jakou stolní pilu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Palec
Příspěvky: 6
Registrován: 18 úno 2020, 21:32

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Palec »

Ahoj,
Laguna je už na svojom mieste, aspoň na čas :-) a moja DEWALT-ka (má 3 roky, teraz vo februári skončila záruka) pôjde preč.

Do konca týždňa som ju sľúbil podržať kamarátovi, nevie či sa mu zmestí do jeho dielničky.
Je to DWE7491 a je aj s originálnym stojanom na ňu.

P.

PS. Ale musím povedať, že na Lagune mi chýbajú oproti DEWALTke dve veci : jednoduchosť výmeny samotného rozovieracieho klinu za o klin s odsávaním a jemnosť nastavovania/posunu pozdĺžneho pravítka.
Charon
Příspěvky: 12
Registrován: 21 srp 2018, 18:22

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Charon »

Charon píše:Dáky za výšku stolu. Ted dělám stolek pod pilu, pak chci nový ponk a pokud to ted špatně výškově nastavím, tak se s tím budu dlouho potýkat.

Tak nějak jsem do nákupu pily šel s tím, že ji budu muset seřídit. Přeci jen lidská práce je drahá a tahle pila se nachází na okraji cenového rozpětí. Když jsem vybíral, tak jsem upřednostnil možnosti a robusnost před kvalitním seřízením od výrobce. A tak to neberte jako stížnost, spíš na co se musí případný kupec připravit.

Doplnim to obrázkem a označením popisovaných bodů.
1) Stůl je křivý, pod pravítkem prosvítá světlo. V bodě A) je to problém, je to monoblok se zbytkem stolu - neopraveno. Rozšíření stolu bylo také křivě, bod B), to jsem odreguloval a již je rozšíření v pořádku.
2) Vodící lišta pro supnice vzdálenosti pilového kotouče k podélnému dorazu byla moc vysoko a Posuvné saně o ní drhly, bod C) - seřízeno
3) Posuvné lišty rozšíření stolu hodně drhly, vodící lišty byly přišroubované křivě a začaly se obrušovat na krajích. -seřízeno
4) Posuvné saně mají značnou vůli, na stranách se viklají asi o 1mm. Chtělo by to mít širší lišty nebo nějak lépe vyřešit posun D) - neopraveno
5) podlélný doraz se viklá při nastavování - budu muset řešit. Po upnutí byl volnej a tak jsem ho seřídil, po upnutí je už v pořádku.
6) Profilová kolejnice pro úhlový doraz je volná E). Přivítal bych kdyby byla těsnější a neviklala se.

To jsou vady na které jsem zatim přišel a kromě křivého stolu má vše řešení. Křivej stůl mě šte, ale nevím zda je to u těchto zařízení normální, nebo zda mam smůlu.
Tak jak jsem slíbil, zde je jak to zatím dopadlo.
Pilu jsem si nechal po té co jsem strávil přes den na seřizování.
Ad 1) problém křivosti v monobloku zůstává a jediná možnost je se s tím smířit. Křivost je od 0 do 0,25mm, měřeno vkládáním měrek od 0,05mm do 0,3mm. Dobru zprávou je, že to při práci nevadí a na výsledek nemá vliv. Zástupce Bosch tvrdil, že jejich stoly jsou rovný a křivost je na výměnu. Proměřil jsem jiný kus pily a křivost byla ještě horší. Né že větší než 0,25mm, ale na více místech. Zřejmě je to problém výroby při lití hliníku a jedinou možností by bylo stůl odfrézovat, což by pilu prodražilo.
Ad 4) Viklání saní se dá seřídit posunutím vodících lišt co nejdál od sebe.

Při seřizování jsem narazil na vážný, ale řešitelný problém. T drážka v monobloku stolu nebyla rovnoběžná s kotoučem pily. Ústrojí pily je k monobloku stolu uchyceno na 4 šroubech ve větších dírách. Je tím umožněna velice malá regulace, kdy při utahování šroubu se stůl nekontrolovatelně hne proti požadované poloze. Po té co se podaří seřídit rovnoběžnost kotouče a T drážky v monobloku, musí se seřídit rovnoběžnost a správná vzdálenost kolejnic saní s kotoučem a následně viklání saní.

Narazil jsem na nepříjemnost s fixací posunu do T drážky v saních, to když chcete řezat za použití saní. Vadí mi, že fixace probíhá zašroubováním šroubku a ten se zakousne do spodní části T drážky. Tím by se postupně drážka poškozovala a na youtube videích je mnohdy vidět jak to mají zdrsněné. Zbroušení a vyhlazení spodní hrany šroubku trochu pomůže, ale pořád to není dobrý. Druhým problémem je, že šroubek je uchycen v hliníkový lište 7mm tlusté. Je jen otázkou času kdy se závit ochodí a vyviklá. Řešení vidím ve změně uchycení, kdy šroubek bude zašroubován nepohyblivě od spodu, bude držet za hlavičku a utahování bude probíhat matkou. Podobné uchycení šroubku mam v mědi na pájce, kde slouží bez problému mnoho let.
Pulcik
Příspěvky: 1
Registrován: 06 říj 2019, 10:24

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Pulcik »

Zdravím fachmani,
před rokem jsem se začal poohlížet po nové pile. Znáte to, čumíte na YT a koukáte na ty pily co tam mají. Ale tady v obchodech nic. Pak se tu dočtete, že ten kdo chce "americkou" pilu, si pro ni musí dojet, nebo mít kliku jako někdo tady s JETem. Ale v tu chvíli, tu byla uvolněna informace o Laguně v IGM. Počkali jsme si a hned jak byla dostupná, tak zakoupil.
Popíšu naší cestu k pile, jelikož může mít podobnou i někdo jiný. Nejdříve jsme na dílnu ze zbytků peněz zakoupili Holzman. Nebudu vám lhát, nebyla to dobrá pila a ač měla mít 1,5 kW tak i "ponorka" měla více síly. Pak jsme přešli na DeWalt. Při prvním řezu jsme byli v šoku, jak téměř stejný výkon podává znatelně lepší výkon. Konečně jsme měli pilu, ač mobilní, na kterou se dalo spolehnout. Ale jelikož se snažíme mít dobrou dílnu, tak jsme si řekli, že dáme ty peníze a koupíme Lagunu Fusion 3. Přeskočím opojení když vám nepřijde stroj v kartónu, ale v dřevěné bedně. Tíha stroje vám dá pocit, že jste utratili své peníze dobře. Při prvním zapnutí vás stroj zaujme "techničtějším" a tiším zvukem motoru. Po vypnutí vaší radost ještě umocní zabrždění kotouče. V tu chvíli máte radost jak děcko o vánocích. Stůl se vcelku snadno seřídí k paralele kotouče, díky třem šroubum a ukotvení tělesa motoru ke konstrukci a ne ke stolu. Pravítko po seřízení krásně klouže, po uzamčení se vyrovná. Po 4 hodinách seřizování (jsem strojař, honím desetiny milimetru) pila drží nádherně přesnost v jakémkoliv směru. Omítání 50ky dubu je teď prakticky zábavná sranda u které si připadáte jak profík.
No je to zkrátka radost a nelitujeme ani jedné koruny. Kdo uvažuje o pořízení lepšího stacionárního stroje, DOPORUČUJI.
Kdybych měl říct nějaké postřehy či mínusy, tak. Pila prakticky vyžaduje odsávání. Bez něj to je o plíce. A vysavač není odsávání. To nemá cenu ani zkoušet. Pak mě trochu zaskočilo, že průběžný klín není součástí dodávky. Pila má americkou hřídel. Kdo chce DADO, musí do USA (to neplatí u normálního kotouče). Úhlové pravítko nedosahuje kvality stroje. Již jsme zakoupili mnohem lepší.
Kdo by ji náhodou chtěl vyzkoušet v okolí Prahy, tak má možnost v PONK - komunitní dílně.
Přílohy
20200302_162547_copy.jpg
20200302_162547_copy.jpg (155.1 KiB) Zobrazeno 4104 x
Gimuel
Příspěvky: 9
Registrován: 20 říj 2020, 11:38

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Gimuel »

Ahoj,
nemáte někdo zkušenosti s pilou EVOLUTION RAGE5-S?
Co se týče vybavení a ceny tak je to celkem slušné. Na heuréce je jen jedna recenze, ale není zrovna pozitivní (křivý stůl a pravítko). Jedna recenze však o ničem nevypovídá... Na youtube nějaká videa k této pile jsou, tak to asi není úplně no-name...
Díky za info. :)
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od pinos »

Obávám se, že ta recenze a fatky vypovídají o pile docela dost. je tam např. popsáno z čeho je vyrobená...
Gimuel
Příspěvky: 9
Registrován: 20 říj 2020, 11:38

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Gimuel »

Máš pravdu. Asi jsem si to nechtěl přiznat a koukal se jen na tu výbavu a nehodnotil celkové provedení.
Tak jsem na bazoši ukořistil DW745 jeden rok starou v top stavu :) .
Pan Prkynko
Příspěvky: 1
Registrován: 03 lis 2020, 08:44

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Pan Prkynko »

Zdravim panove,
procetl jsem si cele toto vlakno a jsem rozhodnuty pro zacatek do garaze koupit Dewalt DW745.

Googlil jsem vsak na netu a narazil na DeWALT DWE7492

Tak jsem sel na youtube a i kdyz v nemcine, nasel toto srovnani DW745 a DWE7492

https://www.youtube.com/watch?v=-LLZgS5 ... =GOTOOLSTV

Chapu tedy spravne ze DWE7492 je jasna volba nebo neco prehlizim?
Amater, ktery koupil stary dum s garazi a rozhodl se, ze v ni bude delat zakladni truhlarinu.

Vybavení: OPP Polička UDMS 2A
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od mpis »

Pro začátek je to určitě velmi dobrá volba ne-li nejlepší.
A narozdíl od DW745, která se u nás neprodávala, je DWE7492 k mání už teď v českých obchodech např. tady.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od ivoch »

mpis: DW745 se u nás prodávala a prodává: https://www.tokal.cz/stolove-pily/dw745 ... e-pouziti/
marek111
Příspěvky: 25
Registrován: 22 kvě 2019, 10:24

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od marek111 »

Palec píše: 21 úno 2020, 22:31 Ahojte,
táto diskusia mi moc pomohla pri výbere novej píly. Ďakujem všetkým za cenné rady, postrehy, nápady :-)
Po dlhšom hľadaní a zvažovaní možností som si vybral - Laguna Fusion F3.
Vďaka.
ahoj, tak ako ju hodnotíš po roku?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů