Prosba oradu při výběru horní frézky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jarek-parek
Příspěvky: 5
Registrován: 18 zář 2016, 18:34

Prosba oradu při výběru horní frézky

Příspěvek od jarek-parek »

Ahoj,

Mám dilema. Jsem mírně pokročilý začátečník s "přenosnou dílnou" - tzn. malé přenosné elektické nářadí. Jedna z posledních důležitých součástí mého vybavení je horní frézka. Doposud jsem k tomu účelu využíval frézu v kamarádově dílně.
Co potřebuji frézovat se často liší: od obyč. ohraňování nebo drobnou kresbu do dřeva až po tvorbu zárubní nebo designových stolů, zřídkakdy však velká díla.
Brouzdal jsem zde na fóru a poptával rady v obchodech, zakotvil jsem na 2 strojích od Makity:
RP2300FCXJ - univerzální, výkonná, ale těžká (např na obyč. ohraňování),
RT0700CX2J - menší, s volbou nástavců, lehká, ale je otázka, má zda dostatečný výkon.
Nejraději bych oboje, ale mám momentálně málo peněz, tzn. jednu teď, druhou nejdřív za pár měsíců.
Co doporučujete? Rád se nechám přemluvit do jiného stroje, poptávám univerzálnost. Bojím se, že RP2300 je na ohraňování zbytečný macek, zároveň se bojím, že ta menší zase nezvládně větší záběr. To by ale teoreticky nevadilo, pokud to zvládne navíckrát. Kleštinu dvanáctku podle mě nutně nepotřebuji.
Nerad kupuji úplně levné kusy, které se po několika měsících začínají viklat atp. Makita pro mě tvoří hranici, za kterou již v kvalitě nechci jít.
Máte zkušenosti, rady, které by mi pomohly? Dám si říct.

Díky moc!
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Prosba oradu při výběru horní frézky

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, vlastně sis odpověděl sám - kup postupně obojí. Já bych začal velkou a na hrany si ji můžeš dát do stolku, je to skvělej stroj za tu cenu.
pavel345
Příspěvky: 10
Registrován: 22 říj 2016, 19:13

Re: Prosba oradu při výběru horní frézky

Příspěvek od pavel345 »

Ještě zkus mrknout na Triton TRA001 - pokud ho umístíš do stolu, tak můžeš hloubku nastavovat kličkou. Tady je recenze od Zdeňka Mařase: https://www.youtube.com/watch?v=L7IzeSBVo6c.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Prosba oradu při výběru horní frézky

Příspěvek od Tim »

Ahojky,

tak mám všechny tři a ještě pár dalších ale jedničkou je pro mne ta velká makita velmi dobře chodí po vedení a i dobře se drží a má kleštin 6/8/12 a spoustu výkonu který ani nevyužiješ,malá makita toho zvládne na ten svůj výkon taky dost a tritona mám pouze ve stolku jinak je to do ruky docela mamlas spíš na hrubotu ale vydrží všechno.
dej na miru 01 má pravdu


tim
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Prosba oradu při výběru horní frézky

Příspěvek od Havran422 »

Ahoj,
jsem taky stále začátečník a řešil jsem podobné dilema. Nakonec jsem si to vyhodnotil pro sebe tak, že těch věcí, kde využiju tu velkou zatím tolik není, a tak mám tu malou makitu. Je myslím velmi povedená což potvrzují i různé recenze. Na ten příkon má slušný výkon a ano musí se s ní často dělat na vícekrát než s velkou, ale taky skoro stejně záleží jak kvalitní použiješ frézy. Frézoval jsem ozdobnou hranu na stropní prkna, takže dost materiálu, měl jsem půjčenou festoolku od tchána, ale s mizernou frézou. Ta makita s dobrou frézou by to zvládla líp a za cenu toho festoolu bych měl čtyři. Počítám, že pokud u toho zůstanu tak si časem pořídím Tritona na upnutí do stolu, ale nejsem profi truhlář, nedělám dveře okna schody po desítkách. Jeden strop, jedny dveře, jedny obložky...podle toho bych se rozhodoval. Jestli se rozhodneš pro tu malou makitu můžu ti do SZ napsat tip na určitě nejlepší cenu pro kutila.
jarek-parek
Příspěvky: 5
Registrován: 18 zář 2016, 18:34

Re: Prosba oradu při výběru horní frézky

Příspěvek od jarek-parek »

Ahoj,

Díky všem za rady, pomohlo. Je pravda, že zatím větších úběrů využiju sporadicky, tak to udělám na několikrát a hotovo, takže malá Makita bude sedět.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 4 hosti