Rybina na pokos

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Rybina na pokos

Příspěvek od krokus »

Rohové spojení - například dvou desek, celokrytou / neprůchozí / rybinou na pokos. Nevím jestli někdo tuší, co mám na mysli - na výsledném spoji není ze všech stran vidět nic, než spára / nejsem schopen najít někde na netu, jak to vypadá, ale používá se to/ a ta rybka je uvnitř. Kus " matka" chápu, zajímal by mně kus " otec " - rady, triky apod. Doufám, že to dává trochu smysl, jstli ne, omlouvám se - již jsem ovíněn...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Rybina na pokos

Příspěvek od Martin »

Umíš engliš,tak si prohlídni tohle: http://sawdustmaking.com/woodjoints/dovetails.htm
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Rybina na pokos

Příspěvek od krokus »

S tvou pomocí jsem našel správný ang. název - secret mitre dovetail, hned je hledání snadnější.
http://www.books.google.cz/books?id=6Ma ... 3&lpg=PA17
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybina na pokos

Příspěvek od Petr »

Ahoj, planujes ty celokryte ozuby na pokos nekde pouzit? Myslim, ze z hlediska soudrznosti spoje to mozna na stejne urovni jako klasicke perko, nebo lamelka. Precejenom ten zamek spoje je docela maly. Nehlede na to, ze z meho pohledu je to docela hodne namahy pro "nic" - vysvetluj nekomu, ze v tom spoji na pokos mas rucni ozuby ale nejdou videt! Ja s radosti pouzivam ozuby - spoje jako ozdobne a jako oslavu starych konstrukcnich spoju - ozdobu. :mrgreen:
ピーター 大工
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Rybina na pokos

Příspěvek od krokus »

To víš, že to chci použít. Ohledně pevnosti máš asi pravnu, ale mně láká ta složitost - nejdřív sice padesátkrát až stokrát cvičně, potom naostro. :) Právě mně i zajímalo, jestli si někdo komplikuje život, tak jako já. Klasická rybina je parádní, teď dělám vláček plus vagónky, tak bude na nich /pořetí strýcem/. A taková polokrytá na šuplících, když je přední díl z tmavého dřeva a zbytek ze světlého - to je nádhera.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Rybina na pokos

Příspěvek od Martin »

S tou malou pevností to není tak hrozné.Když jsem byl ještě "mladé a blbé" (takže asi před dvěma lety),tak jsem rozebíral stůl ,u kterého ten spoj byl použitý na luby(?) a docela jsem se s tím nadřel.Až teprve jsem sekyrou rozrazi první roh,tak bylo vidět co je uvnitř :oops:
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů