odstranění zbytků lepidla

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Jarda GRy
Příspěvky: 13
Registrován: 27 dub 2016, 12:44

odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od Jarda GRy »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na radu, čím tak odstraňujete zbytky lepidla ze dřeva, nevím přesně co je to za typ je to po vytvrzení průhledné, jde to ředidlem? Popřípadě jakým? Děkuji za rady
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od mari_001 »

Jestli myslíš klasické disperzní, tak dlátem. Na nějakých videich jsem viděl že to hned po stahnutí utíral mokrým hadrem, ale spíše se to rozmaže a když je porovitější dřevo a už jen pak brousíš tak tak lepidlo zůstane v porech a jepak problém s olejem, protože tam nechytá. Já jsem si udělal škrabku ze starého želízka z hoblíku, a pak jsem našel za super cenu škrabku http://www.pnz.cz/naradi-stetce-brusivo ... s-943.html
Slepím nechám to cca 15-20 minut, lepidlo není tekuté ani tvrdé a stáhnu to škrabkou. Časem se člověk naučí tam dát lepidla akorát aby na lepené spáře vznikla jenom krupička po dotažení, a pak má člověk méně práce s odstraňováním lepidla a zaschlých kapek na zemi
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Jarda GRy
Příspěvky: 13
Registrován: 27 dub 2016, 12:44

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od Jarda GRy »

No právě že už je lepidlo zaschlé, jsou to hotové smrkové futra. Hmm a čím to pak ještě v rohu brousíš? Mám to jen jako koníčka, tak nemám tolik zkušeností.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od mari_001 »

No jestli není, rozpatlané po okolí tka bych to odškrábl dlátem, většinou vyleze jen taková vrstvička která je nad spárou, musíš mít ostré dláto aby jsi i slepidlem nevytrhnul vlákna. Rohy brousím excentrickou bruskou-> nemusíš řešit průběh vláken. Jestli nemáš tak smirkem v ruce na paklíku s filcem a krouživé pohyby, opatrně na smrku s hrubostí, vzít tak minimálně 120 a optarně aby to nenechávalo stopy;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Jarda GRy
Příspěvky: 13
Registrován: 27 dub 2016, 12:44

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od Jarda GRy »

Děkuji moc za rady.
helios
Příspěvky: 11
Registrován: 23 črc 2015, 13:32

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od helios »

zdravim pokud lepis sparovky ktere budes hoblovat, tak se pouziva na odstraneni lepidla specialni hoblik zvany ZUBAK. drive hojne pouzivany protoze se lepilo tvrdymy lepidli UMAKOL atd. pokud budes priste lepit uz cisty vyrobek je lepsi odstanit lepidlo hned mokrym nebo vlhkym hadrem, otrit alespon 2x.
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od mihalo »

Sorry, ale zubák se používal (používá) na zdrsněni povrchu hodně tvrdých dřevin před lepením -zvyšuje přilnavost. Braly jsme tím i desky před dýhováním. Lepidlo je nepřítelem veškerých Hobliků. Nezkutečne je otupuje. Smrk pokud nebrousím rucně po létech tak se už nezbavím škrábanců. Pokud brousím exentrikou nebo rotexem (exentricky rotačni bruska) tak potom dočištuji cidlinou abych se zbavil škrábanců (koleček) po brusce. Jak už bylo řečeno zaschlé lepidlo jedině škrábat (dlátem, cidlinou) nebo brousit. V minulosti jsem zkoušel ředidlo S6000 pozor jak zateče do lepené spáry tak změkne lepidlo i tam.
helios
Příspěvky: 11
Registrován: 23 črc 2015, 13:32

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od helios »

mihalo psal jsem o pouziti zubaku na surovou sparovku to znamena pred hoblovanim, nikoli na cisty vyrobek nebo povrch, jak pises ty. skrabani povrchu cidlinou tak to je jina kapitola :!: uz jsem mel tu cest strikat lak na skrabany povrch, vysledek total propadak, takze se drzim zasadniho pouziti velke pasove brusky a pasu o zrnitosti 120 a jemnejsiho. pokud zakaznik vyzaduje perfektni lakovany povrch.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

mam jen poznámku k těm škrábancům-kolečkám po rotexu - tohle mi dělá vždycky jen tupej šmirgl. Když na něm nešetřim a včas ho vyměnim, nemám na výrobku škrábanec ani jeden. Taky dost dělaj otáčky, nejsou vždycky nejlepší ty nejvyšší. A samozřejmě odsávání, bez toho je to k ničemu.

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: odstranění zbytků lepidla

Příspěvek od mari_001 »

Jinak, na hotové výrobky ještě amíci používají pásku, oblepíš to okolo, na ní vyteče lepidlo a pak to strhneš, párkrát jsme to dělal, ale musí bejt papírová páska a by to nenechala lepidlo na povrchu-> nejde brousit a tahá se. Jinak s tím hoblíkem bych na to nešahal, není v tom cit a i na hrubé spárovce se může vytrhnout vlákno a pak už to nedá opravit, ale proti gustu žádnej dišputát. Každý si musí najít to co mu vyhovuje a osvědčí ;)
Hodně zdaru a co nejméně pokecaného dřeva od lepidla
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 54 hostů