Ruční nářadí na začátek

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Ruční nářadí na začátek

Příspěvek od DaveZbor »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně ručního nářadí. Mám pouze možnost pracovat v dílně, kde mohu používat jen ruční nářadí.
Jsem začátečník, ale už jsem něco vyrobil za pomoci strojů a ručního nářadí.
Jaké nářadí byste na začátek pořídili?
Mám na mysli hoblíky, pily, dláta apod.?
:)
David :)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Ruční nářadí na začátek

Příspěvek od witt »

Já bych se po tom nářadí pídil až v okamžik, kdy ho budu potřebovat. A podle toho k čemu přesně ho budu potřebovat, bych ho pak i vybíral. Jak se znám, tak bych šel spíše levnější cestou (klidně bazarovky). A teprve pokud bych s daným nářadím pořídil nějakou zkušenost, tak bych přemýšlel, jestli je pro dané účely vyhovující, zda by nemělo mít jiné parametry či kvalitu. Zda se stejná práce nedá udělat s pomocí něčeho úplně jiného. Nemá smysl si dílnu zavalit věcmi, které nikdy nepoužiješ...
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Ruční nářadí na začátek

Příspěvek od Modřín »

Jako pokud by šlo o nějaký uplný základ, tak bych si koupil 3 dláta, něco jako 3 až 6 mm, pak 12-15 mm a jedno širší. Podle toho, co budu hlavně dělat, jak píše Wit. Pak hoblík č. 5 nebo 5 1/2, kterým cokoliv srovnám a slušně ohobluju a pak nějakej malej jednoruční hoblík na čela a sražení hran. Kdybych si to mohl dovolit, tak pokud nevím, jak dát dohromady levnější hoblík, tak si koupím min. nějakou střední třídu, abych to zvládnul rozchodit. Pak věci na broušení, to si ale chce nastudovat, jakou cestou se chci vydat a jak moc sem ochoten se to učit. Pilu vlastně jakoukoliv, která uřízne sílu kterou potřebuju, pokud neumím řezat, tak nějakou hrubší a robustnější, jemná pila se snadno zničí. Dál už zjistím, že něco potřebuju na konkrétní projekt, tak si to koupím.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Ruční nářadí na začátek

Příspěvek od DaveZbor »

Díky moc za názory a postřehy. Je pravda, že to chce postupně kupovat nářadí, které budu potřebovat.
Spíš jsem se chtěl zeptat, co byste určitě nevynechali pro začátek.
Mám výborné zkušenosti s japonskými pilkami. Dláta jsem koupil relativně kvalitní v Hobby marketu. Na začátek určitě stačí.
Chci si kupovat nějaké repasované hoblíky z této stránky : http://www.msram.cz/
Máte s tím nějakou zkušenost? Myslíte, že cena repasovaných hoblíků odpovídá nebo je lepší koupit nové?
Předem děkuji za odpovědi ;)
David :)
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Ruční nářadí na začátek

Příspěvek od Modřín »

K těm repasovaným hoblíkům. Když vezmu v úvahu, že ušetříte čas s hledáním a následně veškerou práci, tak mi to přijde jako velmi slušná cena, i když bych na tom měl případně ještě něco mírně doladit. Ono tedy té práce s tím hoblíkem není zas až tolik, ale člověk musí vědět, jak má ten hoblík vlastně správně fungovat. Tohle je třetinová až v nejhorším téměř poloviční cena hoblíku střední třídy, který taky bude potřebovat sem tam něco doladit, aby fungoval perfektně. A zas taková dokonalost a rovinnost není potřeba, takže bych do toho asi šel. Výborná videa k těmhle typům hoblíků má Paul Sellers. Krásně tam vysvětluje, s čím se má smysl patlat a s čím ne a jak to celé repasovat do použitelného stavu.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Ruční nářadí na začátek

Příspěvek od DaveZbor »

Paul Sellers sleduji. Je to fakt moc fajn pohodář a šikovný chlap. Ukazuje, že vše lze dělat ručně a vyrobit tak originální věci. Na ty naše hobby výrobky není třeba něco uspěchat, že? Tyto videa mně dají mnohem více, než nějaké čtení literatury, kde si přesně nedokážu dát věci do souvislostí. Doporučíte ještě nějaká podobná videa?
Ještě se mi líbí na YT Steve Ramsey. Jen to dělá více marketingově, takže nejlepší videa jsou za peníze.
Hoblíky si pořídím repasované. Díky za názory.
David :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 7 hostů