Venkovní brána

Vše co se týká tesařského řemesla.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

6.jpg
7.jpg
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

To je dobré řešení
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Venkovní brána

Příspěvek od mari_001 »

:idea: super řešení, děkuji:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

To nebylo pro tebe Mari ale pro JanB :)

Jane budeš mít trošku hoňku to na ten sloupek 7x7 poskládat ale pujde to, lepší by byl 8x8,ale záleží na síle sv.obkladu.
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

Teoreticky by 8x8cm šlo, stejně to budu lepit. Na pile koupím jen 33mm nebo 53mm, tak ty hranoly musím polepit. A mělo by to tak být i stabilnější.

Ale zase bych při tom průřezu 8x8cm zvedl váhu křídla tak o pětinu a to si nejsem jistý, jestli je nutné
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

Sloupky už mám koupené, natřené a jeden jsem už i zabetonoval. Druhý až po víkendu, dnes jedeme do mého rodiště sbírat. Ale vzal jsem si dnes volno z práce a chtěl bych navštívit místní pilu a přehrabat jim tam dub.

Jinak jsem přišel na to, proč ti angláni mají vzpěry v bráně tak, jak mám na prvním obrázku. Tam jsem to jednoduše převzal, ale furt mi to vrtalo v hlavě, proč nepoužili tradiční způsob "z rohu do rohu". A ve skutečnosti je pro to velmi dobrý důvod a uvádějí ho i v titulcích, jen jsem si toho napoprvé nevšiml, protože jsem víc čuměl na video než na titulky. Jde o to, že ve chvíli, kdy se brána začne svěšovat, mění se z obdélníku na rovnoběžník, takže se mění i délky úhlopříček. Jedna se zkracuje a druhá se prodlužuje - tomu právě mají zabránit vzpěry. Jenže ta změna délky úhlopříčky není lineární, závisí na úhlu sklonu vzpěry (ve skutečnosti je to sinová funkce). Takže pro velký sklon vzpěry (od 0 do 45st. od vertikály) způsobí i malá změna úhlu (malé svěšení brány) poměrně velkou změnu délky úhlopříčky - vzpěra plní svoji funkci. Zatímco pro hodně naplocho vedenou vzpěru je potřeba větší změnu úhlu (větší svěšení brány) aby se vzpěra vzepřela a začala plnit svoji funkci.

A proto při širší a nižší bráně zvolili vzpěry strmější, byť jen do půlky šířky brány.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

myslím si že Tím jen zdůvodňují proč nedělají pracnější kříž.
Vždycky se říkalo že žena naležato a dřevo nastojato vydrží nejvíc :)
tam kde dochází ke zkracování,máš v podstatě sloupek nastojato (ve vzpěru)
takže když na druhé diagonále není dobrý spoj proti vytažení tak tomu ten vzpěr hodně pomůže,ato neberu v potaz prostřední křížení.aby to bylo svaté mohl bys použít kryté táhlo
(lanko nebo hlazenku se závitem ale musí být kotveno až za sloupkem!)
jako chápu že čím je úhel ležatější tím víc je to náročnější na provedení spoje,proto bych posílil ocel táhlem :)ale ty tu délku nemáš tak velkou a myslím že by stačil nějaký lepší spoj typu rybyny.klidně i dobře zajištěný čep(předepjatý střih kolíku)(lamela jako používaj ty angláni není opravdu ani maličko vhodná!!!! proto hledají jiná než ověřená fungující řešení:)
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

Lamela je jasná, o tom nemá cenu diskutovat :-) Tu rybinu jsi myslel jak? Zasunoutou ze zadní strany brány a tím pádem viditelnou? Já jsem uvažoval o obyčejném čepu do těch vodorovných trámků.

Ještě jeden laický dotaz - hranoly 70x70mm na rám brány budu muset lepit a všechny pily okolo nabízejí tl. 33mm a 50mm. Mám slepit dvě padesátky, nebo padesátku a třiatřicítku (nebo dokonce tři třiatřicítky) ? V každé z těch kombinací budu mít jiný odpad, někdy ovšem ještě pořád využitelný na něco jiného, ale můžu očekávat nějaký problém, když nebude slep uprostřed hranolu? Snad ne, ale raději se předem zeptám. U nábytku do interiéru to neřeším, tam koukám spíš na vzhled, ale s něčím, co bude na slunci a dešti tolik zkušeností nemám....
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

pozor vždycky to musí bejt souměrný !,hlídám to i ze dvou kusů abych protahoval z každé strany
stejně,ze třech =střed+ 2x stejnej vrch,když to není souměrný hrozí přetáhnutí k silnější straně(prohnutí)
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 92 hostů