Posun stropních trámů a podlaha nad nimi

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
adam.schrofel
Příspěvky: 16
Registrován: 04 čer 2013, 12:48

Posun stropních trámů a podlaha nad nimi

Příspěvek od adam.schrofel »

Ahoj, prosím o radu s následujícím: Mám starý statek (cca 1850) a během komunismu si tam jeden zemědělec udělal ze sýpky a chlívů byt (neptejte se proč). Já odkryl stropy a chtěl bych nechat trámy pohledové a nad nimi udělat podlahu a obytné podkroví (izolace tedy až na střeše a do podlahy jen asi kročejovou, podlaha bude lehká, bez betonu). Trámy jsou ručně tesané, absolutně suché a OK (22x26 cm, rozpor ode zdi ke zdi je 5 m, většinou nejsou nikde podepřené). Jsou od sebe relativně dost daleko, cca 120 - 140 cm). Jak to tak bývá u podobně starých domů, některé trámy jsou trochu ve zdi pokleslé a jejich horní hrany tak nejsou v rovině (zhruba o 10 cm...).

Mám následující dotazy:

1) přijde mi, že na plány obytného podkroví by chtělo mít trámy spíše blíže u sebe, nějakých 80 - 90 cm. Jedna možnost je přidat trámy mezi ty stávající, ale to nebude moc hezké a možná je to i zbytečně drahé (navíc mám problém s podchozí výškou, tehdy se stavělo dost naknap, nedostanu se na víc, než na 2,20 m ke spodní hraně trámu). Další varianta je trámy jenom posunout, rozprostřít a doplnit ty zbývající. K čemu byste se klonili? Je to potřeba? Jde to vůbec? Znamená to zřejmě i dost bourání a zdění...

2) jde stávající trámy podložit a "vyrovnat"? Tvrdým dřevem? Podezděním? Trám se podepře a zvedá heverem?

3) pokud by trámy z nějakého důvodu stejně nešlo vyrovnat, je možné se s tím vypořádat nějak jinak? Vrstvou izolace nad prkny? Existuje taková izolace, která rozdíly vstřebá a přitom je nosná?

4) jaká prkna použít? Fošny 25 mm stačí? Co spoj? Pero - drážka, půldrážka, nebo je překládat přes sebe, jak se to dělávalo dříve? Vruty nebo hřebíky?

Pokud by byl případně jakýkoli jiný návrh na koncepci, také jej ocením. Díky!

Adam
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Posun stropních trámů a podlaha nad nimi

Příspěvek od stefanos689 »

Ahoj,

Nedavno jsem take resil podlahu ve stodole. V tvem pripade bych se rozloucil s vidinou priznanych tramu v prizemi. Mnohem praktictejsi mi prijde udelat pod tramy podhled a mezi tramy nafoukat mineralni izolaci. Nahoru pak drevenou podlahu z prken/fosen. 120 - 130 mezi tramy je na obytne podkrovi skutecne hodne. Stavajici stropaky se jiste daji vypodlozit, ale osobne bych radeji vypodlozil a srovnal az samotnou podlahu primo na tramech nez samotne tramy (treba nejakym rostem). Nejlepsi by bylo pridat dalsi stropaky, pokud to lze. Sehnal bych si stare zdrave tramy, ktere uz nebudou pracovat. Pulka starych a pulka novych tramu by nedelala dobrotu. Pri stavajicim rozlozeni tam bude pruhyb, ale 60 mezi tramy by tento problem eliminovalo. Zalezi jake mas moznosti a kolik chces investovat.
220 je tak tak, norma pro obytne mistnosti je tusim dokonce 250. Zalezi jak velci jste lide:)
monotheist
Příspěvky: 1
Registrován: 16 led 2015, 05:52

Re: Posun stropních trámů a podlaha nad nimi

Příspěvek od monotheist »

to se normálně naštípou koloíky (db, bk, hb), 8. hrany a vyvrtá, nejlíp haďákem, 1cm kratší než délka kolíku. nařízneš ho, zatlučeš do místa. dále si vyřízneš normální klínek- 1:6, natlučeš od zářezu a je hotovo. dá se použít samozřejmě lepidlo k tomu klínku ať se nemůže používáním uvolit, uřízneš zbytek kolíku, zabrousíš, ohobluješ a máme hotovo.
sajid
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 hostů