Jak vyresit ohybani sparovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
aldor
Příspěvky: 1
Registrován: 19 čer 2018, 07:14

Jak vyresit ohybani sparovky

Příspěvek od aldor »

Dobry den,

vedle kachlovych kamen jsem si nechal zhotovit "podium" na lezeni a relax. Jako svrchni vrstvu jsem si nechal privezt borovicovou sparovku tloustky 4 cm. Deska je 125 cm siroka a 230 cm dlouha, z podelnych lamel.

Hned po nekolika dnech se deska zacala v cele sirce kratsi strany ohybat, prohnuti behem dvou dni dosahlo cca 10cm oproti puvodni rovine. Zkusil jsem desku otocit, do druheho dne se vlastni vahou srovnala, za dalsi dva dny se pak ovsem opet prohnula na druhou stranu.

Podle meho mineni byla vyschla deska i podklad (~vlhkomer ovsem nevlastnim, vychazim z ujisteni jak prodejce desky, tak stavitele podia)

Je tu nekdo, kdo by umel poradit, zda a jak mou situaci resit predtim, nez desku znicim nejakym svym neuvazenym pokusem?

Za pripadne rady moc dekuji.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Jak vyresit ohybani sparovky

Příspěvek od miru01 »

Zřejmě jste spárovku uskladnil v místnosti s vysokou vzdušnou vlhkostí. Jako první pomoc, pokud již není pozdě, najít pro desku rovné místo, podložit stejnými podklady třeba po 0,5 m, shora též a zatížit a nechat pár týdnů vyrovnat vlhkost v desce. Je to ovšem velký formát a patrně se bude kroutit i tak. Pokud budete chtít desku použít, nevyhnete se ze spodní části úpravě, která zamezí prohýbání, (např. svlaky), které umožní dřevu pracovat a přitom se neprohýbat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 9 hostů