Řezání bukových desek - zasekávání

Vše co se týká truhlářského řemesla.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od wotaen »

Tak včera jsem se dostal opět k řezání. Koupil jsem ten rozmítací kotouč od Pilany, a ke každé desce jsem si vždy přišrouboval kus rovné laminátové laťky. Naprosto bez problémů, deska pilou projela jak nůž máslem. Případ uzavřen. Díky všem :)
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od milanzaba »

uplne poprve jsem na kurzu samoval na formatce, protoze mela vozik dostatecne dlouhy. mistr se mi smal a pak mi to vysvetlil.

pokud chci jednu hranu mit rovnou, tak mam nejdrive jednu hranu odrezat na pasove pile (na te dilne nejsnadnejsi reseni, ve vasem pripade maflem podle listy), pak jednu plochou hranu srovnat na hoblovce, podle te srovnane dlouhe hrany na hoblovce s kolmym pravitkem srovnat tu samovanou hranu. tim ziskam pravy uhel. a teprve potom s tim zacit delat neco smysluplneho.

cele to je jen o pnuti, ktere se ve dreve uvolnuje, to zminovala tusim Hylopetes nekde u zacatku. me se zatim nestalo, ze by tim pnutim deska nelezela na podelnem pravitku stolni pily, ale nekdy mi opticky pripada, ze vidim ne uplne rovny rez, zvlast kdyz tu hranu k necemu dalsimu pridelavam.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od Petr »

Ahoj Milane,
promiň, ale ten tvůj mistr je asi pěkné tele, když tě učí sámovat podle toho jak to popisuješ.
Litat po dílně od mašiny k mašině,abych nakonec skončil tam kde bych to mohl v pohodě uděla na poprvé my moc smyslu nedává. Sámuje se přece vždycky na hrubo, abych vykrátil vady a získal potřebné hrubé přírezy, se kterýma můžu dál pracovat.
Když osadím na formátku tuhle krasavici, tak rozřezu všechno krásně rovně jako po másle:
Nemůžu najít přesně ten co používám,ale vypadá podobně jako ten v odkazu, má jen díru 30mm a 16 zubů+boční zuby- ty zabrání svírání a řezání s ním je radost i když zvuk to má celkem děsivý. :mrgreen:
http://www.woodmetal.cz/e-shop/pilove-k ... 700-detail
ピーター 大工
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od milanzaba »

mistrovi slo spis o to vysvetlit mi, ze ve dreve existuje neco jako pnuti. muzu to osamovat primo na jakekoli pile s kotoucem, ale pak to nemuzu brat jako rovnou hranu a podle ni merit vsechno ostatni. proto jeste to srazeni na hoblovce / orovnavacce a vytvoreni praveho uhlu.

ja si totiz uplne poprve myslel, ze formatovaci pila odreze naprosto presne i prvni rez a pak tu hranu muzu brat jako referencni. moje predstava byla, ze kdyz to budu samovat na formatovaci pile, tak ta hrana je dokonala. ale neni a dava to smysl prave kvuli tomu pnuti, ktere se uvolni rezem.

a ano je to vopich behat po dilne ke dvema masinam s velkyma kusama dreva. ale parkrat me to vypeklo pri lepeni sparovky, ze to na krajich nedolehlo ani kdyz jsem stahoval sverky co to slo. malinkaty mezery, ale cosik tam bylo videt.

jenze kdyz si vezmu situaci popisovanou nahore, ze se to bude rezat na maflu ve stolku zespod, tak maximalni prorez ve stolku z lamina 18mm bude 25mm +- na jeden kotouc sirky 2.6mm, s docela pochynou kolmosti toho maflu vuci rezanemu drevu (taky jsem zkousel, proto znam ty cisla), pak to bude treba znova urezat nebo srovnat necim co udela kolmou hranu.

spis jsme to uvadel jako co po tom osamovani podle listy. ze se to neda brat jako hotova hrana. a aby autor nezil ve stejnem presvedceni jako jsem zil ja s tou formatovaci pilou.

lip to vysvetlit asi nedovedu.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od Petr »

Ahoj Milane,
promiň jestli jsem se tě dotnul, ale já už jsem asi někde jinde a mám profesionální deformaci.
To co popisuješ jsou prostě vlastnosti dřeva, se kterýma každý truhlář co dělá masiv počítá a ze
zkušenosti už ví,že třeba pěkná vysušená smrková fošna se dá krásně uřezat skoro na čisto, ale u buku si musím dávat bacha na pnutí a počítat s nadmírou. Ono pnutí ve dřevě je svina a mění se s každým řezem.
To co popisuješ jak ti neseděla spárovka tak to nemá s pnutím nebo řezáním na pile nic společného. To jsou prostě blbě seřízené stoly hoblovky a možná tvoje nezkušenost s hoblováním.
Znovu opakuji, že nejprve to chce osámovat, vykrátit na pile a pak jít na hoblovku,popř. protah a pokud potřebuji tak se az potom vrátit na formátku k dalšímu opracování.
Nějaké řezání maflem ve stolku atd... to je opravdu nouzovka a když jsem neměl přístup k pile, tak jsem to vždy řešil radši brnkutím inkoustovou šnůrkou a uřezáním maflem po fošně s kotoučem 210mm a pak na hoblovku.
ピーター 大工
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od truvan »

milane
orovnání hrany na štosce ti nezabrání prohnutí klacku po rozmítnutí podél pravítka tou štosnutou hranou.budto tam pnutí je(pak pomůže jenom nadmíra) nebo tam pnutí není,a je to v pohodě.
Já ještě nechávám klacky "vybláznit" neštosuju a nehobluju hned ale nejdřív druhej třetí den(problematické dřevo se projeví:)
co se týká spárovky musím souhlasit s Petrem-je to záležitost štosky.
Míru zdar
práci čest
milanzaba
Příspěvky: 45
Registrován: 30 bře 2016, 13:36

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od milanzaba »

Petr píše: To co popisuješ jak ti neseděla spárovka tak to nemá s pnutím nebo řezáním na pile nic společného. To jsou prostě blbě seřízené stoly hoblovky a možná tvoje nezkušenost s hoblováním.
dobre, tak zkontrolujeme stoly na hoblovce a uvidime. mozne je vsechno, protoze tam pracuji i jini nez my a kdo vi co s tim kdo dela.

a ze to je rukama, to taky nepopiram, protoze nekdy se clovek proste vyspi tak nejak celej doleva.

dekuju za postrehy a ne nedotklo se me to.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od mari_001 »

Take prispeji;) ja jsem si nad formatku pridelal laser a jak si labuzim pri samovani a rozrezavani a kdyz bych rezal jak to popisujes tak bych si musel vzit dovolenou. Jinak jestli vezmes fosnu na pasovku uriznes stosnes a pak znovu rezes tak se zase zmeni pnuti a krasne srovnana hrana bude do luku. A jako truvan, kdyz rozrezu tak nez hobluju tak to necham minimalne 3 dny lezet at se to dovykrouti a pripadne krouceni vyresi nadmira;) tot muj pohles. A souhlasim s Petrem ze mistr je asi trouba kdyz tohle uci. Je u me kluk na praxi a v HK ho to ucili taky:( omlouvam se za pravopis jsem jelito
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 hostů