kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od wotaen »

Ahoj, poohlížím se po hoblovce/protahovaččce. Nemůžu si dovolit stacionární stroj, takže chci něco do 100kg, což po zahradě s rudlem asi zvládnu.

Taky se mi líbí, že to má i čelní brusku a asi bych si pořídil i ten adaptér na frézku. Dumám nad počtem otáček, není to na frézku málo?. V technických parametrech se píše toto:

Šířka nožového hřídele 250 mm
Průměr nožového hřídele 100 mm
Počet nožů 3 ks
Počet otáček hřídele 3500 1/min
Rychlost strojního posuvu 6 m/min
Max. výška při tloušťkování 60 mm
Délka stolu srovnávačky 600 (1040) mm
Délka stolu tloušťkovačky 500 mm
Průměr brusného kotouče 270 mm
Hmotnost 93 kg

Výška tloušťkování je uvedená jako 60mm...to třeba oproti podobnému modelu KDR je o 10cm méně. Ale je dost možné že to interpretuju špatně :)

Díky,

Michal
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

k UMDS už jsem tu někde něco psal, byl to můj první stroj, takže jen pár postřehů:
- frézka je k nepotřebě, správně odhaduješ, že otáčky jsou zoufalé nízké, ani vícebřité frézy to nespraví, o jejich dostupnosti ani nemluvě, já jsem ten adaptér vrátil,
- protah je skutečně jen 60 mm,
- stoly hoblovky jsou krátké, takže latěčku na tom srovnáš, ale dělat na tom třeba futra bych nechtěl, ty plechové nástavce stolů nic neřeší,
- čelní bruska u mě poněkud šmajdala, ale vzhledem k nízkým otáčkám to mnoho nevadilo,
- stroj má 1,5 kW motor, který dostačuje. Měl jsem třífáz, jak se chová jednofáz netuším.

Frézku si raději kup horní a zamontuj do stolu. Pokud nějaký adaptér k tomuto stroji, tak dlabačku, ta chodí celkem dobře. Ale není na žádné velké obrobky!

Rozdíl mezi UMDS II a UMDS 2a chápu jen v designu kastle. Není asi nutno se tedy hnát za UMDS II.

K jakým zhruba počinům to plánuješ používat?

Honza
jakub1j
Příspěvky: 20
Registrován: 29 pro 2015, 06:39

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od jakub1j »

Nechci tě strašit, při představě, že něco orovnáváš a brnkneš si přitom monterkama o rotující brusný kotouč se mi nedělá úplně dobře. Nikdy jsem na tom strojku nepracoval, jen jsem ho párkrát opatrně obešel v kámošovo dílně a dost jsem se přitom bál.
Myslím, že tady udělali soudruzi chybu.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od Hans »

Ale prd. Stroj není třeba démonizovat. Nevím jak by šlo docílit toho abych si na tomhle strojku byť jen obrousil montérky. Navíc je tam na tohle kryt, ale nikdy mi nenapadlo ho použít, přišlo mi to naprosto zbytečný. Šmirgl je pomaloběžnej a ještě je před ním stolek pro podepření při broušení, to by sis na to snad musel schválně kleknout a pokud hobluju tak unavenej že si potřebuju kleknout, je lepší hoblování zanechat :-)

Samozřejmě - je to stroj, kde se na jeden motor točí všecko zaráz. Buď si člověk musí dávat bacha, no a nebo všude důsledně montovat kryty, zejména přes hoblovací válec, aby si na něj omylem neodložil třeba hranolek s čerstvým dlabem :-)

Honza
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od wotaen »

jvalik píše:Ahoj,

k UMDS už jsem tu někde něco psal, byl to můj první stroj, takže jen pár postřehů:
- frézka je k nepotřebě, správně odhaduješ, že otáčky jsou zoufalé nízké, ani vícebřité frézy to nespraví, o jejich dostupnosti ani nemluvě, já jsem ten adaptér vrátil,
- protah je skutečně jen 60 mm,
- stoly hoblovky jsou krátké, takže latěčku na tom srovnáš, ale dělat na tom třeba futra bych nechtěl, ty plechové nástavce stolů nic neřeší,
- čelní bruska u mě poněkud šmajdala, ale vzhledem k nízkým otáčkám to mnoho nevadilo,
- stroj má 1,5 kW motor, který dostačuje. Měl jsem třífáz, jak se chová jednofáz netuším.

Frézku si raději kup horní a zamontuj do stolu. Pokud nějaký adaptér k tomuto stroji, tak dlabačku, ta chodí celkem dobře. Ale není na žádné velké obrobky!

Rozdíl mezi UMDS II a UMDS 2a chápu jen v designu kastle. Není asi nutno se tedy hnát za UMDS II.

K jakým zhruba počinům to plánuješ používat?

Honza

Ahoj, díky za info. No momentálně mám v plánu dělat zahradní branku a zahradní domeček. Na branku mám modřínové hranolky 8x10x150 a chtěl jsem je hoblovat. Na zahradní domeček mám spoustu starých smrkových prken, asi na vnitřní stěny a na vnější asi taky nějaký modřín. Ten nemám, desky bych taky asi hobloval. Domek tak 2.5 metru. No a mimoto věci jako pracovní stůl pro kluky a takové ty běžné věci do domácnosti.
Nutno říct, že těch projektů ze dřeva za sebou moc nemám :) Nicméně ten požadavek na mobilitu je nutnost.
Ten UMDS II se mi z počátku líbil kvůli té multifunkčnosti - spodní (teda v tomto případě spíš boční) frézku nemám (horní mám) a bruska by byla taky fajn. Píšou na webu, že pracují na soustruhu a dalších přípravcích. Ale jak to tak sleduju, tak ta daň za multifunkci je asi dost velká.
O jakých jiných strojích bych mohl uvažovat? Rojek 310 (ten má jenom 2 nože)? Další varianty?

Díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od Hans »

Prkna o délce 150 cm nebo ještě hůř 250 cm jsou už problém. Jak jsem psal, plechové prodloužení stolu nepomáhá a tak to znamená udržet prkno na těch snad 30 cm délky předního stolu. Pokoušel jsem se na tom kdysi dělat okna, ale nakonec jsem to upnul na ponk a hobloval ručně.

Pokud nemáš místo na samostatnou dílnu, ale máš ty stroje aspoň kde uložit, potom bych šel raději cestou oddělených strojů. Porozhlédl bych se po menší, ale určitě litinové hoblovce, která se na tom rudlu může pořád dát převézt. Občas je v inzerci k vidění taková starší hoblovka, je to myslim třicítka a stoly má taky nějak kolem 125 cm. Bývá na všelijakých dřevěných podstavcích. Dvounožovka není průšvih. Ale ani neni nutný se hnát za 30 cm šířkou. Většina amíků má v garáži nějakou 15 nebo 20 cm hoblovku a neni s tim problém. Většinou toho moc širšího nehobluješ a když výjimečně jo, tak se tomu dá většinou nějak vyhnout nebo si pomoct jinak. Před lety se u nás prodávala poměrně kompaktní hoblovka Proma HP-150 a myslím si, že při Tvé situaci by mohla být přijatelná. Pořídil jsem si onehdy totéž v bledě zelenym (Grizzly G0452) jako příruční druhou hoblovku a zatim mi širokej válec moc neschází. Ta Proma se občas někde na aukru nebo v inzerci vyskytne. Na rudl je akorát a když ji nepřevrhneš, tak bude hoblovat už celkem slušně.

Pak bych k tomu asi pořídil mobilní protah - v mnoha případech si totiž můžeš dovolit prkno nehoblovat a rovnou ho protáhnout, protože na rovinnosti třeba tolik nezáleží anebo už jde o hrubé řezivo dostatečně rovné na to aby ho stačilo protahovačkou jen "očistit." Mobilní protah bývá většinou třicítkovej, což je fajn - na protahu se už šířka hodí víc.

Rojek 310 - seš si jistej že to na tom rudlu odvezeš? Ty oddělené stroje mají právě tu výhodu, že s sebou nevláčíš "všechno naráz." A když si usmyslíš, můžeš v budoucnu obměňovat stroje zvlášť.

Horní frézku máš, přišroubuj ji zespodu do nějaké desky, nahoru udělej jednoduchý pravítko a máš stopkovou spodní frézku určitě lepší než je na UMDS.

Ač je mi to líto, musím Ti říct, že řeči o připravovaném soustruhu pro UMDS jsem slyšel už čtyři roky zpátky.

Čelní brusku bych tolik neřešil, dá se bez ní žít velice dlouho, já ji mám až posledního asi čtvrt roku. Je to šikovná věc, ale ne nezbytná.

Jeden detail - máš už vyřešený na čem budeš řezat? :-)

Honza
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od wotaen »

jvalik píše:Prkna o délce 150 cm nebo ještě hůř 250 cm jsou už problém. Jak jsem psal, plechové prodloužení stolu nepomáhá a tak to znamená udržet prkno na těch snad 30 cm délky předního stolu. Pokoušel jsem se na tom kdysi dělat okna, ale nakonec jsem to upnul na ponk a hobloval ručně.

Pokud nemáš místo na samostatnou dílnu, ale máš ty stroje aspoň kde uložit, potom bych šel raději cestou oddělených strojů. Porozhlédl bych se po menší, ale určitě litinové hoblovce, která se na tom rudlu může pořád dát převézt. Občas je v inzerci k vidění taková starší hoblovka, je to myslim třicítka a stoly má taky nějak kolem 125 cm. Bývá na všelijakých dřevěných podstavcích. Dvounožovka není průšvih. Ale ani neni nutný se hnát za 30 cm šířkou. Většina amíků má v garáži nějakou 15 nebo 20 cm hoblovku a neni s tim problém. Většinou toho moc širšího nehobluješ a když výjimečně jo, tak se tomu dá většinou nějak vyhnout nebo si pomoct jinak. Před lety se u nás prodávala poměrně kompaktní hoblovka Proma HP-150 a myslím si, že při Tvé situaci by mohla být přijatelná. Pořídil jsem si onehdy totéž v bledě zelenym (Grizzly G0452) jako příruční druhou hoblovku a zatim mi širokej válec moc neschází. Ta Proma se občas někde na aukru nebo v inzerci vyskytne. Na rudl je akorát a když ji nepřevrhneš, tak bude hoblovat už celkem slušně.

Pak bych k tomu asi pořídil mobilní protah - v mnoha případech si totiž můžeš dovolit prkno nehoblovat a rovnou ho protáhnout, protože na rovinnosti třeba tolik nezáleží anebo už jde o hrubé řezivo dostatečně rovné na to aby ho stačilo protahovačkou jen "očistit." Mobilní protah bývá většinou třicítkovej, což je fajn - na protahu se už šířka hodí víc.

Rojek 310 - seš si jistej že to na tom rudlu odvezeš? Ty oddělené stroje mají právě tu výhodu, že s sebou nevláčíš "všechno naráz." A když si usmyslíš, můžeš v budoucnu obměňovat stroje zvlášť.

Horní frézku máš, přišroubuj ji zespodu do nějaké desky, nahoru udělej jednoduchý pravítko a máš stopkovou spodní frézku určitě lepší než je na UMDS.

Ač je mi to líto, musím Ti říct, že řeči o připravovaném soustruhu pro UMDS jsem slyšel už čtyři roky zpátky.

Čelní brusku bych tolik neřešil, dá se bez ní žít velice dlouho, já ji mám až posledního asi čtvrt roku. Je to šikovná věc, ale ne nezbytná.

Jeden detail - máš už vyřešený na čem budeš řezat? :-)

Honza
No už řežu na stolní pile Bosch GT 10XC.

S těmi oddělenými stroji je to dobrý nápad. Asi půjdu touto cestou. U té hoblovačky teda záleží na tom jak je velký ten stůl před a za. Jak je to u protahovačky? Hraje to taky roli? Nebo tím, že ten otvor je pevně daný moc nezáleží na tom jak se to tam podává?

Ten Rojek 310 byl spíš příklad, v podstatě jediný podobný stroj váhově. A je pravda, že tento by se na rudlu asi moc dobře nevezl (narozdíl od UMDS, ten má aspoň kastli).
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od mari_001 »

Jak píše Honza, šel bych směrem jednotlivejch strojů. Protahovačku se srovnávačkou bych sehnal něco podobného v dobrém stavu;) Shánějí se špatně ale pro domácí účely nad míru dostačující.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/6245735 ... MSP200.php
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od Hans »

U protahu není délka stolu zas tak podstatná, v případě mobilních protahů stejně moc možností nemáš. Strkat do toho můžeš stejně jen zespodu srovnaná prkna, takže jde jen o tloušťkování. Ty mobilní protahy mívají výklopné rozšíření na vstupu i výstupu, ale řekl bych, že to je hlavně proto aby delší prkno nepůsobilo jako tak veliká páka na podávací a výstupní válce, které budou na pružinách a mohlo by se lehce stát, že je přetlačíš a vyhobluješ si příkop.

Honza
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: kombinovaný stroj UMDS II z poličky

Příspěvek od wotaen »

Takže jsem se trochu díval po internetu, mobilní protahovačky je v podstatě rozhodování mezi Makita NB2012, Metabo DH330 nebo Dewalt 733 (735 jsem u nás nenašel). Na fórech jsou s tím lidi celkem spokojení, krmí to i delšíma fošnama, viděl jsem i veliké hranoly.

Problém je se samostatnou hoblovkou. Nové žádné (do 100 kg) nejsou a ta Proma 150 je snad jediný slušný typ, co jsem našel.

Můj táta má na chalupě starý Rojek. Hobl + protah. Zkoušel jsem protah na nehoblovaných prknech (spíš prkýnkách :)), nehoblovaná strana byla zvlněná od pily. Byl jsem překvapený, že v tomto případě hoblovat ani nepotřebuji. Vše krásně srovnané. Ale toho bordelu...to jsem teda nečekal :)

Tj. řeším dilema:
1) Koupit Dewalt/Makita/Metabo a časem někde použitou Promu
2) Dewalt/Makita/Metabo + ručný el. hoblík, třeba s úběrem 17cm na trámky do vrtule apod
3) Vykašlat se na to, koupit tažné a vozík a vozit to hoblovat k tátovi na chalupu (cca 60km)

Pokud to bude 1/2 budu muset řešit nějaký mobilní odtah. Můžete mi poradit s jakým už má smysl pracovat s těmito stroječky. Nevadí mi pár hoblin na zahradě, nemusí to být 100%. Ale musí to být mobilní. Ten odtah by měl umět i napojení na stolní pilu.

Michal
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 63 hostů