Voba protahovačky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Voba protahovačky

Příspěvek od witt »

Chci si pořídit protahovačku. Je to pro domácí kutění a využití spíš menší (prosím nesnažte se spočítat na kolik vyjde jedna protažená lať). A teď jde o to jakou. Frekvence využití jsou tak cca 2 projekty za rok. Na výběr je např:
JET JWP-12
https://www.dobrestroje.cz/TLOUSTKOVACI ... JPM13CSX-1
Triton TPT125
https://tool-shop.cz/cs/hoblovky/231--h ... 78415.html
Assist AE4H200DN
https://www.gigamat.cz/protahovaci-hobl ... 0w-p107733

Máte někdo zkušenosti s těmito stroji? Jak fungují? Kolik vydrží nože? Jak jsou přesné? Celkem mi přijde sympatické, že minimálně Jet (a snad i Assist) používá nože síly 3mm, takže se tam dá nacpat Pilana.

A pak je samozřejmě možnost rovnou pořídit DeWalt 733, akorát mám pocit, že investice do něj pro mě nemá smysl. A ušetřené peníze bych raději použil na jiný stroječek.

Dík za rady
kreng
Příspěvky: 14
Registrován: 29 led 2018, 06:44

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od kreng »

Mal som Metabo DH330,nože držali dobre,mal som ju asi 4 roky a iba raz som ich otočil a to toho nahoblovali až,až.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Volba protahovačky

Příspěvek od witt »

Díky za postřeh. O nožích v těch levných si nedělám iluze. Ale ten DeWalt by na tom mohl být předpokládám podobně.
Charon
Příspěvky: 12
Registrován: 21 srp 2018, 18:22

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od Charon »

Kupoval jsem před 2 lety Gude 2000 a plná spokojenost, zpracován víc než kubík dřeva. Jediný problém je ohřev motoru, kdy asi po 1hod soustavné práce protahovačka vypne a pak je to 15 min čekat, 2 prkýnka protáhnout a zase 15 min čekat. Motor je umístěn do plastového krytu který špatně odvádí teplo.
Je zde vlákno kde se k ní rozepisuji. Prohrabal jsem internet když jsem kupoval a dá se říct, že to co uvádíte je stejná konstrukce a rozdíly minimální. DeWalt a Makita (měl jsem v merku) je dvakrát tak drahý, nože jedině originál a za dost peněz. Navíc mě štvalo, že jsou broušený z obou stran. To je praktické na provoz, otupí se tak je otočíte a děláte dál, ale nevydrží tolik broušení jako jednostranné nože.
Jak se dokáží popasovat nože s hřebíčkem nebo kamínkem zarvaným v dřevě zatím nevím, nebo to zvládly na 1. Né vždy frézuji nové dřevo.
mensikd
Příspěvky: 15
Registrován: 22 dub 2014, 18:31

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od mensikd »

Dobrý den,
měl jsem JET JWP-12.

S ní jsem byl spokojen, nože v pohodě, jen se mi zdálo, že po čase (po cca 2-3 letech) začala hůře brát. Ale fakt je, že údržby jsem jí nikdy moc nedal ;). A určitě s odtahem, bez něho se strašně ucpávala (kupodivu :) ), protože jak se tam protahuje 25cm deska, tak to dělá dlouhé hobliny (i 10 cm). A Ty se yase blbě odsávají, protože odsavače mají tu vstupní mřížku a o ní se ty dlouhé hobliny vždycky zašprajcovaly (cyklon už jsem nestihl udělat, teď mám jinou hoblovku s žiletkových válcem a tam už to neřeším). Ale to je problém obecně dlouhých nožů a velkých formátů na protah.

Takže za mně OK, samozřejmě Dewalt je asi jiná liga, ale to je i v ceně.

S pozdravem,
David Menšík.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Volba protahovačky

Příspěvek od witt »

Díky všem za reakce,

tak jsem nakonec udělal přesně to, do čeho se mi na začátku nechtělo - pořídil jsem toho DeWalta. Přesně z těch důvodů, co popisuje Charon, jsem ve výběru škrtl tu "střední cenovou relaci", ale v samém závěru jsem vyřadil i tu nejlevnější od Assist. Obecně věřím tomu, že i mezi noname strojky se dá vždy vybrat takový, který odvede stejně dobrou práci, jako "profi". Jen to občas vyžaduje menší či větší úpravy... A jelikož už jsem za svůj život vytunil kde co, tak jsem si řekl, že bych se měl taky jednou odměnit :-) A to jsem udělal i přes to, že s poměrně obskurní značkou Assist mám jen ty nejlepší zkušenosti - před 15 lety jsem si doma zapomněl brusku, tak jsme narychlo v Kauflandu koupil excentrickou "modrou" Assist za asi 550 Kč. S ní jsem postupně obrousil celou roubenou chalupu - nejenže při tom neumřela, ale na chalupě ji používám dodnes.
pavelkraus
Příspěvky: 30
Registrován: 09 kvě 2013, 23:58

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od pavelkraus »

Ahoj, mám DeWalt 733 a jsem moc spokojený, ale mám výhrady a to ke gumovému podávacímu válci.
Relativně často se zapráší a pak musím do protahovačky prkno v podstatě tlačit, protože zaprášený válec prokluzuje. Myslím, že by tam slušel kovový s drážkami. (možná ji časem rozeberu a vytočím na soustruhu kovový válec, točí se pomalu, nemělo by to stroji nic udělat.)


Jinak ok, musíš brát pořád na zřetel, že to je hobby stroj. Hobloval jsem na tom 25cm širokou jedli douglasku a měl co dělat aby to vůbec utáhl.
Pavel
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od witt »

Mně přijde, že na klasický kovový válec to nemá dělaný přítlak a otázkou je, co snesou ta pouzdra. Rozebrané jsem to ještě neměl, ale jsou k tomu moc pěkná "repair" videa :-) (a ta vlastně taky rozhodovala)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od Hans »

Ještě je otázka, co snese převodovka, pokud se prknou šprajcne. Ten prokluz tam možná neni náhodou...

Hans
pavelkraus
Příspěvky: 30
Registrován: 09 kvě 2013, 23:58

Re: Voba protahovačky

Příspěvek od pavelkraus »

Tak třeba z duralu by šel udělat taky, ten gumový musí mít stejně kovové jádro. Uvidíme no...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů