Trable s noži hoblovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Maklakla
Příspěvky: 13
Registrován: 02 led 2015, 16:45

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od Maklakla »

Tak jsem nože zasunul trochu vic, laťku mi to vezme na asi 2mm. Zatím to vypadá dobře. Ještě jsem musel podložit přední stůl na levé straně, bo mi to srovnávalo nakřivo. Teď to vypadá docela dobře.
Měřidla co používáte, to je úchylkoměr?
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od radomil »

Úchylkoměr vypadá dobře.
Ale stejně mi není jasná jedna věc: proč tam vůbec je ta hodnota posunu 5 mm nebo někdo říká 8 a někdo 2 ... počítal jsem to, kolik je výška tětivy průměru 50 mm (extrémně malý válec) při její délce 5 mm - vychází něco kolem 0,1237 mm :) takže proč by tam neměla být nula? Prostě ať to jen tak škrtne? Jediný důvod, co mě napadá, že je to empiricky dáno pro nějaký rozumný opotřebení nožů, kdy teoreticky dokonale nabroušeným by sice vyhovovala nula, ale v nějaké střední době mezi broušeními (kdy se dřevo nožem částečně i zmáčkne) je dobrý nějaký ten přesah, který to srovná.
Ta laťka se položí na oba stolky s tím, že jsou vzájemně vynulované nebo jen na zadní tak, aby těžiště bylo za hranou a nad předním byla ve vzduchu? Nebo je to jedno?
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
Maklakla
Příspěvky: 13
Registrován: 02 led 2015, 16:45

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od Maklakla »

Radomil: laťky dávám na zadní stůl (teda ten stůl co je pevný, mám v tom trochu zmatek). Přední stáhnu dolů aby laťka byla ve vzduchu... Nevím jestli je to ten pravý postup, ale cíl je vždy stejný - aby to fungovalo.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od Tim »

takže na poloze stolů víceméně nezáleží jenom přední stůl nesmí být výš než zadní ale to je snad jasný to by asi nešlo hoblovat...i když jsou oba stoly v rovině tak se latička posune protože ji nadzvedne nůž ve válci .
latička se používá už dob pravěku nastavování nožů třeba u hoblovek co měly stoly i kostru dřevěnou byl to nejjednodušší způsob nastavení výšky nože nad zadním stolem dneska je to samozřejmě možné dělat pomocí indikátoru v patřičným vedeni,pokud si zítra vzpomenu tak to nafotím taky jsem to jeden čas používal ale latička je daleko jednoduší je vždycky po ruce a hlavně přesnost dostačující.
a na výšce přesahu nože nad stolem záleží jak už jsem psal protože při malém i velkém přesahu nesrovnáte materiál ale prohoblujete oblouk a ten se bude zvětšovat počtem přejetí materiálu po stole.
tim
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od werdio »

Time,máš představu jestli s těmi cca 5mm počítá Hammer,kde se nože nestaví,popř,jak je na tom spirála?
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od Tim »

Ahoj Werdio ,nemám s tím zkušenost u hamra ale jestli si to dobře pamatuju tak mi kdysi cesták od feldra říkal,že se to nastavuje automaticky ale to by ti asi řekl někdo kdo má hamra myslím si,že ho má JANB

tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já bych doplnil něco k tomu přesahu nožů nad zadní stůl pro Radomila. Podle mých zkušeností i kdesi načtené teorie je to tak, že ostří nikdy nevnikne do materiálu hned, poznáš to třeba i když děláš s dlátem - ani perfektně nabroušené dláto kolmo postavené k materiálu nikdy neseká kolmo, vždycky ho musíš trochu naklonit proti očekávané rovině řezu - myšleno ne když ho zabodneš doprostřed desky, ale třeba začišťuješ dlab. Podobně je to i u té hoblovky. Ani nejostřejší kudla nezačne materiál brát hned, ale až když překoná nějaký (ne)určitý, řekl bych, "vnikací" tlak do materiálu. Do té doby materiál jen komprimuje. Hodně se to pozná na rozdílu sousledné vs. nesousledné obrábění. U sousledného to není problém, protože kudla z požadované obráběné roviny vybíhá, kdežto u nesousledného - případ hoblovky - zabíhá. Takže kdybys byl sebevrah a hobloval sousledně, asi by mohl nůž obíhat s nulovým rozdílem k odchozímu stolu.

Další věc je ještě přítlak, kterej na zadní stůl vyvíjíš. Onehdy jsem hobloval kvanta prken, tak jsem si pomohl na výstupním stole podavačem. A musel jsem zadní stůl malinko zvednout, jinak mi to dělalo podhoblování, který jsem u ručního hoblování neměl. Příčinu vidím opět v síle potřebné k vniknutí do materiálu, proti níž já vyvinul ručně sílu menší než vyvinul podavač svým přítlakem.

Tolik moje poznání :-)

Jinak já osobně jsem si na stavění nožů pořídil takový ty měrky s magnetama a mam to hotový na první dobrou, ale samozřejmě jejich stupnicím se nesmí věřit, musí se vyhledat správná hloubka pokusem, označit levou/pravou měrku a ustavovat na válec vždy na stejné místo. Ovšem tyhle měrky fungujou jen pokud válec nešmajdá. Mně šmajdal tušim o dvě desetiny (no jo, Jaroma...), ale bruska na kulato to spravila na pět stovek, což je ok. Takže určitě je třeba hoblovací válec nejdřív úchylkoměrem projet zda vůbec může sloužit jako referenční plocha. Pokud to nesedí, pak jsou ty měrky nepoužitelný a usazovat jedině proti tomu zadnímu stolu.

Honza

PS: Nekamenujte mě tu zas za moje hodinářství, jen říkám jak to dělám já :-)
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od radomil »

Honzo, Tvé hodinářství je mi velmi pochuti, díky ... mám rád, když věci pochopím, líp si to pak zapamatuju ... má to logiku, to s tou kompresí i s přítlakem, překonávajícím odpor při vnikání.
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od miru01 »

Tim píše:když se koukneš na můj příspěvek tak tam mám to samé v modernější verzi
na usazení nožů do válce super věcička

tim
Ten přípravek co používáš je moc pěkný, ta plastová fidlátka co se dnes prodávají se mi moc nelíbí. Zkusím si něco takového vyrobit z kusu účka a na to přivařit futro s aretačním šroubkem na hodinky.
Zatím jsem nastavoval vždy jen na laťky se zalepenými magnety proti zadnímu stolu, ale je to zdlouhavé a nepřesné.
Třeba tady je zákl. postup kdyby někdo chtěl: http://woodgears.ca/jointer/knives.html
Ale nejpřesnější rovina bude vždy válec a k tomu nastavit výšku zadního stolu posunem laťky. U stoleté hoblovky co používám je lavor na obou stolech, takže si musím hlídat i místo kam laťku položím.
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Trable s noži hoblovky

Příspěvek od mihalo »

Ještě dodám k poslednímu příspěvku u toho odkazu. Hlavně né kovového pravitka na nože :mrgreen:
Latička je nejlepší, po ruce a v každém rohu správné dílny se najde. :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 12 hostů