Kroucení desky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odoaker
Příspěvky: 13
Registrován: 10 dub 2016, 10:10

Kroucení desky

Příspěvek od Odoaker »

Hola,
potřeboval bych poradit s bukovými deskami. Slepil sem je asi před měsícem. Lepící plochy nejsou 100% přilehlý na sobě (chyba, vím). Při lepení sem možná utahoval svěrky moc (další chybka). Celá desková plocha se mi nepodařila ohoblovat rovně, tak sem jí srovnal frézkou, ale po dvou dnech po srovnání se deska trochu zkroutila - tvar "cup". Na konce sem teď přisvorkoval latě, aby se nekroutilo ještě víc (dřevo se evidentně chce zkrucovat, vytvořila se tam prasklina a čekám, že bude časem na dvě části).
Jak akutně vyřešit kroucení? Namočit? Přilepit latě přes léta a praskliny opravit motýlky? Nebo mi napadlo rychlo dokončit a dobrousit a napustit olejem, že by mohlo pomoct? Případně přidělat ke kostře co nejrychleji?
Nebo sem to podělal na tolik, že to můžu akorát tak vyhodit.. :-/

Další info: dřevo bylo vysušený a pak přes rok ještě u mě na půdě, před zpracováním bylo dlouho v dílně, kde je i teď. Vlhkost mi nepřijde, že by se nějak šíleně měnila, takže mi přijde divný, že by se to kroutilo kvůli sesychání. Spíš bych to tipoval na to špatný slepení.
Díky za rady
Naposledy upravil(a) Odoaker dne 08 kvě 2016, 18:29, celkem upraveno 1 x.
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Kroucení desky

Příspěvek od radomil »

Napadá mě, že to asi nebylo stejně suchý, jak by to bylo, kdyby to bylo v té místnosti rok, co?
Napříč latě rozhodně nelepit! Zkoušel jsem tím jednou srovnat nějaký kus spárovky a prohlo se to do luku proto, že ta spárovka se vysycháním zmenšuje napříč, zatímco latě po délce zůstávají takřka stejné a ta síla je prostě ohne, pokud nejsou děsně tlusté ... časem by to asi popraskalo.
Bral bych ten pokus jako ponaučení, že z nedokonale vysušeného dřeva se to těžko udělá dobře a začal znovu a lépe. Už i bez chyb při hoblování. Každý jsme něco zkazili, nic si z toho nedělej ..
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
Odoaker
Příspěvky: 13
Registrován: 10 dub 2016, 10:10

Re: Kroucení desky

Příspěvek od Odoaker »

radomil píše:Napadá mě, že to asi nebylo stejně suchý, jak by to bylo, kdyby to bylo v té místnosti rok, co?
Napříč latě rozhodně nelepit! Zkoušel jsem tím jednou srovnat nějaký kus spárovky a prohlo se to do luku proto, že ta spárovka se vysycháním zmenšuje napříč, zatímco latě po délce zůstávají takřka stejné a ta síla je prostě ohne, pokud nejsou děsně tlusté ... časem by to asi popraskalo.
Bral bych ten pokus jako ponaučení, že z nedokonale vysušeného dřeva se to těžko udělá dobře a začal znovu a lépe. Už i bez chyb při hoblování. Každý jsme něco zkazili, nic si z toho nedělej ..
Dopisoval sem další info, asi sem nestihl před tvým postem. Dřevo už sem kupovat suchý + u mě sušený přes rok. Nějak mi nejde do hlavy, co by tam ještě schlo.

Jinak už se pomalu se začínám smiřovat s nákupem novýho.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Kroucení desky

Příspěvek od Tim »

no už mne předběhnul radomil,takže krátce co jsi udělal tak rychle tak taky rychle dej do kamen a pamatuj si ,práce kvapná h..o platná a u dřeva obvzlášt a jestli si myslíš ,že máš suchý dřeva a zkušenosti nula ,tak jsem se už setkal se spoustou lidí co mi tvrdili,že mají patnáct let dřevo na půdě a že je už dostatečně suchý když ho změříš většinou má 15-20 procent.To platí i o tom když je v dílně co je jako stodola a ne vytápěnej prostor.No ale chybama se člověk učí a tak chybujme co nejvíce.
tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kroucení desky

Příspěvek od Hans »

Čau Odoakere (nebo jak Ti mam řikat),

k uvedenému bych doplnil, že pokud se jedná o větší desku anebo široké lamely, tak můžeš kousek materiálu zachránit tim, že to aspoň v místě lepených spár zase rozřízneš (stejně jsi psal že to máš slepený blbě), necháš dosušit a za čas uděláš další pokus - tedy na menší a tenší desku. Ale moc bych s tim rozříznutím nečekal.

Pokud na desku nespěcháš, tak příště nechej materiál nejlíp v místnosti kde pak bude výrobek stát. Kdysi to tak truhláři dělali.

Pokud je deska malá a rozřezání nic moc neuspoří, můžeš zkusit ještě jeden zoufalej pokus - nařezat do pokroucené spárovky ze spodní (skryté) strany drážky řekněme do 2/3 tloušťky desky a pokusit se to vyrovnat svlakem (nelepit!!!). Ale osobně jsem to dosud nedělal, jen jsem to viděl dělat u Amíků když recyklovali starý prkna na stůl, neměli to dost tlustý a nechtěli rozřezat fládr. Šlo však o měkkotu, buk nevím co udělá, je to potvora. Ale než do hodíš do kamen, za pokus to stojí, aspoň se něco dozvíš :-)

Honza
Odoaker
Příspěvky: 13
Registrován: 10 dub 2016, 10:10

Re: Kroucení desky

Příspěvek od Odoaker »

To říznutí mě taky potom napadlo, nejspíš se do toho zítra vrhnu. No, měl to být právě pracovní stůl do dílny, dřevo tam bylo nějakej čas, než sem to začal stavět a taky tam má zůstat. Ale je to nevytápěná dílna, pak psal tim... spíš jak stodola. (Někde sem četl, že ideálně dát 14 dní do místnosti, kde pak bude stát).

Aby bylo jasný, o co jde, tak sem to skočil blejsknout.
P5081054.JPG
P5081054.JPG (220.31 KiB) Zobrazeno 20743 x
P5081055.JPG
P5081055.JPG (146.25 KiB) Zobrazeno 20743 x
1650x520, 35mm
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Kroucení desky

Příspěvek od werdio »

za A buk je potvora a do stodoly v tomhle provedení špatná volba, za B stodola to drží na těch cca 15-20, vlysy máš celkem široký na tuhle kombinaci :-) a za C, zas tak hrozný to podle fota neni cca 1mm na 60cm lavor, dej desku na levou stranu a stáhni k podnoží, uvidíš
A nebo rozřízni na cca 4 vlysy a prolep na lamelky pravá levá strana aby se to vyrovnalo.
Odoaker
Příspěvky: 13
Registrován: 10 dub 2016, 10:10

Re: Kroucení desky

Příspěvek od Odoaker »

Tak výsledek je nevhodný provedení v tomhle prostředí, jak si psal. V tu dobu bylo relativně sucho a já nechal dveře otevřený ty 2 dny. To zapříčinilo ten lavor. Je to sice 1mm na celou šířku, ale štvalo mě to. Po tom, co sem měl dílnu zavřenou, tak se zase srovnala. Vlhkost sem bral jako takovou okrajovou věc, ale co zjišťuju, tak je toho potřeba vědět trochu víc, včetně procesu vysychání.
Teď mi vrtá hlavou, jak by se deska v takovým prostředí měla ideálně udělat? Určitě menší ty lamely a co vlhkost? Dosušit na zhruba na 12% a sestavit, nebo to nechat v tomto prostředí a stavět při těch třeba 20%.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Kroucení desky

Příspěvek od werdio »

jak píšeš..užší lamely a pokud to pujde použít dřevo co je v místě "stabilizováno" a kdyby to šlo dal bych dub, buk je nestabilní na výkyvy
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Kroucení desky

Příspěvek od mihalo »

Jen doplním , že záleží na směru vláken (lét) dřeva. Obr. je kreslen na tabletu tak snad pomůže.
Obrázek
Občas pomůže do hotové spárovky vyříznout podélné drážky ve spodní části-rozloží se tlaky. Bohužel lavor by musel být vespod a drážky taky. Taky se dá vysvlakovat do 1/3tloušťky přes léta, je to dost pracné.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 49 hostů