Mořidlo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
leninjr
Příspěvky: 19
Registrován: 10 srp 2010, 08:36

Mořidlo

Příspěvek od leninjr »

Ahoj,
potřeboval bych poradit, někde tady jste se zmínily o stříkatelnych mořidlech do ředidla, tak jaky konkrétně používáte?
Dělám javorovou komodu a potřebuji se trefit do barvy kuchyně, takže asi budu muset to mořidlo i barevně doladit.
S povrchovkama děsně bojuju pokud mám dělat něco jinyho, než bezbarvý olej OSMO.
Doteď jsem mořil vodovyma CHEVAS, kterych mám hromadu z doby kdy jsem hledal odstín na jinou komodu, ale uplně jinou barvu:( Plochy s tím zvládám(schody,...), ale teď to jsou rámy s výplněma, ty budu lakovat samozřejmě zvlášť, sice toho jsou jen dva boky a sokl, ostatní už jen plochy, ale bojim se to pokazit s houbou.
Tak jak by jste na to šli?
Tak to zatím vypadá, sokl je v kuse, boky, výplně, deska a čílka šuplíků budou samostatně rozebrány, nebo by jste to stříkaly jako celek?
Předem moc děkuju
1.jpg
1.jpg (40.94 KiB) Zobrazeno 3772 x
2.jpg
2.jpg (32.61 KiB) Zobrazeno 3772 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Mořidlo

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
já jsem před časem dělal z javoru odkládací stěnu, a taky jsem s tím mořením trošku bojoval.
On ten javor je trošku "sviňa". Jak je to jenom malinko jinak obroušené v ploše, tak už to hází fleky (stačí zavlněné vlákna dřeva v ploše) a hlavně z čelního dřeva má mořidlo jednou tak tmavší odstín. Před mořením se zdá že je vše perfektní ale pak to vyleze.
Používám v práci právě ty tonovatelné rozpouštědlové mořidla,ale ted jsem do konce týdne doma a nevím přesně co je to zač. Kupujeme to ve velkém. Rozpouštědlo po 5l. kanystrech a barvítko po kilovce v koncetrátu.(hnědá,červená,černá,oranžová atd..) Na obale není nic napsané jenom na rozpouštědle je štítek, ale jak říkám budu v práci až v pondělí. Zkoušel jsem to z druhé strany stříkat malou pistolkou, a šlo to celkem dobře,ale chce to cvik,aby tam byla souvislá vrstva a hlavně kvalitní pistol,jinak to prská a dělá bordél. Nejvíc se mi nakonec osvědčil postup:
Nebát se toho, houbu pořádně namočit a co nejrychleji nanést mořidlo v dostatečném množství tak aby to nestíhalo schnout než je nanesený celý povrch. Hned potom vzít čistý hadr a přebytečné mořidlo rychle setřít, tím získáš rovnoměrný povrch bez šmouh od hubky. (dřív jsem přebytek odstrňoval druhou suchou hubkou, ale není to ono). Tou hadrou to jde krásně. Chce to zkusit a doladit barvu. Protože po setření je povrch samozřejmně světlejší, popř. opakovat 2x. Určitě bych mořil rozebrané, Ale pokud lepíš ty boční rámečky s kazetama tak by to tím postupem s hadrem šlo i po slepení. (já bych asi radši namořil výplň+vrstva laku, a potom slepit a domořit rámeček a celé nalakovat).
Snad jsem tě nevyděsil. :mrgreen:
ピーター 大工
leninjr
Příspěvky: 19
Registrován: 10 srp 2010, 08:36

Re: Mořidlo

Příspěvek od leninjr »

Dik za reakci,
podobnym způsobem mořivám tema vodovyma, ale plochy s jednym směrem vláken, ale ne vždy se mi podařilo udržet hladký povrch, proto chcu zkusit ty rozpouštědlovy. Zitra zajedu do města a poptám se někde, co mají, jestli mají.
Na javoru mám právě rád tu svalovitost, na škole jsme tomu řikaly fládr, později jsem zjistil, že v truhlařině to je pojem pro něco jinyho :) odložil jsem si pár pěkně, až houslařsky, žíhaných kousků.
Ty kazety povrchuju vždy samostatně, kvůli sesychání, tady budou zalištovany.
Ahoj Jirka
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 hostů