Japonská pila - podelný řez

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
adam1
Příspěvky: 2
Registrován: 14 črc 2016, 15:13

Japonská pila - podelný řez

Příspěvek od adam1 »

Zdravím,

japonské pily jsem si oblíbil, ale narážím na principielní problém.
Jak řezat podelně delší kus dřeva, zpravidla plošný.

Pokud řežu např čep tak to jde dobře, to se uchyti jinak, ale podélně když stojím nad materiálem a řežu tak jdu pilou defakto proti čelnímu dřevu a to se fakt řezat nedá. Vlézt pod materiál abych měl optimální úhel se mě zdá dost těžkopádna a uchytit ho jinak než vodorovně také.

Snad se mě to povedlo vysvětlit správně, nerad bych to kreslil :)

Řeč je o ryoba pile pro podélny řez. Zvažuju, že pro tyto účely pořídím "americkou" na způsob ocasky.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Japonská pila - podelný řez

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

ono to pravda vypadá zvláštně řezat proti čelu, ale ve výsledku by to problém být neměl. Tradiční japonští pilaři (kobiki shokunin) to řezali tak, že měli plochu řezu naležato. Což v principu nebrání řezat i po vláknech, ale co jsem kdy kde viděl, tak většinou řezali proti.

Jestli spíše nebude potíž ve zvolené pilce. Mně osobně například ryoba nikdy moc nesedla, naopak se mi na rozřezávání větších a delších ploch osvědčila pilka kobiki ripsaw. Kmínek jsem si upnul nastojato a řezal shora dolů, ale protože nemam praxi, tak jsem řezal střídavě chvíli po vláknech chvíli proti, abych udržel rovinu. Vodorovné uložení kmenu jsem taky zkoušel, ale tam se mi přes všechny snahy dělala pořád vrtule. Ovšem japonští pilaři to tak dělali běžně, tak to asi jen chce nebýt levej.

Jinak řezání po vláknech - jak bys to vlastně chtěl provádět? To si myslím že budeš mít problémy zůstat na rysce, pilka řeže tahem a tahem se taky směřuje na rysku. Jenže ty bys měl na rysce vzdálenější konec pilky, kterej de facto nemáš jak ovládat. Na pár centimetrech délky to je ok, ale cokoliv delšího mi přijde nemožný udržet v lajně.

Ještě detail - čím větší plocha řezu, tím hrubší potřebuješ zuby na vyklizení třísek, jinak se to dusí, uhýbá a drhne. Nemáš problém třeba právě v tomhle?

Honza
adam1
Příspěvky: 2
Registrován: 14 črc 2016, 15:13

Re: Japonská pila - podelný řez

Příspěvek od adam1 »

Pokud chci například podélně přeříznout spárovku tak s japonskou pilou se nechytám. Když to zkouším "klasicky" zezhora s couvaním tak se mě to v čelním dřevu kouše a nadskakuje. Protože tvarem zubů se defakto zasekávám a dochází v řezu né k řezu ale vylamování (uvnitř řezu nikoli okolo).

Pokud bych tedy použil klasickou euroamerickou pilu s řezem v tlaku tak při zubech na podélny řez bych řezal o dost hladčeji. Protože bych jel po vláknu nikoli proti.

O třísky moc nejde.

p.s. před časem jsem videl poučné video o tvaru zubů pro příčný a podélny řez, defakto to je tak že na podélný jsou zuby jako jakési malé hoblíky (bez bočního předřezu, který má pila pro příčný řez), s hoblikem bych taky určite nejel tím směrem kterým se pokouším řezas s jakoukoli japonskou pilou
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Japonská pila - podelný řez

Příspěvek od Waclav »

... taky s tím bojuju jak se dá a někdy se skoro nedá a pila skáče a skáče... (pokud jsem dobře pochopil smysl problému...) - ono taky záleží na hmotnosti té pily.
(mám stejnou Ryobou - rozumnou evropskou pro podélný řez jsem neviděl - ikspénsiv Veritas a L. Nielsen nepočítám)

Kamarád kovář si pily dělá sám - sežene starou s dobrýho materiálu a flexou udělá zuby - zkoušel jsem a jsou rovny japonkám.

Ohledně rovnosti podélného plošného řezu, jako rozříznutí prkna ap., tak hledejte "Kerfing Plane" (hoblík místo želízka s kusem pilového listu na předřez podélné vodící drážky pro pilu, taky si ho chystám udělat) a "Frame Saw", "Roubo type frame", "Resawing by hand" či nedostižný Tom Fidgen: https://www.youtube.com/watch?v=OtmswWZ4Lvo

Nebo tajdlenc koloniální USA strécové: https://www.youtube.com/watch?v=C_cuVge6-o0

Ale řezat ze spodu už tu taky bylo: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 2-1898.jpg :-)


Tož!
Přílohy
Whipsaw2-1898.jpg
Whipsaw2-1898.jpg (184.71 KiB) Zobrazeno 6410 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 hostů