paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Příspěvek od milanzaba »

Zdravim,

nepouziva nekdo paralelni pravitko k TS55?
http://toolguyd.com/blog/wp-content/upl ... -Guide.jpg

Udelal jsem si to same doma s vetsi kapacitou rezu. Jsem to schopny nastavit soubezne s kotoucem, takze mi to nepali v rezu. Ale nejsem schopny to nastavit na presne dany rozmer.
https://goo.gl/photos/MChoxmDTt1MJFU2z8

Delam to tak, ze vysunu kotouc a tim jsem prisel o 1 ruku, protoze musim nejak drzet pilu. Pak druhou rukou nastavim pravitko zhruba od oka, normalnim metrem merim jak je daleko od zubu kotouce a utahuju srouby v zakladne. Nicmene metr jde sikmo, protoze pravitko je niz nez rezany material a tim i zakladna stolku. Zatim to vetsinou dam s presnosti +-1mm.

Puvodni ucel byl narezat s tim boky krabice tak, at jsou vsechny stejne velke a neni podstatne jestli maji 150mm nebo 148mm. Ale tak nejak me zacalo zajimat jak se tohle vlastne nastavuje.

Mit cirkularku s pravitkem, tak si uriznu referencni kus a ten vlozim mezi vysunuty kotouc a pravitko. Ale to uz bych nepotreboval ponornou pilu a tohle pravitko. Dalo by se to resit uriznutim prvniho kusu pomoci vodici listy, ale to neni uplne pohodlne u neceho dlouheho 300mm. Akorat to vypada, ze mi nic jineho nezbude.

Jinak tu drevotrisku na poslednich dvou fotkach to urizlo krasne snadno, proste jsem polozil pilu, zasekl pravitko o bok, zapnul vysavac, prejel a vypnul vysavac. Jako na cirkularce s podelnym pravitkem.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
já teda jsem zkoušel použít originál pravítko asi jednou a vzdal jsem to,protože to má festool hrozně blbě řešené s nastavováním paralelnosti s kotoučem. - mám jiné možnosti a tak jsem to zavrhl.
Tvoje pravítko je ale v pohodě, jenom bych použil asi kus masivu u udělal zkosení u náběhové hrany než to dělat z lamina.
Nepochopil jsem proč by si měl přijít vysunutím kotouče o jednu ruku? Přece odjistím aretaci jako když měníš kotouč, dám maflíka na kraj stolu, spustím kotouč až zapadne aretace a potom drží kotouč dole. Pak vezmu to boční vodítko nasadím ho do mafla a metrem nebo pravítkem natavím požadovanou vzdálenost od vysunutého kotouče.
Taky to jde udělat tak, že si na řezaný dílec uděláš rysku kde má být budoucí řez, nastavíš mafla přesně na ní a potom nasadíš to boční vedení do mafla až se opře o bok dílce a dotáhneš šrouby. ;)
ピーター 大工
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Příspěvek od milanzaba »

aha, tak to jsem netusil ze ta pila ma aretaci vysunuteho kotouce. tim se vsechno dost hodne zjednodusi.

s ryskou na rezanem dilci to vyzkousim, puvodne jsem to zavrhnul protoze 0 na stolku je pocitana ze druhe strany kotouce. ale dalo by se rict, ze pro me u tohodle pravitka nema smysl resit presnost na 0.5mm, jen aby vsechny dily byly stejne siroke.

z lamina to je udelane proto, aby se masiv nezacal casem kroutit. nicmene neni pro me asi problem uriznout kus buku nebo dubu a vymenit to.

srazeni hrany je tam dobre k cemu? videl jsem to na tom originalu, ale uplne mi neni jasny duvod. takze jsem si rikal, ze to zkusim nejdrive takhle a pak to muzu frezou srazit kdykoliv v budoucnu.

dekuju za rady a postrehy.
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Příspěvek od milanzaba »

Petr píše:... protože to má festool hrozně blbě řešené s nastavováním paralelnosti s kotoučem ...
toto resim tak, ze pravitko nasunu na danou vzdalenost, ale nekdy jde sikmo. pak vysunu kotouc na plno a metrem zmerim na kazde jeho strane vzdalenost od pravitka. zatim mi to na asi 10 pokusu pokazde vyslo na maximalne pulku milimetru.

kdyz jsem s tim pak rezal, nepalilo se nikde nic. kotouc jel pekne volne a vysledek je stejne siroky na zacatku i konci.
jinak nevim jak overit ze to je opravdu paralelne s kotoucem.

chtel jsem udelat nejake rysky na ty tyce, ale pak je stejne nemam kde precist na stolku pily, takze tudy cesta asi nepovede.
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Příspěvek od milanzaba »

aretace vyresila problem, ono to Fast fix tam neni napsane pro nic za nic koukam :D

ale pochopil jsem proc maji to voditko jen na kapacitu 100mm. ty tyce u meho jsou 500mm a kdyz jsem rezal desku pod pul metru, tak mi voditko narazelo do svorek, kteryma jsem tu desku mel upnutou. takze udelam jeste jedno kratsi na dilce do tech 120mm, na to staci tyce 250mm dlouhe a presahovat budou maximalne kolem 100mm coz je uz unosne.

dekuju za nakopnuti, me by asi jeste chvili trvalo nez bych na to prisel.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: paralelni pravitko k ts55 jak ho nastavit presne?

Příspěvek od Petr »

Ahoj milane, já bych ty tyčky neřezal, ale udělal bych to na způsob jako je to u vodítka pro frézku festool, kde si můžu tyčky nastavovat jak potřebuju a aretují se jak na těle frézky tak na bočním pravítku. Něco takového:
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 63 hostů