Povrchová úprava měkkého dřeva

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jakobt
Příspěvky: 3
Registrován: 26 zář 2019, 11:35

Povrchová úprava měkkého dřeva

Příspěvek od jakobt »

Zdravím, chtěl bych poprosit o radu jakým způsobem jde desku z slepených hranolů ze smrku upravit k dosažení tvdého povrchu , vyrábím konferenční stolek. Bylo by možné použít jednu vrstvu lazury a poté nanést tvrdý voskový olej? Zlepší se tím odolnost dřeva? použít epoxydový lak mám docela strach z důvodu nanášení - lesklosti apod

Jelikož žačínám, tak hledám rady všude možně.


Díky
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Povrchová úprava měkkého dřeva

Příspěvek od pinos »

Lazura mechanickou odolnost neřeší vůbec (i když asi jak která) a tvrdovosk minimálně.
Osobně si myslím, že smrk na desku stolu prostě není dobré řešení, na smrk se stačí podívat a už je v něm ďolík.
Pakliže chcete předejít drobnému mechanickému poškození, jako jsou drobné škrábance a vrypy, tak bude lepší se podívat po jiném materiálu, anebo to zavřít tím epoxidem.
Různé přípravky na bázi olejů a vosků (viz diskuze zde na téma OSMO, PNZ) určené přímo na desky stolů, řeší především odolnost proti vodě, nikoliv proti mechanickému poškození.

Určitě mě někdo doplní, kdo má víc zkušeností.
jakobt
Příspěvky: 3
Registrován: 26 zář 2019, 11:35

Re: Povrchová úprava měkkého dřeva

Příspěvek od jakobt »

pinos píše:Lazura mechanickou odolnost neřeší vůbec (i když asi jak která) a tvrdovosk minimálně.
Osobně si myslím, že smrk na desku stolu prostě není dobré řešení, na smrk se stačí podívat a už je v něm ďolík.
Pakliže chcete předejít drobnému mechanickému poškození, jako jsou drobné škrábance a vrypy, tak bude lepší se podívat po jiném materiálu, anebo to zavřít tím epoxidem.
Různé přípravky na bázi olejů a vosků (viz diskuze zde na téma OSMO, PNZ) určené přímo na desky stolů, řeší především odolnost proti vodě, nikoliv proti mechanickému poškození.

Určitě mě někdo doplní, kdo má víc zkušeností.

Ano je to bohužel tak že smrk není vhodný, prvotní plán byl epoxid, bohužel se bojím aplikace. Jelikož se věnuji hlavně kovu, kde vše lakuju pistolí. Jaký je nejlepší postup aplikace epoxydového laku , zkoušel jsem pohladový epoxy lak štětcem na vzorku a výsledek nic moc..... je možné epox. lak nanášet i nějak rozumně pistolí ?

Díky
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů