Festool Kapex KS 120 EB

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
zdenek305
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2016, 14:49

Festool Kapex KS 120 EB

Příspěvek od zdenek305 »

Zdravím, chtěl bych poradit ohledně kotoučů do kapovací pily od Festoolu Kapex KS 120 EB. Máte někdo zkušenosti s používáním kotoučů jiných výrobců na tuhle pilu? Mám tam momentálně jejich originální univerzální kotouč na dřevo 260X2,5X30 W60 ale přijde mi, že dřevo moc dobře neřeže. Jde do řezu celkem ztuha a trochu i pálí - kotouč jsem nechával nedávno čerstvě nabrousit, zakrátil jsem na pokos a i na rovno 3 smrkové obložky a přijde mi, že bych ho mohl dát znovu nabrousit... zkoušel jsem s ním také zakracovat sokle z lamina a to řeže celkem dobře, ale dřevo bohužel moc ne.
Ohledně používání kotoučů jiných výrobců jsem se zkoušel pro zajímavost ptát i u Festoolu, ale tam mi samozřejmě řekli, že doporučují používání výhradně jejich (ty nejdražší na trhu do pokosovek :).
Měl bych možnost zakoupit se slevou kotouč stejných parametrů jako od Festoolu od CMT Orange Tools (od nich používám kotouče do formátovací pily a jsem s nimi spokojen) a měl bych tak i 1 náhradní, když bych 1 nechával brousit. Ale jelikož v kotoučích od CMT jsou 2 díry pro čepy, které zabraňují protočení kotouče u formátovacích pil a na pokosovce je speciální upínací příruba, která tuším také nějak zabraňuje protočení kotouče, tak si nejsem jist, jestli se tam smí dávat kotouče s dírami jako do formátovacích pil - jestli tam nemají být výhradně kotouče s hladkým povrchem, aby příruba dosedala na rovnou, čistou plochu.
Děkuji za odpověď.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Festool Kapex KS 120 EB

Příspěvek od Petr »

Ahoj Zdeňku,
o Kapexu jsem tady toho napsal už hodně a všichni už asi ví že ho nesnáším. Máš pravdu ty jejich kotouče nestojí za nic. Řežou dobře jenom když jsou originál nabroušené. Pak už to stojí za prd. Všiml jsi si, že origo kotouč má mezi zuby různé rozteče? Nechápu to.
Já ted v práci používám na kapexu tento kotouč:
http://www.nastrojebrno.cz/sk-pilovy-ko ... -60wz.html
řeže dobře a když je naostřený, tak jsem spokojený jak s řezáním LTD,MDF tak s masivem. Ale stejně mě pila děsně štve tím jak špatně se mi s ní pracuje. Nedávám to za vinu kotouči, ale jak říkám "špatné geometrii pohybu kotouče" prostě ta pila je podle mě špatně navržená a proto střílí, při zastavení zavybruje kotoučem, a další srandy.
Pokud jde o použití kotouče od CMT s dírama, tak bych v tom neviděl žádný problém. Jenom je zkus a napiš jak to řeže na kapexu. My zase používáme kotouče freud s dírama na formátce která díry nepotřebuje a má jenom velkou přírubu a taky tam není žádný problém.
Kapex má přírubu s pružnou podložkou, která zabranuje povolení a navíc je tam opačný závit, ty díry v kotouči opravdu nebudou mít žádný vliv. To je můj názor. Zatím ahoj Petr
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Festool Kapex KS 120 EB

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jen domněnka - tazateli bohužel nepomůže - nemá Festool ty různé rozteče mezi zuby pro omezení vibrací kotouče? U pásových pil se to například takhle někdy dělá právě z tohoto důvodu.

Honza
zdenek305
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2016, 14:49

Re: Festool Kapex KS 120 EB

Příspěvek od zdenek305 »

Moc díky za doporučení, teďka jsem si zrovna objednal 3 nové kotouče pro lamino, MDF a jeden pro Kapexe na masiv - výrobce mi na ně dal dobrou cenu, tak uvidím, jak to bude řezat s jiným kotoučem, dám potom vědět.
Mě osobně se teda s Kapexem dělá celkem dobře - tedy až teďka na řezání toho masivu :D, nejvíc se mi líbí ten dvojitý laser (a možnost štelování), mám k tomu i ten pokosník na přenášení úhlů, to je taky super věc. Škoda jen těch jejich origo kotoučů - zřejmě i Festool má nějaké své mouchy :)
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Festool Kapex KS 120 EB

Příspěvek od mari_001 »

Přesně jak píše Honza zmenšení vybrací, protože se mění pnutí v kotouči :) je tam problém s broušením, ale takové kotouče se používají u velkoplošných formátovacích pil. Pár jich bylo u nás ve škole na testování. A funguje to, jen to broušení je problém. Freud na klasickou formátku takové kotouče také dělá, ale cena je o 1/3 vejš;)

Já jsem také s kapexem dělal, řezaly jsme odýhované sokly z MDF, nastavování úhlů super, přenášeč na úhly také, ale nepřesvědčila mě abych za to někdy takové peníze dal, malé stolky, změna laseru při ponořování... a tak nějak všechno co psal Petr při recenzi. Ale jestli jsi spokojen tak jen a jen dobře;) každému sedí něco jiného, kdyby ne tak tady může bejt jedna fabrika na nářadí:D
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
skyťák
Příspěvky: 4
Registrován: 15 črc 2016, 15:29

Re: Festool Kapex KS 120 EB

Příspěvek od skyťák »

Zdravím. Tak tady sosám zajímavé info. a řekl jsem si, že přispěju taky trošku do mlýna. Jsem rovněž majitelem Kapexu KS 120 EB. Je to zatím nejlepší pila co jsem měl. Má sice mouchy, jako je třeba nastavení dorazu hloubky řezu, ale jinak spokojenost. Co se týká kotouče tak ve standartu byl tem W60 a po pár řezech se mi nelíbil. Tak jsem zkusil osvědčenou klasiku od Makity a ta je lepší než originál a ještě za rozumné peníze. Mám tam teď tohle a na masivu je to stoprocentní.http://www.simek.eu/pilovy-kotouc-260x2-3x30-80t/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 61 hostů