Venkovní brána

Vše co se týká tesařského řemesla.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

U nábytku do interiéru jsem už pár věcí odkoukal a na jiné někdy i bolestně sám přišel. Teď bych ale chtěl vyrobit vstupní bránu, která bude vystavena všem rozmarům počasí a tak si trochu srovnávám myšlenky. Možná mě někdo z vás dokáže trochu postrčit lepším směrem.

Dávám sem i návrh brány ve Sketchupu, obrázek je prý lepší jak tisíc slov :-) Celková šířka 3metry, výška uprostřed asi 1,5m. Uvažuju o dubu, popř. jasanu. Na rám bych slepil hranoly na průřez 70x70mm. Bude doufám stačit nějaké disperzní lepidlo třídy D3 ? Protože D4 znám jen polyuretany a nevím, jestli jsou na to vhodné....

Dále - všechny vodorovné plochy zkosím, aby z nich stékala voda a nezůstávala na nich. Samozřejmostí jsou rádiusy na všech hranách kvůli povrchové úpravě. Ta bude nejspíš nějakou tenkovrstvou lazurou, ale chtěl bych co nejmíň barvy, i když vím, že kvůli UV bych měl dát naopak spíš barevnou lazuru než bezbarvou.

Sloupky dám ocelové, zabetonované do země. Dřevěné by asi byly "tradičnější", ale brána bude v průjezdu a nechci zbytečně ubírat z těch 3m, které mám k dispozici. Počítám že 100mm trubka bude bohatě stačit....? Jedno křídlo by podle mého výpočtu mělo vážit asi 40kg.

Budu rád za jakékoliv připomínky a rady....
branka.jpg
branka.jpg (37.95 KiB) Zobrazeno 17039 x
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Venkovní brána

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
určitě D4 a určitě ho znáš, Titenbond III je D4;), jinak určitě bych nedával jasan na ven, je dost náchylnej na povětrnostní vlivy, Buď dub a nebo bych šel cestou jehličnanu a to modřín. Nejsem si dost jistej, ale když to bude z dubu tak to bude mít víc jak 40kg. Jinak taky jde o kování které na to chceš použít?
Proč ty vzpěry v bráně nedáš křížem z rohu do rohu? Jinak super návrh:) mám rád tenhle styl :geek:
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

Aha, Titebond používám, ale trojku ne, díky za tip. Myslel jsem, že je to taky polyuretan :)

Osobně se taky kloním k dubu, i kvůli barvě. Hmotnost jsem počítal jen orientačně, ale o moc víc to snad nebude. Kování jsem ještě nehledal, chci dnes trochu potrápit google. Ale jestli máš nějaký tip, sem s ním :-)

Ad vzpěry: není to ještě definitivní, možná to změním, ale takhle jsem to viděl u jednoho anglického výrobce (tam jsem bral inspiraci na celou bránu) a docela se mi to zamlouvá. Kdybych je dal křížem, musel bych je uprostřed přeplátovat....
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

Ahoj
určitě NE jasan
Dub je výborná volba
Modřín taky
součastné vzpěry se mi vůbec nelíbí(kříž je kříž)nebo jen jednu diagonálně od spodního rohu u pantu.
zkosení svislého vlysu nahoře dává vodu přímo do spoje(to je naprd)řešil bych to jinak
Bude to supr brána,věřím že ji vychytáš když sem viděl Tvoje ostatní práce
at se daří
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

S předěláním vzpěr na diagonální nemám problém, ale těch zkosených špiček nahoře bych se vzdával nerad, ty se mi líbí. Ti angličtí výrobci, u kterých jsem se inspiroval to používají furt a prší jim tam víc než u nás. Ale ten horní oblouk není nahoře plochý, je buď zaoblený na obě strany, nebo je tam takový hřeben, aby tam voda nezůstávala. A asi to tak funguje.
Ale pořád tam mají obnažený příčný řez, já vím :? I když je zkosený


Takhle nějak to vypadá
Branka2.jpg
Branka2.jpg (8.01 KiB) Zobrazeno 17009 x
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Venkovní brána

Příspěvek od truvan »

zdravím Tě
tak ted na tom detailu vidím že to je v pohodě(nezklamals:)
kdyby to bylo rovně tak je to k prdu
o obnažený příčný řez bych strach neměl-když nepodceníš jeho řádné napuštění !!!
určitě víš že ten hyrn děsně chlastá ,tak toho chce využít a nacpat do něj co se vejde-penetraci olej....zkrátka něco co se snese se zvolenou povrchovkou. v křížení i ostatních koutech je frajeřinka udělat ještě spád od pobití ven.ale to už sem detailista(ale ne na všechno jinak sem
docela salámista.:)
taky tam mužeš ťuknout nějakou plechovou destičku-ale pozor musela by mít okapničku,aby to nevzlínalo pod ní :)
Míru zdar
práci čest
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
navrh brany vypada moc pekne, ale taky si nejsem jisty tema vzperama, kriz se mi libi vic.
Mam taky uz delsi dobu v planu konecne udelat branu mezi nasim domem a sousedovic, aby mi banda kocek volne nelozila po zahrade. V mem pripade pouziju sibirsky modrin, protoze ho mame i na fasade. Dub je taky dobra volba, ale chce to dobrou povrchovku, aby necernal na desti. Lepidlo bych pouzil urcite D4 nebo klidne polyuretan, ktery je taky vodeodolny a vhodny pro exterier. Ja bych to lepil PURem.
Toho anglickeho vyrobce jsi myslel toto?:
http://www.mitechjoinery.co.uk/
Jestli ne, tak ti maji taky nadherne brany. Jo mit prachy tak bych si tu branu udelal z iroka to je krasne drevo.
At se dari, zdravi Petr
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

Ano Petře, s tím anglickým výrobcem jsi to trefil správně. A ještě toto http://www.woodworkersuk.co.uk - tam jsou i videa s různými tipy na výrobu spojů, zavěšení apod.
I ty vzpěry jsem obšlehl z jejich videa :-)

Teď se snažím ještě dořešit ty sloupky, místo trubky se teď kloním spíš k hranatým (jekl). Našel jsem i výrobce hotových sloupků, což má výhodu, že budou mít povrchovku zinkováním nebo alespoň práškovou barvu (lepší než kdybych to doma naštětkoval ). Ale nikdo neuvádí nosnost takového sloupku, alespoň jsem na to zatím nenarazil.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Venkovní brána

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

bránu jsem zrovna taky řešil, akorát že ji mám ještě větší a svařovanou ze železa, takže asi o dost těžší než Ty. Zámečník mi dal na sloupky jekly 60x60 mm, tloušťka stěny 3 mm. Mam to vysoký 2,4 metru, což už je slušná páka, a nezdá se mi, že by se to dál ohýbalo - samozřejmě trochu to ale pruží. Je vhodný zabetonovat sloupky s určitým předpětím. Případně přidat kolečko na bránu.

Nosnost sloupku se neuvádí podle mě proto, že to není pořádně jak uchopit - není jasné v jaké výšce budou závěsy, což má vliv na jakýkoliv výpočet. Všechny ty moduly pružnosti se dají asi někde dohledat a spočítat, ale... dal bych tam v klidu těch 60x60, přinejhorším 80x80, pokud chceš mít klid. Ještě bych akorát doporučil spojit betonové základy sloupků betonovou deskou pod prahem dveří (do nezámrzné hloubky), aby se sloupky po projíždění aut časem nevykláněly.

Ale prosímtě, bacha na tu zinkovou barvu - to je švindl! De facto má stejný vlastnosti jako jakákoliv jiná barva, je to jen rozemletej zinek v nějakém pojivu, ale rozhodně se nespojí s povrchem železa jako při skutečném zinkování. Takže opravdu zinková barva vyjde stejně jako kdybys to doma naštětkoval. Ale zas pokud jde jen o dva sloupky... to se jednou za deset let přetřít dá :-)

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní brána

Příspěvek od JanB »

Honzo, díky moc za reakci, to je informace, kterou jsem hledal. Je mi jasné, že nosnost je závislá na umístění pantů, ale oni to neuvádí ani u hotových sloupků s nainstalovanými panty. No, dám asi 80x80mm, jednak pro klid a navíc i opticky to bude k bráně sedět líp, než kdyby byly sloupky slabší než hranoly v bráně.

Nemyslel jsem zinkovou barvu, to ani neznám :-) Někteří výrobci píšou, že to mají žárově zinkované. Ale přetírat sloupek fakt není problém, bránu budu muset přetírat častěji než jednou za deset let :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 69 hostů