jakou stolní pilu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od jardako »

Obecně bych DeWaltu věřil, přijde mi jako solidní značka, hned po Festoolu.
Na větší stroje Felder/Hammer, ale to už je asi mimo rozpočet ...
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Modřín »

Hanes píše: 04 říj 2021, 18:00 Řeším podobný problém, jako kolega nademnou. Už jsem byl rozhodnutý pro DeWalt, ale pak jsem narazil na recenze z roku 2021 a moc pochvalné nebyly. Opět tradiční záležitosti - kroucení stolu, nepřesnosti. Chce toho člověk za tyto peníze moc, když chce sice hobby zařízení, ale přesné?

Podobné je to s hoblovkama/protahovačkama. Chápu, že Güde patří mezi ty levnější, ale není to nejlevnější Schepach aj. přesto člověk čte jen o poškrábaném stole, kroucení, nepřesnostech, praskání řemenů, mizerných nožích, nemožnosti přesného nastavení úběru atp. A to klidně do týdne od koupě. Bohužel ta kritika padá už i na Metabo. DeWalt v tomto ohledu (kombinovaná hoblovka/protahovačka) nabízí produkt už za hranicí hobby (40 tisíc tuším).
Jak k tomu přistupovat? Podle ceny? Podle značky? Prostě nekupovat nic levnějšího než Festool? Fakt nevím...
Mám pocit, že opravdu za ty peníze chcete moc. Tedy pokud řešíme přesnost u strojů, které nejsou vlastně vůbec míněné pro truhlářské použití. Všechny tyhle "levné" mašiny jsou výrobcem koncipované jako přenosné stroje na stavbu, kde, bohužel, to nikdo přesnějš nepotřebuje a kdyby stačily pro skutečně přesnou práci, tak se prostě ty velký těžký truhlářský mašiny prodávat nebudou. Pak je samozřejmě jinde i ta odolnost, když ta mašina má běžet každej den a celej den, ale ono to jde ruku v ruce. Vezměte si kolik na tom ten výrobce a obchodník potřebujou vydělat a kolik je asi reálná cena, za kterou se to vyrobí. Myslim, že tam prostě neni na lepší provedení a materiály rozpočet.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od jbubik »

Hanes píše: 04 říj 2021, 18:00 Jak k tomu přistupovat? Podle ceny? Podle značky? Prostě nekupovat nic levnějšího než Festool? Fakt nevím...
Podle účelu. Nelze očekávat od montážní pily vážící 40 kilogramů se stolem z hliníkového odlitku a vodítkem napůl z plastu pevnost, přesnost a rovnost řezu stejnou, jako má pila 500 kilogramová se stolem litinovým, pilovým listem umístěným v tlakovém odlitku a vodítkem vedeným přesně frézovaným obrobkem. Měl jsem možnost vyzkoušet jak Eriku od Maffelu, tak TKS 80 od Festoolu, což jsou pily za 60 tisíc, a obě jsou super pro přiříznutí na stavbě. Nic víc.
Co pak lze cekat od pily patnáctikilové se škatulí z lisovaného plechu spojeného texem s plechovým stolem? :D . To je prostě hobby pila nejvýše na úrovni zeleného Bosche....a jen tolik umí......
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Bzuk1980 »

Presne kvôli tomu čo ste popísali vyššie som sa rozhodol Pre Lagunu F3 uvidíme keď na tom spravím prvý projekt ale sú tam zásadné rozdiely.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od witt »

Před nedávnem jsem pořídil to větší Metabo a jsem z ní nadšený do té míry, že velká cirkulke poletí a uvolní místo pro jiné stroje. Jasně velké věci jako rozmítání fošen se na tom dělají hůř, ale dá se. Práce s už připraveným řezivem je pak jedna radost. Přesnost výborná. Zrovna minulý týden jsem na tom dělal metrové špejle s trojúhelníkovým průžezem s délkou strany 4 mm.
Mně osobně tento typ pily přijde pro truhlářskou práci dostatečně přesný a velká pila je spíše o lepším komfortu a nikoliv větší přesnosti.
Hanes
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2021, 11:43

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Hanes »

Tak jsem z toho ještě víc zmaten :) Podle většiny mi z toho vychází, že s hliníkovou konstrukcí, ať to stojí třeba 60 tisíc, nelze dosáhnout přesnosti, protože z principu tam jsou z výroby vůle v řádu milimetrů? Myslel jsem si, že technologicky je ten hliník dneska už dál...
Rozumím tomu, že stacionární pila z litiny bude méně náchylná na kroucení, nota bene, kdo by se s tím tahal, to se jednou umístí a už to tam zůstane, ale zároveň když třeba za Festool TSK 80 chtějí, co za něj chtějí, tak to nebude stejná zkroucenina jako v recenzích poslední dobou kritizovaný DeWalt nebo Metabo, nebo také, z principu?

Mimochodem, v jakém vztahu jsou značky Laguna a JET?
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od jbubik »

Hanes píše: 08 říj 2021, 08:30 Tak jsem z toho ještě víc zmaten :) Podle většiny mi z toho vychází, že s hliníkovou konstrukcí, ať to stojí třeba 60 tisíc, nelze dosáhnout přesnosti, protože z principu tam jsou z výroby vůle v řádu milimetrů? Myslel jsem si, že technologicky je ten hliník dneska už dál...
Rozumím tomu, že stacionární pila z litiny bude méně náchylná na kroucení, nota bene, kdo by se s tím tahal, to se jednou umístí a už to tam zůstane, ale zároveň když třeba za Festool TSK 80 chtějí, co za něj chtějí, tak to nebude stejná zkroucenina jako v recenzích poslední dobou kritizovaný DeWalt nebo Metabo, nebo také, z principu?
Ne, to vidíte černěji, než je. Jak TKS 80, tak Erika jsou skvělé pily, obě mají pohon pily uložen v kvalitním hliníkovém odlitku, konstrukce pily je také hliníkový odlitek, plocha hliníkové pláty, takže v tomhle bez problémů. Erika má konstrukci velmi tuhou, nekroutí se, Festool taky ne, pokud ho nedáte na ty jeho pavoučí nohy. Obě mají i docela velikou plochu stolu (Erika 85 o rozměru 50 x 90, to už je veliký stůl, taky si za to nechá Mafell zaplatit). Zkoušel jsem na Erice 70 řezat materiál cca 3/4 m krát půl metru a bez problémů, bylo to čísté a přesné.
Horší to ale bude, pokud budete chtít řezat větší kusy. Podívejte se na posuvný stůl u Eriky (https://www.naradionline.cz/posuvny-stu ... 85-ec.html) a u TKS 80 (https://www.festool.cz/p%C5%99%C3%ADslu ... -st-tks-80), to se prostě pod větší váhou nemůže nekroutit, už jen z fyzikáních důvodů. Na srovnání se stolem ze starší pily Precisio CS 70, kde stůl běhal po tyčích a ty byly uloženy na pevných konzolách (https://www.festool.cz/p%C5%99%C3%ADslu ... C5%99ehled), je názorně vidět, jak i tady výrobci "katují kosty".
Takže pokud budete řezat veliké věci maflem a pokračovat na montážní pile, nebude s tím problém. Druhou možností pak je si pilu obložit stolem, takže z ní využijete více méně jen pohonnou jednotku - na Youtube jsou desítky návodů, kde si lidé takhle doplnili ke své spokojenosti i pilu Bosch GTS 10, která přesností zpracování zrovna neoplývá.
Jen si nejsem jist, zda se to týká i pil na úrovni Güde, kde je výrobní cena tak 50 až 100 Euro.
P.S. Kdyby Vás zajímalo, kam výrobce doporučuje pilu Dewalt 7485, tak sem https://www.dewalt.com/products/power-t ... aw/dwe7485. Na stavbu. :)
drak75
Příspěvky: 1
Registrován: 06 říj 2021, 18:09

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od drak75 »

Zdravím já pořidíl na jaře dewalt 7492 a jsem maximálné spokojený. Na pilu jsem vyrobil stůl a zasadil ji, jsem spokojen i s přesností. Je pravda že se tím nežívím, kutím jen pro sebe protože mě to baví, nějaka komoda, stůl, police, skřínky, takže za mě dewalt dobrý.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od ivoch »

Laguna do své verze Fusion 3 zabudovala digitální odečet náklonu kotouče. Myslím, že je to výborná věc, kdy není nutné kotouč ručně měřit nebo na něj dávat digi úhloměr. U nás bude tahle varianta dostupná v únoru. Silně o téhle pile uvažuji. https://www.youtube.com/watch?v=OJmJwFQnI7A
RODEUR
Příspěvky: 1
Registrován: 24 říj 2021, 19:53

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od RODEUR »

Zdarec, vím že se to tu už několikrát řešilo, ale nenašel jsem zde uspokojivou odpověď nebo spíš odkaz, kde objednat.. USA hnací hřídel na stolní pilu Bosch GTS 10 XC,na kterou půjde DADO set. Vím, že je pak potřeba mít kotouče s průměrem 5/8",ale to se dá taky objednat.. Psal jsem dotaz 2 dodavatelům náhradních dílů Bosch v USA, ale napsali mi, že mi nejsou schopni odpovědět.. Tak bych rád věděl, zda máte někdo osobní zkušenost s přestavbou a kontakt, kde se to dá objednat.. Díky moc, myslím, že to pomůže mnoha kolegům..
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 103 hostů