Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Hans »

Někde jsem slyšel, že hranatej válec trhá rovnou celý ruce (zhruba ve výši ramen,) takže limit bude spíš počet zbývajících paží :-)

Honza
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od truvan »

a když už nebude paže tak tě to sežere celýho ,opravdu masakr
Míru zdar
práci čest
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od miru01 »

:)
do protahu strčit ruce to snad ani nejde, ale když tam pošlu prkno, tak radši stojím bokem, kdyby z toho něco vylétlo, soudě podle rozsekaného litěného krytu se už to někomu přede mnou povedlo.
Každopádně litina je litina, když vidím foto té plechovky co sem dal truvan, to snad jen na měkké dřevo
Boskowitz
Příspěvky: 3
Registrován: 25 čer 2016, 15:56

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Boskowitz »

jvalik píše:Ahoj,

přímou zkušenost sice nemám, ale obávám se, že s timhle nebude chtít žádnej prodejce nic mít. Podle normy nesmí nůž přesahovat o víc jak 1,1 mm přes oběžnou kružnici těla válce (platí mj. i pro frézy) v případě ručního posuvu. Tohle má sice posuv strojní, ale je to z kategorie malých strojků, tak si myslim, že výrobce se do toho zrovna moc hrnout nebude. I proto, že tyhle strojky maj myslim poměrně tenký nože (malej a lehkej válec) a jejich větší vyložení kvůli hloubce profilu znamená, že by musely být tlustší.

V nějaké staré knížce nebo reklamních letácích z První republiky jsem četl, že se u nás nicmeně profilové nože do hoblovek někdy dávaly. Osobně jsem se s tím setkal když jsem byl před pár lety kupovat nějaké věci z bývalé bednárny, měli tam kudly do hoblovky na hrubování dužin. Jednou je zkusim nasadit, ale rozhodně jen na vlastní nebezpečí :-) Ale v poválečné literatuře jsem o tomhle už žádnou zmínku neviděl.

Pokud bys lpěl na tom aby to byl primárně protah, obávám se, že jediná možnost je nakoupit takový stroj v US, kde se to prodává pod názvem "planer/moulder" nebo podobně. Tam se skutečně dají upnout profilové nože a vyrábí tam pomocí toho všelijaké ty profilované lišty a jiné krucánky. Asi to má i jemnější regulaci posuvu, protože hlubší profil asi nebude možný rvát do řezu tak rychle jako se to děje při hoblování. A pořád je to ale větší stroj než ty které zmiňuješ.

U nás snad jedině nějakou dvou-/tří-/čtyřstranku, ale to už je opravdu velká mašina. Nejmenší jsem viděl tuším od Festa, ale to bylo tak na palubky.

Co bys vlastně chtěl dělat za profil? Stojí to za to - budeš toho dělat tolik? Možná by Tě uspokojila spodní frézka s podavačem, to užiješ na hromadu dalších věcí.

Tolik moje skromné znalosti.

Honza
Takže když, tak jednu z těch už pořádně vypadajících mašin, ne tydle rozhrkaný plecháče, chápu to dobře? Já si to tak nějak myslel. Vlastně je to docela jasné. Úplně jasné.

Právě proto to chce posun strojní. Spodní frézka s podavačem? To je skvělé. To mě nenapadlo. Jedinný problém by mohla být rozdílná výška prken, ale to se vyřeší tím, že se ten posuvník dá na bok. To by bylo super kdyby to fungovalo. To by mohlo byt přesně ono.

Profilované lišty. Prkno tlouštky 5 milimetrů řezat do hloubky 2,5 milimetrů na profil "typ" "vlnka". To je providitelné, že ano?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Hans »

Podavač samozřejmě lze nastavit aby dělal přítlak proti pravítku. Takže pokud se s lištama vlezeš do výšky frézky (počítej kolem 10 cm), pak máš není problém takovéto drážky frézovat.

U prkna tloušťky 5 mm bych měl akorát obavu zda při velké šířce prkna (třeba těch 10 cm) bude stačit přítlak koleček, která jsou standardně široká kolem 5 cm. Jde o to aby se prkno při působení řezných sil neprohnulo do kolíbky kolem koleček. Ale to si myslím že by vyřešit šlo, jsou různé podavače, stačí poptat. Taky záleží na druhu dřeva, třeba u smrku bych měl obavu, ale u tvrdších dřev tolik ne.

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od mari_001 »

To by šlo dořešit přiděláním dřevěných přítlačných kartáčů :) Buď dva nad sebe a nebo to udělat z vysokého materiálu a dost dlouhé aby to šlo upnout ;) Je to na plocho, ale takhle jsem frézoval ještě před dvouma rokama a také to šlo, přítlak dostatečný,teď si už jedu jako pán :)
Přílohy
10592889_10202411202471162_4001922334594593172_n.jpg
10592889_10202411202471162_4001922334594593172_n.jpg (20.53 KiB) Zobrazeno 8540 x
12194726_10204963589839251_5556379072433027305_o.jpg
12194726_10204963589839251_5556379072433027305_o.jpg (32.89 KiB) Zobrazeno 8540 x
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Boskowitz
Příspěvky: 3
Registrován: 25 čer 2016, 15:56

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Boskowitz »

jvalik píše:Podavač samozřejmě lze nastavit aby dělal přítlak proti pravítku. Takže pokud se s lištama vlezeš do výšky frézky (počítej kolem 10 cm), pak máš není problém takovéto drážky frézovat.

U prkna tloušťky 5 mm bych měl akorát obavu zda při velké šířce prkna (třeba těch 10 cm) bude stačit přítlak koleček, která jsou standardně široká kolem 5 cm. Jde o to aby se prkno při působení řezných sil neprohnulo do kolíbky kolem koleček. Ale to si myslím že by vyřešit šlo, jsou různé podavače, stačí poptat. Taky záleží na druhu dřeva, třeba u smrku bych měl obavu, ale u tvrdších dřev tolik ne.

Honza
To je tedy problematika. Fascinující. Každopadně tydle podavače se zdají být nepříliš drahá zařizení, co nejen usnadnují, ale také zvyšují bezpečnost práce. To je skvělé. Když už sme u těch fréz, na co má vliv pracovní průměr frézovací hlavy? Na velikost třisky a obráběné hloubky/plochy?

mari_001 píše:To by šlo dořešit přiděláním dřevěných přítlačných kartáčů :) Buď dva nad sebe a nebo to udělat z vysokého materiálu a dost dlouhé aby to šlo upnout ;) Je to na plocho, ale takhle jsem frézoval ještě před dvouma rokama a také to šlo, přítlak dostatečný,teď si už jedu jako pán :)
Dřevěný přítlačný kartáč, zajímavý to název seříznutého prkna. Ale máte pravdu. Pod tímto názvem sem našel zajímavé věci. Které se zdají být vyřešením zádrhelu. Napríklad http://shop.toolsko.cz/cs/002-prace-se- ... 09980.html
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Hans »

To prkno není jen seříznutý, ale je podélně nařezaný na takovej hřebínek, čímž působí opravdu jako přítlačný kartáč.

Ano, podavače zpravidla (ne vždy - je třeba mít dostatečný přítlak!) zvyšují bezpečnost a v někerých případech umožňují i souběžné frézování, což má své výhody. Ovšem i nevýhody (odtah s podstatně horším účinkem) a nedoporučoval bych to dělat hned ze začátku, kdy ještě nebudeš mít odhad na to jak podavač naštelovat.

Průměr frézy má účinek na úhly pod kterými se vniká a vybíhá do dřeva, což má vliv na míru vyštipování, zejména pokud se frézuje proti srsti. Druhý vliv který to má je ten, že větší fréza nasbírá větší kinetickou energii, takže pokud se frézuje přes tvrdší oblast dřeva (např. suk), neztratí tak snadno otáčky - narozdíl od malých stopkových fréz.

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od mari_001 »

To prkno nařezané (na fotce to není moc vidět ale bez nařezání by to nefungovalo) nahrazuje toto:)
http://shop.toolsko.cz/cs/002-prace-se- ... 10146.html
Když jsem štosoval hranu dvoumetrových prken cca 60ks, tak jsem si dal předválec dolů toto prkno a za válec na trámek do vejšky, takže jsem měl zaručený přítlak jak nahoře tak dole a jen jsem jezdil :)
Nevím jestli je podavač zrovna levná záležitost, ale je to dost velký pomocník a jak píše Honza tak dovolí sosledné frézování:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 61 hostů