Začínám s výrobou skříněk

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od Hans »

Hmm, je pravda, že je hned několik konců, za který se to dá vzít. A všechny souvisí nejen s druhem výrobků, ale i s náturou. Možná jsem to bral až příliš moc ze svého pohledu. Takže:

Jen deskovej materiál? Ok, stačí kozy a ponorka s lištou, Domino už doma je a horní frézka taky. V podstatě je to taková asi nejvíc přímočará metoda výroby - je to jak rýsování na papír podle pravítka. Koupim desky, nařežu a nadominuju. Rychlá práce, s tim Festoolem i celkem přesná, no a radost až na kost. Pak samozřejmě ještě hrany, broušení a povrchovka. To už tolik radosti nebývá, ale dá se.

Hraní se spojema? Cinky, rybiny, svlaky atd.? Zkrátka už trochu víc dřevěné poezie? Hmm, to už asi min. ta Laguna. Nebo hoblici a ručně, ale to záleží od nátury. Někdo je spíš strojní, jinej si to rád vyseká a vyřeže ručně. Oboje má svoje kouzlo.

Od kolébky do hrobu? Formátka, hoblovka, protah.

Souhlasím, že je možná dobře nadšení lehce krotit. Na fóru se dá obdržet celá fůra rad, ale každá věc se dá dělat řadou způsobů a protože jde o hobby, efektivita nemusí být nutně to hlavní měřítko. Navrhuju to tady ještě nějakej čas převalovat a až pak se dát do větších nákupů.

Nicméně ponorka zas taková investice není, takže jestli chcete udržet alespoň nějaké to nadšení a motivovat se rychlými výsledky, klidně do toho jděte. Proč ne - i při tomto způsobu práce si mnohé ujasníte. Jen bacha - TS55 minus lišta je 50 mm prořez. To je třeba mít na paměti.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od jardako »

"chci dělat s prkýnkama a mám neomezený budget"

:-) :-) :-)

Obecně mne prostě baví hračky a v průběhu let jsem dospěl k tomu, že většinou jen to nejlepší bývá bez nepříjemných kompromisů a je s tím radost / zábava pracovat. Kdysi jsem třeba věřil, že hobby řada od Bosche je fajn, protože je to přece Bosch... pak jsem zjistil, že občas se ulomí něco, bez čehož už to moc nefunguje, a podobně.

Takže to zadání na dvě skříňky je jen začátek a jistá záminka na pěkné hračky, které otevřou nové pole působnosti. Stává se mi, že teprve když mám nějaký nástroj / nářadí, najednou se objeví úplně nová oblast použití, která by mne předtím nenapadla.

Zatím opravdu půjdu tak, jak píše jbubik ... nářadí od Festoolu, případně Dewaltu (taky už nějaké mám, zatím jsem spokojen). Domino ještě pořád nedorazilo, Germáni nějak zvorali objednávku. Ale snad to zafunguje.

A časem, když mi to vydrží, možná fakt pořídím nějakou tu formátovací pilu, uvidím. Ten budget neomezený není a formátovací pila už skutečně vyžaduje něco víc než jen hraní. To už se dostáváme trochu hlouběji. Dělám IT projekty v korporátu a nejsem si jist, zda mne to ještě baví. Třeba se budu časem živit těma prkýnkama :-)
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 29 dub 2020, 13:11 "chci dělat s prkýnkama a mám neomezený budget"

:-) :-) :-)

Obecně mne prostě baví hračky a v průběhu let jsem dospěl k tomu, že většinou jen to nejlepší bývá bez nepříjemných kompromisů a je s tím radost / zábava pracovat. Kdysi jsem třeba věřil, že hobby řada od Bosche je fajn, protože je to přece Bosch... pak jsem zjistil, že občas se ulomí něco, bez čehož už to moc nefunguje, a podobně.
Zelený Bosch je levná spotřebka. Ještě tak zahradní nářadí, ale jinak....... Ono se obecně moc neví, že i modrá řada se před pár lety rozdělila na dvě kvality, což souviselo se vstupem do hobbymarketů a jejich tlakem na cenu. Není vše prodávané od Bosche v baubau špatné, ale je třeba vybírat a pokud chcete modely, které vydrží zápřah, je lepší jít k prodejcům a připlatit si.

S ručním nářadím je stejný problém jako se vším, kdy tlak na nízkou cenu udělal svoje, firmy kvalitnější dražší stroje vypustily ze sortimentu (klasika Metabo), ty co to neustály, koupili Číňani (Flex) nebo byly požrány jinak (Elu, to byly kdysi výborné mašinky, koupil Black and Decker, vycucal a zrušil), něco zmizelo bez náhrady. On i Festool bohužel ze sortimentu vypustil spoustu zajímavých věcí (Basis, CMS, doplňky k ručním strojům), protože se jim to nevyplatilo vyrábět, naštěstí ho (zatím) nenapadlo se tlačit do sortimentu hobby, což by nutně znamenalo pád kvality. No a zbývá Dewalt (divize Black and Deckeru, osobní zkušenost nemám) a drahý špičkový Mafell. Ale i u něj šla kvalita dolů - srovnejte třeba Eriku z 90. let a tu dnešní.........
pivi
Příspěvky: 3
Registrován: 30 dub 2020, 11:40

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od pivi »

jvalik píše: 20 dub 2020, 22:59
Nepodcenit svěrky! Nikdy není dost svěrek. Ale zas než milion mizerných, tak radši půl milionu dobrých. Na tyhle korpusy budou dobrý, no, kupodivu... korpusový svěrky :-D ... se jmenujou. Protože se nebojíte do toho investovat, poohlédněte se po nějakých nepříliš čínských. Kdysi jsem zkusil od unimaxu a to se rozpadlo hned na první bedně. A i na lepení spárovek, kdyby náhodou, jsou ty korpusovky dobrý.
Jestli můžu poradit, perfektní jsou Bessey KRE/V - drahý jako čert, ale silný, stabilní, bytelný, takový prostě poctivě udělaný, radost už jen je vzít do ruky. Je k nim taky dost vymakanýho příslušenství. Nikdy jsem si nemyslel, že dám za svěrku tolik, zatím jsem se dopracoval ke třem (2 x 100 a jednou 125 cm) a prostě paráda.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od jardako »

pivi: Díky za doporučení ohledně svěrek. Zase to vypadá, že v Německu jsou o hodně levnější (jestli dobře koukám). Tohle je ten správný typ, že:

https://www.fnshop.de/artikel.php?artnr=bes-KREV100-2K
pivi
Příspěvky: 3
Registrován: 30 dub 2020, 11:40

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od pivi »

Jo, to je ona, cena cca o 1.000 Kč nižší než tady v ČR, záleží na poštovném. Já kupuju to levnější provedení KRE, které má fixní rameno, tohle KREV (V asi jako variabilní) má rameno posuvné stejně jako ten utahovací protikus. Je to asi lepší pro vystředění svěrky, pokud se upíná kratší kus.
Objednal jsem si teď spojku pro spojení dvou svěrek:
https://www.conrad.cz/bessey-kbx20.k818 ... aslobought
a na něm už je "Made in China", i když je to docela pěkný hliníkový obrobek.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od jardako »

Jednu jsem cvičně objednal :-)

Jsou svěrky potřeba na lepení skříněk s Dominem? Zatím jsem si s ním jen trochu hrál, ale zdá se mi, že drží dost pevně samo o sobě, takže na slepení to není k sobě potřeba nějak tlačit. Ale třeba se pletu.

Poštovné z Německa problém není, když nějaký eshop nechce posílat do ČR nebo nasadí velké poštovné, dá se na přeposlání využít mailboxde.cz, který funguje rychle a levně.
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od mpis »

To se skutečně pleteš.
Lepení čehokoliv na domino kolíky se bez svěrek samozřejmě neobejde.
Já používám taky Besseyky.
A ještě z důvodů čistě studijních jsem zakoupil čtyři svěrky z IGM.
Odkaz tady.
Překvapilo mě kvalitní provedení a navíc mají výklopnou rukojeť, kterou se dají pohodlně pořádně dotáhnout.
Klidně můžou soupeřit s Besseykami. Navíc vychází levněji.
Svěrek není nikdy dost.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od jardako »

To se skutečně pleteš.
Lepení čehokoliv na domino kolíky se bez svěrek samozřejmě neobejde.
ok ok :-)

Jaké používáte lepidlo?
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Začínám s výrobou skříněk

Příspěvek od jbubik »

mpis píše: 10 kvě 2020, 22:21 A ještě z důvodů čistě studijních jsem zakoupil čtyři svěrky z IGM.
Odkaz tady.
Překvapilo mě kvalitní provedení a navíc mají výklopnou rukojeť, kterou se dají pohodlně pořádně dotáhnout.
Klidně můžou soupeřit s Besseykami. Navíc vychází levněji.
Jak je máte dlouho a kolik toho "odpracovaly"? Koukal jsem na ně jak u IGM, tak u Němců (kde je nazývají JUUMA), mají menší svěrnou sílu, trochu menší pakny, ale jinak dle údajů by měly být v pohodě. U IGM byli skoupí, Němci připustili, že jde o čínský "pajc", ale prý docela kvalitní. Viz test v odkazu. Naopak pod testem je zkušenost uživatele, že obě pakny nejsou úplně rovnoběžné a při stahování tenkých desek rozhodí pravý úhel.
Tak nevím, cena lákavá, ale........

https://michael-hild.blogspot.com/2013/ ... ingen.html
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 9 hostů