dětská „hoblice“

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

dětská „hoblice“

Příspěvek od radomil »

ProsimVás, řešil jste někdo pracovní stůl pro malý děti? Jde mi o rozumný poměr mezi cenou a výkonem, co se týče uchycení materiálu - předpokládají se spíš malé latičky, které si předškolní děti budou řezat na kousky a asi následně lepit k sobě jinak, než to narostlo :lol: ... nechce se mi investovat řádově 1000 do vřetene, líbí se mi princip „železného vohnoutu“ na obrázku. Používáte to někdo? Je tam nějaký zádrhel v maximální a minimální tloušťce desky, do které se to prostrkává a průměru kulatiny, ze které to je a díry do které to patří? Máte k tomu někdo nějaký postřeh, ať nemusím vymýšlet vymyšlené? Kovárnu mám :lol:. Díky.
Přílohy
images.jpg
images.jpg (8.04 KiB) Zobrazeno 7617 x
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od truvan »

už vidím malý děti jak do toho mydlej kladivem aby to upevnily nebo povolily :lol: :lol: :lol:
no ale když se nikomu nic nestane tak to dobře dopadlo :ugeek:
tohle si asi slyšet nechtěl ale neudržel sem se ;) mám obrovskou obrazotvornost :(
Míru zdar
práci čest
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

ten vohnout se tu někde řešil a myslím že tam byl nějakej problém, že vůle na díře musí být taká nebo onaká, jinak to funguje blbě nebo až moc dobře...

Nebylo by nejjednodušší naučit děcka se svěrkama? Dneska jsem tu měl na dílně synovce (6 a 9 let) a překvapilo mě, jak rychle se s tim naučili - vzali to do ruky a už mně dělali otisky na hotový okenní vlysy :-D

Svěrka je podle mě i nejbezpečnější řešení a poslouží úplně stejně dobře jako ten krumpáč. A stojí to pár kaček. A nehrozí že s toho sjede palička...

Honza
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od radomil »

Díky, něco na tom asi bude - malíček s rychloupínacíma svěrkama umí v pohodě, naučí i ostatní kolegy. A ty malý čínský šroubovací taky zvládnou ...
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od Tim »

ahojky koukni sem.....

Re: HOBLICE?

Příspěvekod Tim » 23. březen, 2016, 08:50

Ahojky Danny,

konečně chvilka mám holdfast už asi rok když jsem si udělal jednoduchej pracovní stůl /psal jsem o něm tady na cestě ve vláknu truhlařina-pracovní stůl/tak jsem si ho koupil nakupuji u leevalley a tak mám ten originál usa hladkej ,maximální spokojenost.díry jsem vrtal vrtákem v pacových mírách taky originál aby všechno fungovalo jak má a nebyl jsem zbytečně překvapenej.
nejdřív jsem taky uvažoval ,že bych ho nechal udělat u zámečníka ale to originál provedení je super a je radost ho vzít do ruky .Používám ho i v tom pojízným jezdci na boku stolu a drží v pohodě .mám dva kusy a bohatě to stačí.
až bude chvilka tak udělám fotku ,ted dělám u zákazníků a dneska jdu ještě dělat nářezáky abych mohl dovést zítra nějaký desky a dodělat to.

tim
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od tomas0712 »

zdravím vespolek,

ty holdfast/holddowns používám řadu let také a nemohu si je vynachválit.
Mám několik typů - ty úplně nejjednodušší ala Ruobo, do kterých se musí uhodit i typ se šroubem, který se dotáhne (tyhle preferuju)

Vše fabrická výroba (Gramecy, USA a nějaký Švéd), mám dojem, že to dneska dělaj i na Taiwanu ala JUUMA, je do vše dělané na díru 3/4 coulu, průměr toho železa, co jde stolem, je kolem 18 mm.
Tomáš

P.S. mám to ozkoušené ve stole tlustém cca 65mm
Naposledy upravil(a) tomas0712 dne 30 srp 2016, 06:50, celkem upraveno 1 x.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, když je řeč o svěrkách, prodává se i kříženec toho holdfastu se svěrkou, je to vlastně konec svěrky na kulatině, pak jen stačí do stolu/hoblice vyvrtat příslušný otvor. Vyrábí to třeba pinie, tuším v průměrech 25 a 30 mm. http://pinie.cz/nase-produkty/drevene-h ... tvi-hoblic
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: dětská „hoblice“

Příspěvek od milanzaba »

zdravim, resil jsem tohle spis s ohledem na pracovni prostor. pouzivam tuhle hoblici https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... 0workbench

sverak je vyrobeny z trapezove zavitove tyce, matic a to cele je vlepene do posuvneho kusu.
poderaky jsou z 8mm tyce, navrtane pod uhlem asi 3 stupne po smeru tlaku ze sveraku.
cele to upinam svorkama ke stolu a zatim to plni vsechny ucely co od toho cekam. tedka na tom zkusim rezat ts55tkou s pridavnym pravitkem treba.

je to 40mm vysoky dub, matice jsou vlepovane a zakryvane 10mm sirokou deskou. vsechno je lepene rakoll d3 express. jedine co se urvalo, je ten hranol pred sverakem na stranu k poderakum. urval se, kdyz jsem do podelneho sveraku utahoval desku. t by bylo lepsi vyresit minimalne nejakym cepem a hlavne ten hranol otocit at jdou vlakna kolmo na vlakna te casti s poderakama. a mozna bych tam dal jeste kolik na kazdou stranu pro jistotu.
tohle uplne nevim jak mam vyresit u sestavene a slepene hoblice, protoze tak dlouhe srouby jsem nesehnal a tak dlouhy vrtak taky nemuzu nikde objevit.

https://goo.gl/photos/wrCa37YM5hvyi88g8
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 61 hostů