Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od chavo »

Neda mi aby som neprispel. V byvalej firme som mal nastarosti vyber nastrojov. Mali sme tam natezove centra, cnc frezu, vrtacie centra... No dost toho bolo. Do narezovych centier som postupne zacal objednavat dia kotuce. Najprv leitz, potom leuco a nakoniec som skoncil na pilane. Myslim ze prve dve firmy nieje treba predstavovat a pilana je vasa domaca. Ta vyhrala preto lebo bola o tretinu lacnejsia ako konkurencia a dala sa viac krat brusit lebo mala hrubsie platky. A nakoniec som sa dozvedel ze tie pkd platnicky vyraba v europe jedna firma ktora ich dodava aj ostatnym. Tolko na margo pilany a jej kvality. Myslim ze s hoblovacimi nozmi to moze byt priblizne rovnake. K tym ziletkovym nastrojom. Asi viete ze aj tie ziletky maju viac tvrdosti. Leuco naprikled hl02 alebo hl06. Treba si vediet spravne vybrat. Pokial ide o ziletkovy hoblovaci valec, silno pochybujem ze tam nebudu pasovat ziletky inych lepsich vyrobcov. Pri tych top firmach su tie veci vacsinou kompatibilne.

Kludne sa za to mozete do mna obut a zajtra zelam veeela vody :P
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od werdio »

s tim že Pilanu musim brousit obden. Dost pochybuju, že má stejný platky jako Leitz, možná jsou z jedný fabriky, to je tak celý. Pro Pilanu hraje jen cena a šíře sortimentu.
PS:píšu o SK pilách, pkd nemám zkušenosti, možná jsou na tom lépe



















,
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od chavo »

Hmmm tak to mame skusenosti obaja s inym. Ja som mal zase len tie pkd.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Tim »

Ahojky

no mám stejný zkušenosti jako werdio a už jsem to tady několikrát psal , nástroje od pilany poznám poslepu už po podle toho jak řežou a tupý jsou hned.Je to něco jako brusivo sia vs globus.

používám Leitz,dimar.freud cmt a pilany v současnosti už mám jenom dva kotouče a většinou je beru někam na stavbu abych je dorazil

to chavo. s těma nástrojema je to trochu jinak je jedna firma co vyrábí těla nástrojů a každá značka si dává svoje destičky,/a to ti řekne každý cesťák/ ,koukni na dimara nebo leitz jak jsou silný a pilana dneska i freud jsou šupky.

Tim
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Pepan »

Time kde nakupuješ nástroje?
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Pepan »

Chlapi, ještě se zeptám, jaká kvalita jsou staré stroje, hoblovky Jaroma, pásovky Žefan, staré Rojky, atp.?

Vím, že mi tu kdysi někdo psal, že KDR stroje byly šunt už jako nové, ale jiné značky neznám a na Bazoši jich je hromada.

Mě se staré stroje líbí a pokud jsou repasované nebo bych si je zrepasoval, tak budou sloužit stejně jako moderní. Na hoblovce nebo tloušťkovačce není už co vynaleznout.
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od chavo »

Ja som s tou pilanou robil pred siestimi rokmi a len dia kotuce a predrezy. Tie sa vyrovnali leitzu aj leucu. To ze tie pkd platnicky robi jedna firma mi vravel obchodak z leuca. Nemam dovod neverit mu. Je to mily pan a vdy mi priniesol na konci roka aj vinko :lol: Ale teraz mam ine zameranie ako ldtd. Masiv je masiv, a hoblovacku by som bral aj s klasickymi nozmi. Nemusi byt ziletkova, hoci tie decibely nejde zrovnat. Ale pocul som len felder. Inak teraz berem kotuce len od feldra a su super.
kreng
Příspěvky: 14
Registrován: 29 led 2018, 06:44

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od kreng »

Mám jeden rok JET 410 s klasickým válcom a zatiaľ v pohode.Pracujem na nej hobby.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Tim »

Ahojky,

Pepane nástroje jsem většinou kupoval od cesťáka Dimara z Č.Budějovic a dělal i karned a další,mimo jiné karned dobrá značka dost silné plátky,a i cena solidní v současnosti v podstatě nic nepotřebuju akorát občas nějakou stopkovou frézu a tam beru všechno CMT a nemám s tím problém

Proti starým strojům nic nemám většinou to jsou nezmaři ale mají na můj vkus většinou o dost větši rozměry než stroje moderní s tím souvisí váha a další velký mínus je pro mne el.příkon,takže v tvojí dílně tam asi pro ně nebude místo toť můj názor ale ty se musíš rozhodnout sám a to ti ani moc nezávidím jelikož tvoje rozhodnutí bude kompromis jako u většiny hobíků.

tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Uplny začiatok - zrovnavačka, odťah, pasova pila...

Příspěvek od Hans »

Pepane, jak ses ptal na ty starý stroje, tak bývají stavěný daleko robustněji a tak nějak průmyslověji, protože něco jako hobby třída dřív nebylo, leda nějaký Narex šidítka apod. Jak píše Tim, starý stroje jsou nezmaři.

Dnes se to dělá všechno trochu odlehčený, prosazujou se svařence apod., ale těžko říct. Litina je jednou litina a svařence jsou spíš pro snížení výrobních nákladů než že by to byla technická výhoda - ale tragedie to taky nebude. Pokud Tě nicmeně repase starých strojů baví, tak se do toho klidně pusť, opravdu máš slušnou šanci získat poctivej stroj, kterej Tě přežije - ale nesmíš počítat cenu vlastní práce :-)

A taky si vyber stroj dobré konstrukce. Za mě osobně - hoblovky Jaroma nebrat (už jsem se tu o té své párkrát rozepisoval, můžeš si dohledat,) pásovku Jesan PPN 802 taky nebrat. U pásovek obecně bacha na stav bandáží, navulkanizování nové gumy může přijít dráž než celá pásovka.

Jinak máš ale pravdu, že u hoblovek se nic novýho nevymyslelo asi tak sto let. Tehdy dokonce měli prý už i šestinožový válce, ale asi pak seznali, že to neni ekonomický. Jediná novinka jsou tak ložiska a případně i ta spirála, ale tu nutně nepotřebuješ a můžeš si ji nechat udělat časem na míru do jakékoliv hoblovky, kdybys ji chtěl.

Co se týče rozměrů stroje, je to dost individuální. Já mam třeba místo tý Jaromy teď Feldera a nepřipadá mi o moc menší. Snad jen že má o kousek kratší stoly, ale to bych jako výhodu zrovna neviděl. Poznámka o motorech je ale správná vzhledem k rozběhovým proudům - na to pozor, abys to uživil. Moderní stroje jsou subtilnější, nemají moc setrvačné hmoty a tak se rozběhnou rychle a snadno, ale ty starší se roztáčejí podstatně dýl. Jaromě to trvalo snad 10 vteřin nebo tak něco. A Jesance ještě dýl.

Snad ještě obecně třeba pak ke spodním frézkám - ty starý mohutný líp snesou když nemáš dokonale vyváženej nástroj. Ale pro klid svůj i pozůstalé rodiny je lepší mít ty nástroje vyvážený :-)

Musíš se jen smířit s tim, že teda truhlárnu budeš mít vybavenou o dost později :-)

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů