Spodní frézka - jak začít?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od Undert »

Nene, vicestupnova remenice tam neni, takze je to rizene jen tim, v jakem "modu" motor pustim. Nastaveni vysky vlastne hybe s celou hrideli, takze to by asi ani neslo.

S tema cepama uvidim, zrovna ty kruzce me desi asi nejvic, takze pocitam s tim, ze to hned tak zkouset nebudu. Ale byly v tom prislusenstvi co k tomu bylo takze ten, kdo mel stroj predtim to asi delal.
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od Undert »

Tak mam za sebou prvni mini zkusební projektik - delam se desku na stenu na poveseni rucniho naradi atd. Tak sem si rikal ze k desce udelam jednoduchy ram at to trochu lepe vypada a hlavne ze na tom muzu ozkouset spodni frezku. Pouzil jsem falcovaci frezu a pak jeste jednu, ktera nevim jak se jmenuje :D Jednu obrobenou listu a ty dve frezy prikladam jako obrazek.

Jinak to slo docela dobre. Snazil sem se dodrzet vsechny pokyny a rady od vas. Podavac sem sice docela dlouho nastavoval (delal jsem to poprve), ale citil sem se s tim o hodne bezpecneji, kdyz sem k te "peti kilove" falcovaci freze nemusel strkat ruce :D
Přílohy
frezka-obrobek.jpg
frezka-obrobek.jpg (197.18 KiB) Zobrazeno 9963 x
falcovaci-freza.jpg
falcovaci-freza.jpg (163.08 KiB) Zobrazeno 9963 x
freza-unknown.jpg
freza-unknown.jpg (159.96 KiB) Zobrazeno 9963 x
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od mari_001 »

Tuhle falcovačku mám také, a docela to funguje a ve finále to je nejměnší a řekl bych že i jedna z bezpečnějších, protože většinou je schovaná v materiálu a nikde nic neleze, Ta druhá dle mého je výplňovka (fréza na dveřní, dvířkové výplně) dle velikosti na kuchyňské dvířka
Popravdě já bych na falcovačku podavač nedával, když falcuju dveře tak to je poslední co se na nich skoro obrábí, takže podle zvuku zpomaluju a zrychluju, přes suky si jedu pomalejc aby mi to nevyštíplo, ale nemám toho moc za sebou tak to dělám dle pocitu;) Když se citíš bezpečněji tak proč ne, myslím si až to trochu otukáš tak už se ti to nebude chtít štelovat;)
Pak pozor na to kdo ti tu falcovačku bude brousit, jsou tam tak zvláštně našikmo nože
Jinak pěkná práce ;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od Undert »

Ahoj, protože jste mi minule tak hezky poradili, rikal sem si, ze poprosim o radu s dalsi frezou (viz obrazek). Podle toho co vim, tak slouzi ke spojovani na sparovky, je to tak? Zajimalo by me, jaky je postup, abych mel jednotlive listy sparovky pri lepeni presne zarovnane. Predem díky za rady :-)
Přílohy
freza-sparovka.jpg
freza-sparovka.jpg (164.57 KiB) Zobrazeno 9731 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

tyhle frézy bývají někdy dělané tak, že sjedeš jednu stranu prken, pak frézu obrátíš vzhůru nohama, otočíš otáčky, NECHÁŠ VŘETENO VYSUNUTÉ JAK BYLO, otočíš prkno okolo svislé osy (prostě šoupeš po stole) a nafrézuješ druhou stranu. Nezapomeň samozřejmě přenastavit i příchozí a odchozí stůl.

Pokud uvedené není případ Tvé frézy, pak Ti nezbude než převracet prkna přes vodorovnou osu (vrchní plochou dolů) a tu druhou stranu prostě naštelovat. Pro tento účel doporučuju frézovat vzorek, abys měl odlišné vyložení vřetene na čem vyzkoušet.

Ještě drobnost - pokud to jen trochu jde, naštěluj zuby frézy tak, aby na horní i spodní ploše prkna zabíral jakýkoliv svislý úsek nože. Pokud bys měl předěl na šikmině mezi zuby, udělá to při protažení/přebroušení nehezkou křivku a taky se to při lepení může odchlipovat, což zase udělá nevzhlednou spáru.

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od Tim »

Ahoj
nechci ti kazit radost z toho,že jsi majitelem této ozubové frézy ale je to jeden z typů fréz co vyrábí a prodává každý výrobce nástrojů na obrábění dřeva ale zároveň je to nástroj který v truhlařině obvzlášť při používání dnešních lepidel téměř nemá použití.Má nevýhody jak popisuje Honza navíc se zbytečně obíráš o dřevo a měníš ho v hobliny nehledě,že tratíš čas vůbec tím frézováním.Další nevýhoda je viditelnost spoje na čele.
No a pokud si myslíš,že dosáhneš větší pevnosti spoje tak samozřejmě díky větší ploše ano ale k čemu ti je když slepíš spárovku na tupo jakýmkoliv lepidlem /racol,ponal..../tak ti vznikne spoj který je vždy pevnější než vlastní dřevo tak k čemu ti bude ještě pevnější spoj.
Rada závěrem než mít doma na hřebíku kus železa bez využití prodej ho tomu co ještě neví ,že mu bude na nic.

Tim
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od truvan »

imho velký zloděj materiálu :oops:
na cca 10seti spárách jeden vlys šířka cca 10cm :evil: :ugeek:
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od truvan »

:lol:
koukam Time žes mě předběh
a řeks to moc pěkně :)
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od Tim »

Ahoj ,
však víš řeknu všechno jak si myslím a nemám rád když se neznalému maže med kolem huby .

Tim
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Spodní frézka - jak začít?

Příspěvek od pinos »

Ahoj.
Je to přesně, jak píše Tim. Taky jsem si to kdesi v bazaru koupil. Udělal jsem s tím pár spárovek a od té doby to leží v koutě. Začal jsem to lepit na tupo, případně v kombinaci s lamelama, což je podstatně jednodušší.
Ten úbytek materiálu je opravdu znát a je to o dost pracnější.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 hostů