Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Boskowitz
Příspěvky: 3
Registrován: 25 čer 2016, 15:56

Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Boskowitz »

Dobrý den. Jelikož se v těhle věcech nevyznám, ale chcu, musím se zeptat těch, co ví. Tedy vás.

Takže. Dají se na protahovačky typu Makita 2012NB, Bernardo TH 330 a podobně namontovat profilovací nože? Pokud, tak které. Pod pojmem namontovat se rozumí aby to bylo dovoleno a povoleno, samodomo neovladám a nemuselo by to dopadnout dobře. Chcu tuto anabázi přežit.

U větších kusů to vypadá, že by aji mohlo, a tak si říkám, proč by to mělo byt jinak u menších, ale člověk míní a závit nemění. Prodejcovy sem sice dotaz zadal, ale vrtá to a čekat do pondělí se mě moc nepáčí. Takže kdyby s tím měl někdo zkušenosti.

Děkuju.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

přímou zkušenost sice nemám, ale obávám se, že s timhle nebude chtít žádnej prodejce nic mít. Podle normy nesmí nůž přesahovat o víc jak 1,1 mm přes oběžnou kružnici těla válce (platí mj. i pro frézy) v případě ručního posuvu. Tohle má sice posuv strojní, ale je to z kategorie malých strojků, tak si myslim, že výrobce se do toho zrovna moc hrnout nebude. I proto, že tyhle strojky maj myslim poměrně tenký nože (malej a lehkej válec) a jejich větší vyložení kvůli hloubce profilu znamená, že by musely být tlustší.

V nějaké staré knížce nebo reklamních letácích z První republiky jsem četl, že se u nás nicmeně profilové nože do hoblovek někdy dávaly. Osobně jsem se s tím setkal když jsem byl před pár lety kupovat nějaké věci z bývalé bednárny, měli tam kudly do hoblovky na hrubování dužin. Jednou je zkusim nasadit, ale rozhodně jen na vlastní nebezpečí :-) Ale v poválečné literatuře jsem o tomhle už žádnou zmínku neviděl.

Pokud bys lpěl na tom aby to byl primárně protah, obávám se, že jediná možnost je nakoupit takový stroj v US, kde se to prodává pod názvem "planer/moulder" nebo podobně. Tam se skutečně dají upnout profilové nože a vyrábí tam pomocí toho všelijaké ty profilované lišty a jiné krucánky. Asi to má i jemnější regulaci posuvu, protože hlubší profil asi nebude možný rvát do řezu tak rychle jako se to děje při hoblování. A pořád je to ale větší stroj než ty které zmiňuješ.

U nás snad jedině nějakou dvou-/tří-/čtyřstranku, ale to už je opravdu velká mašina. Nejmenší jsem viděl tuším od Festa, ale to bylo tak na palubky.

Co bys vlastně chtěl dělat za profil? Stojí to za to - budeš toho dělat tolik? Možná by Tě uspokojila spodní frézka s podavačem, to užiješ na hromadu dalších věcí.

Tolik moje skromné znalosti.

Honza
leninjr
Příspěvky: 19
Registrován: 10 srp 2010, 08:36

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od leninjr »

Ahoj,
zrovna včera jsem pozoroval, co mají amíci: https://www.youtube.com/watch?v=qun8q18eOSs , ale klidně bych se vsadil, že takový "válec" by v Evropě neprošel.
Tyto stroje neznám, ale stary hoblovky měly hranatý válec, kde se s profilovyma nožama počitalo, můj protah měl vybrání v přítlačných lištách kolem válce, ale bál bych se toho, protože předchozímu majitely z toho válce vyletěly nože a urazily horní stůl,vypadalo to, že asi byly unaveny upinaci šrouby, naštěstí bez zranění, já už mám nový válec.
Sehnat hoblovku s válcem na nože s bezpečnostnima drážkama, jestli taková vůbec je. Pak by musely být gumovy podávací válce, aby nerozmačkaly vyfrézovaný profil.
Asi by byl problém i s výškou odpružení podávacích válců.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od Tim »

Boskowitz píše:Dobrý den. Jelikož se v těhle věcech nevyznám, ale chcu, musím se zeptat těch, co ví. Tedy vás.

Takže. Dají se na protahovačky typu Makita 2012NB, Bernardo TH 330 a podobně namontovat profilovací nože? Pokud, tak které. Pod pojmem namontovat se rozumí aby to bylo dovoleno a povoleno, samodomo neovladám a nemuselo by to dopadnout dobře. Chcu tuto anabázi přežit.

U větších kusů to vypadá, že by aji mohlo, a tak si říkám, proč by to mělo byt jinak u menších, ale člověk míní a závit nemění. Prodejcovy sem sice dotaz zadal, ale vrtá to a čekat do pondělí se mě moc nepáčí. Takže kdyby s tím měl někdo zkušenosti.

Děkuju.
Radši rychle zapomeň , čím dřív tím líp pro tvoje zdraví

tim
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od miru01 »

Protah s válci na profilové nože se kdysi vyráběl, jeden takový mám doma - hranatý válec, váha něco přes tunu, nůž do toho byl silný min. 6 mm a použití těchto válců je zakázané hrubě něco přes 100 let. V domácích podmínkách dnes ruční horní frézka nebo si pořiď spodní frézku.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od truvan »

uf ,zakázané ???to snad nee.(snad jedině ve firmě,kde se zaměstnávají lidi,ale doma nevidím problem)
profilovat hoblovacím válcem rozhodně jde,a je to dokonce žádoucí :)
též je ale pravdou že to musí být válec pro to určený.
ale chtěl bych vidět kdo by mne zastavil když bych to chtěl poslat do čtyřhran.válce,sice takový nemám ale kdybych měl tak bych to s klidným svědomím použil. :P
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od truvan »

1.JPG
2.JPG
3.JPG
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od truvan »

Boskowitz píše:Dobrý den. Jelikož se v těhle věcech nevyznám, ale chcu, musím se zeptat těch, co ví. Tedy vás.

Takže. Dají se na protahovačky typu Makita 2012NB, Bernardo TH 330 a podobně namontovat profilovací nože? Pokud, tak které. Pod pojmem namontovat se rozumí aby to bylo dovoleno a povoleno, samodomo neovladám a nemuselo by to dopadnout dobře. Chcu tuto anabázi přežit.

U větších kusů to vypadá, že by aji mohlo, a tak si říkám, proč by to mělo byt jinak u menších, ale člověk míní a závit nemění. Prodejcovy sem sice dotaz zadal, ale vrtá to a čekat do pondělí se mě moc nepáčí. Takže kdyby s tím měl někdo zkušenosti.

Děkuju.
o upravě těch strojů víše Ti neporadím
ale když pošetříš,mužeš koupit stroj co umí přesně co chceš,ve švédsku ho maj doma asi všichni co dělaj se dřevem:)Já sem ještě nenašel odvahu(a peníze)do něj jít,nebudí vemě ta plechařina moc důvěru,i když tady nějaké plecháče od Rojka mám a pracují a odvádějí práci poměrně dobrou.
a švédi to se dřevem docela umí(spíš ale co se Týče stavby imho)
Míru zdar
práci čest
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od miru01 »

Truvane máš samozřejmě pravdu, doma si (zatím) může používat každý co chce, i hranatý hoblovací válec, třeba v takovém stroji:
https://awwm.wordpress.com/american-row ... 14-molder/
Jediný limit je množství zbývajících prstů na rukou, popř. zlomený hoblovací nůž v těle.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Profilovací protahovačka/tlouštkovačka?

Příspěvek od truvan »

:shock: :shock: :o
Díky za odkaz to je masakr co??? nádhera ;)
v blízkosti takového puštěného stroje jsou následky škobrtnutí asi fatální !!!!
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 hostů