Vybrační bruska na dřevo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Petr_69
Příspěvky: 4
Registrován: 05 čer 2018, 18:04

Vybrační bruska na dřevo

Příspěvek od Petr_69 »

Dobrý den, jsem tu na fóru nový a rád bych se zkušenějších zeptal jakou vibrační brusku pořídit?
Požadavky jsou.
-nízká hmotnost
-co nejlépe vyřešený odvod prachu při použití vaku nebo odsávání
-životnost
Brousit se budou přetmelená místa (vruty, kolíky, sponky,) na překližce (multiplex), tedy jen malé plochy a také vyfrézované díly z CNC routeru (otřepy a opět překližka). Rozhodně nepůjde o 8 hodinové pracovní nasazení. Kandidáta mám Festool RTS400
Pokud poradíte něco jiného, třeba i lacinějšího budu rád..
Děkuji.
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Vibrační bruska na dřevo

Příspěvek od Jiří »

Mám DTS400, což je v podstatě identický stroj se základnou tvaru žehličky.
Všechny úkoly, které zmiňuješ zvládne tato bruska s přehledem.
Za hlavní benefit považuju, že bruska "nepíše" (používám brusivo Festool Granit),
což se mi stávalo s hrubším brusivem (60 - 120) u excentrické Metabo SXE 450.
Navíc se dá opravdu slušně držet jednou rukou.

Pokud bys brusku připojil k vysavači a nemáš možnost ubrat intenzitu sání,
bude ti po materiálu tancovat - dá se to řešit i mezikusem se sáním falešného vzduchu.
Musím taky přiznat, že ze všech Festool strojů, které mám, si nejvíc kladu otázku,
zda za ty peníze stojí.
Jako alternativa ke zvážení je určitě Bosch GSS 160-1 A, za míň než polovinu ceny.
Kvalita broušení je údajně srovnatelná, o něco horší je odvod prachu.
Taky nemá regulaci otáček.

Mimochodem, zmiňuješ CNC frézku.
Rád bych se zeptal, jaký máš model a jak jsi spokojený?
Petr_69
Příspěvky: 4
Registrován: 05 čer 2018, 18:04

Re: Vybrační bruska na dřevo

Příspěvek od Petr_69 »

Ahoj.
Děkuji za názor. Měl jsem mezi tím zapůjčenou stejnou brusku jako máš ty DTS, je to fakt dobrý stroj, jen nyní také rozmýšlím , jestli to není pro mě zbytečně drahá věc, Bosch-ka by určitě také postačila.

Ten CNC router to je příběh sám o sobě. Je to Čína s rozsahem pojezdů 1000x1200x150, to je maximum co dám do dílny (mám 24 m2). Měl jsem možnost dopravy z Číny skoro zdarma , tak jsem to zkusil. Pokud má někdo podobný nápad, ať si to dobře rozmyslí. Je fakt ,že jsem ušetřil tak 150k oproti nákupu v ČR , ale za cenu kompletního rozebrání stroje a opětovného složení, navíc se jedná o relativně jednoduchou mašinku. Vřeteno jsem upekl na první překližkové desce, sice mi poslali nové, ale nakonec jsem koupil 4kW u renomovaného výrobce. Já nejsem truhlář, jenže dnes mi nikdo kusovku na CNC neudělá, navíc jsou to specifické věci. Sice to není moje živobytí, ale začíná se mi celkem dařit a rád bych po skoro 30letech svoji původní profesi omezil.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 7 hostů