lepit ty plotovky. To 100%. Ale přemýšlím o tom lepení versus pojištění vrutem. Nerad bych to pokazil. Na jednu stranu by to bylo hezky čisté bez vrutu, ale zase ať se to třeba časem neodlepí :-(
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od mpis »

Jednoduché řešení buď na klasické kolíky nebo lépe na domino kolíky.
plot_ukázka.jpg
plot_ukázka.jpg (75.49 KiB) Zobrazeno 2043 x
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od witt »

Do takové konstrukce bych vruty na každou plaňku nedával. Ale nejsem si jistý, že to je vhodné řešení pro venkovní zábradlí, kvůli tomu "T" spoji bude plaňka spodem natahovat vodu (spára bude za deště stát ve vodě). To bych spíše špricle dal vodorovně a z boku čepoval na do sloupku.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Zábradlí z dubu

Příspěvek od ivoch »

Mpis - hezky navrhnuté. ale jak píše Witt - dole se může držet voda a bude se tedy dovnitř natahovat a dřevo bude hnít. Proto bych je chtěl nechat dole volné (jak jsem vložil na obrázku) a nahoře tedy můžu zakolíkovat do horního madla. A ty svislé plotovky nalepit a případně přišroubovat ke 2 vodorovným hranolům - také dle obrázku. Toť můj laický názor.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 7 hostů