Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Dikobraz
Příspěvky: 2
Registrován: 18 říj 2016, 08:29

Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od Dikobraz »

Ahoj ve spolek, potřeboval bych poradit, doufám, že nevadí založení vlákna.
Jsem začátečník, se dřevem pracuji poměrně krátkou dobu a nemám všechny potřebné nástroje, především ještě nějakou dobu nebudu mít hoblovku s protahem ani pásovou pilu.
Když chci vyrábět nějaké jednoduché menší věci (skříňky, stolek atd.) a chci použít tenký masiv, kde mohu nakoupit materiál? Spárovky v hobby obchodech mají okolo 20mm tloušťky a to je pro mě hodně, potřeboval bych mnohdy ani ne polovinu. Ne všechno chci dělat s dýhované překližky...
Díval jsem se po tenkých spárovkách, ale nenašel jsem.
Vím, že je možné se domluvit s někým, kdo pásovou pilu a hoblovku má, ale zatím bych spíš potřeboval možnost si materiál rovnou koupit. Moc děkuji za radu!
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od JanB »

No nevím, ale na "skřínky a stolky" jak píšeš, mi 20mm připadá tak akorát, alespoň teda na korpus. Z tlouštěk 10-12mm dělám jen zásuvky a výplně a jinak je považuju za vhodné spíš na menší věci - krabičky apod.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, pod 18 mm snad jedině palubky, ty se vyrábějí ve 12 mm. Ale plošný materiál z tenkého dřeva, na to si budeš muset nalepit vlastní spárovky.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od JanB »

Kupříkladu já jsem si do svojí dílny dělal takové skříně na ukládání všeho možného - vše smrk, původně palivové dřevo. A tam jsem si dovolil udělat dvířka, která mají rám tl. 12mm a výplň snad jen 6mm (pokud si dobře pamatuju). Ale jsou to hodně lehká dvířka a vím, že s nima musím opatrně. Pro někoho jiného bych měl asi obavu je udělat tak tenká, když si je v dílně nechtě prokopnu, tak je to jen můj problém :-)
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od pinos »

Ahoj.
Tohle se dá sehnat u nás v Chrudimi:

http://www.sparovky-zach.cz/produkty/cenik.html

Smrková začíná na 11 mm tloušťky
Dikobraz
Příspěvky: 2
Registrován: 18 říj 2016, 08:29

Re: Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od Dikobraz »

Díky moc za rady! JanB - dělám menší skříňky, např. při rekonstrukci historických rádií nebo jednoduché stavebnice, hračky. Spíš jsem měl říct krabičky do 500x500. Stolky, tam jsem měl spíše na mysli stolek do postele na notebook, nikoliv větší stůl. I proto potřebuji celkem malé rozměry a nebaví mě pořád pracovat s překližkou.

Pinos - díky, přesně něco takového jsem potřeboval. Kdybyste ještě věděli o tom, jak si jednoduše obstarat (koupit) kousky z masivu kolem 10 mm, budu moc rád. Nepotřebuji ani lepší druhy dřeva, smrk naprosto stačí na to, co dělám...
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada začátečníkovi - tenká spárovka

Příspěvek od JanB »

Dikobraz: OK, v tom případě jsem nic neřekl. Na krabičky, schránky, kazety.... je 10-12mm akorát :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 79 hostů