Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Avarax »

burizon píše:však ja som tiež iba hobby amatér. Teraz fachčím na mlt100(za rok používania sa mi 2x pokazil zdvihací mechanizmus), zrovnávačku mám Metabo DH330 (celkom ok) a vrchnú frezu Bosch 1200. S tou makitou je samý problém. Celkom sa mi pozdáva ten Hammer C3 -31 perform, čo tu bol spomenutý, ale 6950€ sa mi zdá pre amatéra strašne veľa. Taký kombajn by mi vyhovoval. Robland vyzerá výborne, ale určite aj ceny budú top. Nechcel by som kupovať použitý stroj. To je vždy lotéria pre toho, čo sa nevyzná.
Tú pílu mám tiež zatiaľ sa mi nič nestalo ako popsuješ. Má muchy to netvrdím ale druhý krát by som šiel do bosch modrej ako má luky alebo by som rovno šiel do makita 2704 . Problém je že sa mi neskutočne páčia USA píli a tie tu nedostaneš :(
burizon
Příspěvky: 28
Registrován: 12 led 2016, 18:14

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od burizon »

jvalik: hammer je china? Myslel som, že austria. Avarax: ak robím nejaký prototyp(vč.dno), tak pílu veľakrát dvíham-znižujem. Zrejme je závitová zdvihacia tyč olepená jemnými pilinami a tie pri častom zdvihu zničia jemný závit na tele píly(akože maticu). Dokiaľ som zohnal náhradný diel, tak som to opravil tak, že som pôvodné závity (maticu) prerobil o jeden rád vyššie a sústružník mi vyrobil novú závitovú tyč. No a nedávno zlyhalo aj to. Našťastie, už som mal origo diel, tak som to vymenil, Počítam, že to dlho nevydrží. Ak skracujem dosky tak to nikdy neodreže do pravého uhla. Skúšal som opraviť pôvodný posun, strata času. Urobil som si prípravok do tých dvoch drážok, ako behune som dal lištičky z tvrdého dreva, aby to niečo vydržalo, pri vlhkom vzduchu, už "behúne" nefungovali. Kúpil by som aj pomôcky z incry, ale tam musia byť drážky 19mm a na mlt100 sú asi 13mm. Takže mám viac starosti ako radosti z mlt100. 2704 makita bude mať zrejme taký istý zdvih ako mlt100. Možno ja niekde robím chybu...
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Avarax »

No prvom rade ak to bolo záruke trebalo to dať do servisu nie to opravovať na kolene. Druhá vec máš odsávanie ? Ak áno máš zalepené diery ? . Ja ho mám upravené tak že kde je kotúč je na spodku diera drážka neviem na kiereho boha tam je ale akurát to znižuje odťah to som pre istotu zalepil a je ok. No máš pravdu že tak často nemením posun skôr normálne. Pravý uhol na plochu nemám problém. Ako nehovorím že to nie je šunt oproti ostatným pílam ale za tie peniaze je to top. Spravil som nové rameno na pozdĺžne rezanie teraz idem robiť na uhlovanie ale na to čo potrebujem dostačuje. Mal som od shepachu kde som ju rozbalil a hneď vrátil kde C drážky boli také že sa to v nich sekalo. Makita má zase moc volné preto tiež mám spravený nástroj na priečne rezanie.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Hans »

Ano, Hammer je montován v Rakousku z čínských dílů. Jinak by těžko byl tak levnej :-) Nicmeně prochází rakouskou kontrolou, což se o jiných čínách říct nedá, takže bych se toho nebál. Jsou lidi, co maj tyhle stroje i na řemeslo a nemaj problém. Jsou to prostě jen trochu hubenější mašiny, na náklop pilové jednotky třeba nemaj půlměsíce atp., ale fungujou.

S tim zalepováním škvír kolem odsávání opatrně - leckdy tam jsou proto, aby bylo zachováno proudění vzduchu. Když napojíte odtah do úplně uzavřené krabice plné pilin, neodtahne to nic. Musí tam být proud vzduchu, kterej piliny strhává.

Jestli se někomu podařilo ošoupat zdvihací šroub při hobby provozu, je to vada konstrukce, že tam dali takovej ksindl. Tohle se u solidních mašin nestane za desítky let. Že je to lehkej on-site stroj je jedna věc, ale že na tom odejde jedna ze základních komponent je neomluvitelný. Záruka je sice hezká věc, ale pokud je to blbě udělaný, znamená to akorát nosit mašinu furt dokola do opravy a být bez mašiny. Fujjeto.

Hans
embeathome
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2018, 21:10

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od embeathome »

Sice je toto vlakno o zrovnavacke ale tak napisem aj ja moju torturu s pilami. Tiez som poskuloval po tej makite. Ked som vobec prvykrat pred 3 rokmi nieco chcel rezat, mal som len kotucovu pilu nejaku zelenu Bosch. Mal som nulove skusenosti a potreboval som odrezat nejake pasy dreva uz neviem naco ale na pokosku ktoru som vtedy mal a stale mam, to bolo vela.

Tak som siel do obi a kupil taky ten stolik akoze pracovny kde sa da zospodu pripevnit bruska alebo pila, Wocraft 1000 tusim. Pripevnil som pilu, a zacal rezat. A tu vznikol problem - pravitko bolo uchytene len na jednom konci a ked som posuval to drevo (s obrovskym respektom k cirkularke), tak to pravitko uhybalo do strany. Nadaval som ako pohan. Teraz uz viem ze lacbe shity netreba kupovat ale vtedy som mal len nadsenie a ziadne skusenosti.

Tak som zacal patrat na nete a skoncil som pri DW735. Vyrobil som si k tomu stol a som max spokojny. Uz len oddtah k tomu.

Ked clovek pozera tie videa napr o odsavani ale aj o pilach a hocicom inom, tak je mi az smutno, pretoze tu nieco zohnat je utrpenie. Ja ako som teraz upratal garaz jak pisem nazaciatku, tak uz nemozem dopustit taky bordel aby sa mi znovu spravil. Takze musim uplbe prve zacat s odtahom. Tak som pozeral nejake videa no takmer vsade treba pouzit pasovu pilu (nemam) a router (mam ale nemam stol), tak som chcel kupit taky plastovy cyklon, lebo to prakticky nemam ako vyrobit. No lenze u nas nic, nenasiel som. Jedine Amazon, alebo Aliexpres, lenze Amazon neposiela na SK. Proste zacarovany kruh. Z aliexpresu mesiac. Takze stojim a spekulujem. Chcel by som vyrabat ale nemam na com, a aj keby som mal, tak nemam odtah, lebo bez poriadneho odtahu proste nesmiem zacat.
burizon
Příspěvky: 28
Registrován: 12 led 2016, 18:14

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od burizon »

nemohol som dať pílu do servisu, pretože som ju súrne potreboval, takže som to opravil za dva dni pri improvizáciii. S origo dielom som to zmákol za hodinu. Neviem si predstaviť tú tortúru so záručným servisom, mimochodom, stále je v záruke, ale to je vedľajšie. Ten zdvih na mojej píle alebo materiál sú totálne nekvalitné.Jasné, že mám odsávanie, je to polohomemade. Odsávacia jednotka s ventilátorom a motorom je fabrická, ja som si akurát dorobil akože cyklón do plastového suda. Žiadne otvory som nezaslepoval, predpokladal som, že tam nie sú nadarmo. Tiež som uvažoval, že prerobím ten posuvný stôl, ale priznávam, že po týchto starostiach nemám chuť už niečo s tou pílou robiť. Asi počkám, až budú zbierať elektroodpad a pôjde. Celkom sa mi pozdáva ten hammer kombajn, ale lacnejšia verzia, nie perform. jvalik spomína, že je to lacné, no pre mńa ani nie, ja nie som profík, tak stále váham, či do toho ísť. Na moje válčenie by stačil aj ten Bosch GTS 10 XC Professional, ale po skúsenostiach s makitou mám také malé predsudky.
embeathome, úplne s tebou súhlasím, pre amatérov niečo zohnať, aby s tým nebol od začiatku problém a netrebalo to doma dorábať a prerábať je katastrófa.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Avarax »

No pozeral som to po nete a máš pravdu našiel som o tom zmienku že pár kusov má stým problém ale len mlt 100. JJ ten bosch je dobrý. Dokonca som ho videl v jednej us show Old hous sa to volá pozvali ich ku niekomu kde mu ukázali túto istú pílo (vyzerala tak ale nebola to ona :D tiež bosch )stým že tam mali podobnú bosch s ochranou čepele myslím tou v ktorej je napätie a ako sa náhle dotkneš sa uzemní tak do 2 milisekund sa skryje čepeľ čo je super.

No musím sa tiež pridať v dnešnej dobe hľadať niečo pre domáce robenie tak aby som nedostával valčekom po hlave mesiac je problém. Moja ma našťastie podporuje ale aj tak chcú za to neskutočné prachy
embeathome
Příspěvky: 17
Registrován: 23 led 2018, 21:10

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od embeathome »

Od srvrtka v Lidli stojanova vrtacka za 79,90 len tak mimochodom. Uvidime ako bude slapat, stojanova vrtacka je jedna z veci co potrebujem, to neni zas az tak vela a co som pozeral videa a recenzie tak je v pohode.

Avarax, mohol by si odfotit tvoje odsavanie ze ako si to urobil? Tiez ma to caka. Dik
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Avarax »

Jo slúbil som to tu niekde už musím ísť do garáže ale pre vás to spravím
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Hans »

Ty Hammery jsou levný vzhledem k profi strojům. Neříkám že jsou levný všeobecně, protože strojní stolaření samo o sobě neni levná sranda :-) Jen říkám, že to nejspíš bude volba s rozumným poměrem cena/výkon a že narozdíl od těch plastových pilek to vydrží v hobby dílně nejspíš do konce života.

Ale když teda něco levnějšího čínskýho - co zkusit zavolat místnímu prodejci a vyžádat si reference? Kontakty na lidi co už si ten stroj pořídili. Tam se člověk nejlíp dozví zač ten stroj stojí. Já to tak většinou dělám a osvědčilo se mi to. Na výstavě/showroomu se sice taky leccos pozná, ale pozná to spíš někdo kdo už tuší jak to má asi vypadat. Proti plastovým pilkám od Makity nebo Bosche se totiž bude zdát robustní i ta nejlevnější litinová čína.

Bezpečností pilový cartridge bych spíš nahradil respektem ke strojům, to nic nestojí a je to vysloveně univerzální řešení :-)

Jó, malej cyklon na vysavač a kýbl prodává myslim Adamik. Ale dá se to v pohodě vyrobit v jakýkoliv velikosti na koleně, na YT jsou návodů mraky.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 hostů