Stolní / sloupová vrtačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od wotaen »

Ahoj,

jsem si vědom toho, že taky jsou 2 vlákna ohledně subjektu a na webu jsem přečetl spoustu dalších, přesto stále nemám jasno.

Jsem čistý hobby, nebudu se tím živit a budu vrtat do dřeva. Jestli budu někdy vrtat do železa/oceli, tak jenom do tenké pásoviny. Vrtání o iček a podobných věcí nedělám.

Původně jsem chtěl sloupovou vrtačku (http://www.bow.cz/produkt/3003263-sloup ... -b-26-pro/), jenomže po přečtení všech možných diskuzí už nevím. Všichni diskutující na všech možných diskuzích to zhodnotili, že je to stejná čínská produkce jako ostatní (Eihnell, Gude atd) a stojí za prd. Přesnost nikde, kroutí se atd. Nicméně tito lidé většinou komentovali jiný účel - vrtání do železa. Za tímto účelem je prý lepší koupit staré VS13, VS16 nebo sloupové VS20/32. VS20 a 32 jsem zavrhl hned, půl tuny je prostě moc. VS13/16 nevypadá špatně, ale kvůli nedostatku místa na pracovním stole jsem chtěl sloupovou vrtačku, kterou bych uklidil do rohu.

Pro truhlářské účely - stůl, poličky, časem zahradní domek, atp, je to fakt tak na hovno jak všichni píšou?

Ze stejné produkce jsem si chtěl pořídit i jejich hoblovku http://www.bow.cz/produkt/5903300-hoblo ... 310-400-v/, ale po tom, co jsem četl o těch vrtačkách fakt nevím.

Díky
titel
Příspěvky: 2
Registrován: 08 lis 2016, 13:02

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od titel »

Prvý dôležitý faktor je ten, že ako presne (precízne) chceš aby tvoja robota vyzarala. To platí pri vŕtaní, hoblovaní a v podstate o všetkom. Čínska produkcia je pre kutilov, ktorých netrápi konečný efekt a ak áno, tak potom dopasovávaš, dobrusuješ a pod. oveľa viac.
Pri vŕtačkách ako popisuješ svoje požiadavky tak v podstate máš iba jednu možnosť = čína. Na to aby tie stroje robili seriózne, musia mať hmotnosť, t.z. nešetrí sa materiálom pri výrobe.
Je jedno či vŕtaš do železa alebo dreva. Pokiaľ sa ti prehýba stôl, tak tá diera bude krivo v oboch materiáloch.Ja to mám takto:
V20 používam iba na železo, ojedinele drevo. Mám ju mimo drevenného prachu.
Na drevo som kúpil V16. Je ťažšia a je pravda, že posunúť ju na stoje dá zabrať. V najbližšom čase však plánujem preskupenie strojov tak, aby som ich musel iba minimálne presúvať. Skoro všetky mám ťažké (liatinové) ale mobilné na kolieskach.
Takže moja rada je asi jasná. Ani do jedného čínskeho by som nešiel.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od wotaen »

titel píše:Prvý dôležitý faktor je ten, že ako presne (precízne) chceš aby tvoja robota vyzarala. To platí pri vŕtaní, hoblovaní a v podstate o všetkom. Čínska produkcia je pre kutilov, ktorých netrápi konečný efekt a ak áno, tak potom dopasovávaš, dobrusuješ a pod. oveľa viac.
Pri vŕtačkách ako popisuješ svoje požiadavky tak v podstate máš iba jednu možnosť = čína. Na to aby tie stroje robili seriózne, musia mať hmotnosť, t.z. nešetrí sa materiálom pri výrobe.
Je jedno či vŕtaš do železa alebo dreva. Pokiaľ sa ti prehýba stôl, tak tá diera bude krivo v oboch materiáloch.Ja to mám takto:
V20 používam iba na železo, ojedinele drevo. Mám ju mimo drevenného prachu.
Na drevo som kúpil V16. Je ťažšia a je pravda, že posunúť ju na stoje dá zabrať. V najbližšom čase však plánujem preskupenie strojov tak, aby som ich musel iba minimálne presúvať. Skoro všetky mám ťažké (liatinové) ale mobilné na kolieskach.
Takže moja rada je asi jasná. Ani do jedného čínskeho by som nešiel.
Díky za reakci, asi se poohlédnu po V16 a udělám si nějaký stolek pod ní na kolečkách.
otto
Příspěvky: 20
Registrován: 07 srp 2014, 21:42

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od otto »

Tiež som riešil kúpu stolovej vrtačky. Od vrtačky som požadoval:
1. Presnosť - som len kutil ale trápi ma výsledný efekt takže nesúhlasím kutil = čína aj keď možno existuje presná čína no ja som ju nenašiel :-)
2. Mobilita - nechcel som žiadnu 100 kg ťažku obludu, ktorú ledva prenesiem, zaberie mi pol dielne no v žiadnom prípade a už ma bolia aj kríže :-)
3. Cena - určil som si strop do 300 eur ono ak by som našiel niečo fakt dobre dalo by sa aj viac ale načo pre pocit to asi nie.
4. Stav - chcel som len novu žiadne použite vylagrovane vretena, ložiska .... Tiež niesom žiaden strojár a na opravu som si netrúfal.
5. Materiál - vrtám prevažne drevo no sem tam aj železo, ale skôr veci do železa čo som schopný aj s aku vrtačkou :-)

A vieš ako to dopadlo ? po dlhej dobe som kúpil SV16.
1. Presnosť - ano/nie ..... momentálne pre mňa nie možno pre ostatných áno ale ja som kutil, ktorý vyžaduje brutálnu presnosť čiže repas.
2. Mobilita - keď som ju viezol v aute zdala sa obrovska čuduj sa svetu ono sa to dá dať aj do rohu miestnosti, není to až také obrovské..... no len kríže ma začali dosť bolieť :-)
3. Cena - radšej nie ale není to pre pocit.
4.Stav - neveril som, ale stal sa zo mňa už aj strojár. Nemusím meniť ložiska, ale chcem ich vymeniť, prebrusiť osku, možno aj nová a troška oživiť farby.
5. Materiál - už prestávam použivať na vrtanie železa aku vrtačku.

Týmto nechcem obhajovať ťažke liatinové vrtačky len ono sa mi nedarilo zohnať nič iné čo by splňovalo moje kutilské požiadavky. Ono v podstate kúpil som to čo som nechcel.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od miru01 »

SV16 mám také - dobrá volba. Na přenášení to moc není, ale dá 16,5 vrták do železa jako nic, stejně tak velké sukovníky; vrtám na ní ale i 0,8 vrtákem. Jediná její nevýhoda je relativně malý zdvih vřetene.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od jardako »

Co si myslíte o téhle vrtačce?
Bude to nějaká podobná rebrandovaná čína? Nebo když to prodává Felder, mohla by být dobrá / lepší?

https://sk.feldershop.com/cs/Vrt-n/Stro ... ta-ka.html
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od Hans »

Jasně že to je čína. Ale to nevadí, Číňan umí, když se mu zaplatí. Za tyhle šílený prachy, co za to Felder chce, si kvalitu předpokládám hlídá.

Ale zrovna u vrtačky bych to nehrotil. Před lety jsem koupil radiální vrtačku z unimaxu. Samozřejmě taky čína. Ano, když pořádně zatlačim do řezu, stůl se trochu ohýbá. Ale - jak velká odchylka mi tím doopravdy vznikne? A trápí mě to u dřeva? Pokud vrtám vrtákem, tak na sebelepší vrtačce se stejně ohne podle toho, jak zrovna vedou vlákna ve dřevu. Přesná díra se dělá vodicíma pouzdrama, co sedí přímo na povrchu dřeva. A tam potom na pohonu vrtáku nesejde a pak je pohodlnější akuvrtačka. A pokud na stojanovce vrtám sukovníkem a musim na něj extra tlačit, až se stůl ohne nad přijatelnou mez, je cosi v nepořádku se sukovníkem. Jinými slovy, mizernej nástroj nedoženu ani sebelepším strojem.

No a pokud bych vybíral vrtačku převážně na dřevo, volil bych radši model jen se dvěma řemenicema. Tři jsou opruz.

K provedení vrtačky - doporučuju dobře si rozmyslet, zda na vysoké noze nebo stolní. Já tehdy koupil na noze, že se mně pod to vlezou i celý dveře, ale nikdy jsem tuhle výhodu nevyužil. Dnes mě štve, že jsem radši nevzal stolní. No, asi to jednoho dne uříznu a bude z toho stolní.

A konečně poslední komentář - určitě bych nešel do strojních vrtaček s převodovkama. To si doma málokdo opraví a je to zbytečný - řemenice na dřevo úplně stačí.


Hans
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od witt »

S tou přesností bych to taky nehrotil. Zejména vzhledem k faktu, že ve dřevě se jako ve nehomogenním materiálu prostě přesně s tenčími průměry vrtat nedá. A je úplně jedno jesli je vrták upnutý v dvoutunové frézce na obrábění kovů. Pokud špička najede na tvrdou třísku tak se prostě odchýlí a relativné měkké dřevo ji ve směru neudrží. Nadruhou stranu truhlařina není strojařina a nějaké desetiny milimetru v ní nehrají roli. Respektive žádné truhlářské nářadí strojírenskou přesnost nevykazuje, tak proč to chtít po vrtačce.

Spíš bych se zamyslel, co na ní chci vrtat. Protože třeba nábytkové dílce se pod sloupovou vrtačkou obsluhují pěkně blbě. Lepší je v tomto případě vrtačka se stolem usazeným dole (typicky ty Jihokovy), kde jako opora pro dílec poslouží pracovní stůl + nějaké drobné vypodložení. A ještě lepší je pro tyto účely lehký stojan (starý narex + vrtačka) a se stojanam cestovat kolem dílce...

To byl jen příklad. Tím chci říct, že nejdříve je potřeba specifikovat účel a pak můžeme hodnotit, jestli se k němu hodí, či nehodí.

Osobně 99 procent děr vrtám z ruky. Stojanovou vrtačku s dolním stolem používám prakticky jen na dlaby. Pokud potřebuji opravdu přesnou díru pomáhám si soustružnickým navrtávákem.
miple
Příspěvky: 26
Registrován: 11 pro 2016, 20:26

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od miple »

Ahoj. Přidám dotaz k tématu. Má někdo tuto radiální vrtačku? Jaké jsou zkušenosti.

https://www.uni-max.cz/produkty/drevoob ... 9_EALw_wcB

Jít do ní nebo stačí normální? Třeba tuto https://vrtacky.heureka.cz/holzmann-sb- ... xQEALw_wcB
Děkuji Micahl
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Stolní / sloupová vrtačka

Příspěvek od Jenda_T »

mám tu od unimaxu, zatím jsem ju jen poskládal a ani nevím jestli už něco vrtala. nicméně není marná. Dlouho jsem váhal, ale ze starých jsem si nevybral a u téhle se mi líbí její flexibilita. Než jsem si ju koupil tak jsem používal jakousi škodováckou, co podle mne někdo vytáhl z nějaké německé fabriky v Krasu :-)
mohu nabídnout k nakouknutí. Brno Venkov.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 102 hostů