Pásova píla

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: Pásova píla

Příspěvek od Hanes »

witt píše: 19 zář 2022, 19:05 Staré litonové pily běžně mívají kolem 70 - 80 cm - to je málo?
Potřeboval bych něco objemově a hmotnostně méně výrazného :) Větší lupínkovku, ale to se nedělá...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásova píla

Příspěvek od Hans »

Zkuste na bazaru sehnat pásovečku PP500 (pozor, ne Promu, ale Kovopodnik Praha - jde o dva různé stroje!) Má tři pásovnice a asi nejvíc se blíží té dekupírce. Ale nikdy jsem s tím nedělal, nevím, jakou to má kvalitu a mám intuitivní obavy ze štelování tří pásovnic - druhdy jsou problém i dvě, aby to chodilo, jak má.

Konkrétní parametry jsou tuším na čtvrté stránce návodu, viz. https://gunsmithjm.blogspot.com/2019/08 ... pp500.html

Max. výška řezu 110 mm (ale hádám, že by to šlo zlepšit), max. šířka 500 mm.

Je možné, že Vás ale bude čekat generálka pásovnic - mohou mít dodrbanou gumu. Nevím, jak jsou zde konkrétně řešeny, ale většinou se dřív jednalo o litěná kola, na která se navulkanizovala guma. Už nevím, jak se jmenuje, ale dodnes to dělá jedna firma, tuším snad z Pardubic nebo tak někde...


Hans
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Pásova píla

Příspěvek od witt »

Problém podle mě je v tom požadovaném prořezu. Ubastlit oporu pro plátek přímočaré pily či ještě lépe ocasky upevněné ve stole až takový problém není (rameno/hrazda se dvěma vodícími ložisky), ale řezná rychlost bude proti pásovce dost malá.
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: Pásova píla

Příspěvek od Hanes »

Díky za tipy.

Ad witt: rychlost přežiju, ale bastlit se mi to nechce. Nemám rád ani ty otočené mafly, jakože cirkulárka. Bezpečnost nula, navíc v tomto případě půjdou zuby obráceně.
Vypadá to, že nic mezi lupínkovou a pásovou pilou neexistuje.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pásova píla

Příspěvek od jbubik »

Hanes píše: 19 zář 2022, 15:58 Potřeboval bych poradit. Sháním stroj, který by řezal přímočaře, relativně přesně, ke kterému by byl podobný přístup jako k lupínkové el. pile, ale uměl by řezat výšku až k 10cm jako pásová pila.
U pásové pily mi nevyhovuje, že na jedné straně může přečnívat řezaný objekt jen o pár desítek cm, protože tam běhá ten pás zpátky, k lupínkové se přistupuje jakoby "čelně", jestli mi rozumíte, ale zase je moc jemná a výšku řezu 4-5cm. Prakticky vzato bych mohl vzít přímočarou pilu a otočit ji vzhůru nohama, jenže listy v ní mají tendenci uhýbat materiálu po létech, proto by bylo dobře, kdyby byl list ukotvený i nahoře. Kotoučové pily nevyhovují jednoduše proto, že nejsou přímočaré.
Tak upřímně řečeno, neumím si to představit. Pokud budu řezat z čela, pak nemůžu mít oběžný pás, ale jen pilový list. Uchycený nahoře i dole. Nahoře sice stačí kluzně v nějakém vodítku v rámu, ale ten rám musí mít příslušnou tuhost, takže to bude trochu masivní kus, čím větší vyložení, tím masivnější aby nekmital. Který bude obrobku překážet v nějaké měnší či větší vzdálenosti za místem řezu. Nebo by musel být rám z boku, jako katr, ale to je stejné omezení jako u pásové pily.
Nějak mi to konstrukčně nevychází.
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: Pásova píla

Příspěvek od Hanes »

jbubik píše: 20 zář 2022, 13:38 Který bude obrobku překážet v nějaké měnší či větší vzdálenosti za místem řezu.
To je to, co mi právě nevadí. Vadí mi to, když to překáží na boku, protože jsou to všechno většinou dlouhé latě s průřezem 5 x 10 cm atp.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pásova píla

Příspěvek od jbubik »

A pokosovka nevyhovuje?
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: Pásova píla

Příspěvek od Hanes »

Určitě ne, protože těžko s ní říznu tak, aby byl řez po celé délce stejně hluboký.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Pásova píla

Příspěvek od witt »

Přiznám se, že se už ztrácím v tom, k jakým řezům to má vlastně sloužit. Řezat se budou "dlouhé latě 5x10 cm", ale jak?, resp. co se z nich bude řezat? Jestli se tedy mohu zeptat.
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: Pásova píla

Příspěvek od Hanes »

Různé typy konstrukčních spojů, propojů do mříží atp. Nechce se mi to dělat ručně, je toho moc :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů