Dřevěná veranda - jak napojit?

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Dřevěná veranda - jak napojit?

Příspěvek od jardako »

Ahoj, uvažuji o tom, že zkusím vyrobit dřevěnou verandu. Vchodové dveře jsou v takovém výklenku. Výklenek má z jedné strany dveře, z další zeď (dveře a zeď tvoří L), ze dvou dalších stran (další L) je volný prostor. Nad výklenkem je strop. Na podlaze dlažba.
Omítka je křehká, pod ní je skelná vata.

Nevím, jak se mi ta veranda povede a taky jestli tam bude navždy. Rád bych minimalizoval vrtání a poškození podlahy, zdi a stropu.

Napadá vás, čím a jak to napojit na tu podlahu, zeď a strop? Jak se to normálně dělá (na co se ta dřevěná konstrukce dá, jak se napojí, jak se to napojení izoluje) a jak to zoptimalizovat tak, aby vzniklo co nejmenší poškození podlahy, zdi a stropu?

V tom rohu, kde není zeď, je kovový sloup, toho se můžu nějak chytit.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Dřevěná veranda - jak napojit?

Příspěvek od Modřín »

Kolego a co takhle alespoň nějaká malůvka s rozměrama a představou? Na izolované připojení existujou takové hmožděnky s přerušením tepelného mostu. Fisher Thermax se to jmenuje. Ale je to dost drahý a nějak matně si pamatuju, že to vlastně neudrželo co jsem potřeboval, takže sem to nakonec nepoužil. Čím delší je tam páka (tedy síla izolace) tím míň to samozřejmě následně unese. Obecně mi přijde, že při dnešních standardech něco někam zavrtat a přichytit tak, aby tam nevznikl tepelný most je prostě pakárna. Ještě sem neobjevil nic, co by zároveň drželo a zároveň šlo odizolovat. Taky se rád nechám poučit.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Dřevěná veranda - jak napojit?

Příspěvek od jardako »

Modřín píše: 15 črc 2022, 09:01 Kolego a co takhle alespoň nějaká malůvka s rozměrama a představou?
Milý kolego, pokusím se nějakou malůvku brzo vytvořit a dát ji sem ...

Mám trochu fobii z toho vrtání do fasády. Trochu jsem přemýšlel, zda by nestačilo mít to přivrtané k zemi a přidělané k rohovému sloupu a mít tu konstrukci těžkou a tuhou a nějak pod stropem mít ty dvě dřevěné stěny, co budou do L, spojené trámy ... ale možná se tomu vrtání nevyhnu.

A co spojení se zemí ... co byste použili? Dát něco pod to dřevo po celé délce, ať není přímo na dlaždičkách?
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Dřevěná veranda - jak napojit?

Příspěvek od Modřín »

No já sem otravoval s tou malůvkou, protože určitě záleží na tom, jak masivní bude ta konstrukce. Proto by bylo nejlepší vědět, jak to má vypadat a jaké parametry to má splňovat a pak vymýšlet, jak to technicky vyřešit a případně jaké kompromisy se dají udělat. Styk dřeva s dlažbou sám o sobě problém není, problém je, pokud to bude z nějakého normálního dřeva, aby to nestálo v louži a nebylo pod tím neustále vlhko.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Dřevěná veranda - jak napojit?

Příspěvek od jbubik »

Modřín píše: 15 črc 2022, 09:01 Fisher Thermax se to jmenuje. Ale je to dost drahý a nějak matně si pamatuju, že to vlastně neudrželo co jsem potřeboval, takže sem to nakonec nepoužil. Čím delší je tam páka (tedy síla izolace) tím míň to samozřejmě následně unese. Obecně mi přijde, že při dnešních standardech něco někam zavrtat a přichytit tak, aby tam nevznikl tepelný most je prostě pakárna. Ještě sem neobjevil nic, co by zároveň drželo a zároveň šlo odizolovat. Taky se rád nechám poučit.
Thermax je v pořádku, jen je potřeba zvolit správný. Thermax 8 či 10, co je ukotven v hmoždinkách, na vyšší zatížení není, na to je potřeba Thermax 12 či dokonce 16, který se kotví na chemickou maltu. A pochopiteně, čím je tyč delší, tím je delší konzola, tím větší páka a tím menší svislé zatížení unese. Ovšem veranda se nevěší na zeď, ale jen kotví a to by nemusel snad být problém. Nicméně stejně je třeba respektovat tabulky zatížení, ona ani chemická malta v rozpadlé cihle nic neudrží.
jardako píše: 15 črc 2022, 09:22 Mám trochu fobii z toho vrtání do fasády. Trochu jsem přemýšlel, zda by nestačilo mít to přivrtané k zemi a přidělané k rohovému sloupu a mít tu konstrukci těžkou a tuhou a nějak pod stropem mít ty dvě dřevěné stěny, co budou do L, spojené trámy ... ale možná se tomu vrtání nevyhnu.
A co spojení se zemí ... co byste použili? Dát něco pod to dřevo po celé délce, ať není přímo na dlaždičkách?
Na zem bych volil ocelové patky, něco jako tyhle https://www.zelezarstvi-knor.cz/stavite ... alvanicky/ , ale ani tady to bez vrtání nepůjde.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Dřevěná veranda - jak napojit?

Příspěvek od Modřín »

No já právě řešil ukotvení přes 100 mm polysteren a dalších 100 mm trám. Pod tím dutá cihla a v těch tabulkách v manuálu thermaxu to vycházelo už opravdu jen pár kilo na jednu kotvu. Taky veranda, ještě s velkým převisem. Když mi na to sjede sníh ze střechy, případně se mi opře vítr do plný plochy stěny, tak mi to přišlo naprosto zbytečný, to tam dávat. https://www.fischer-cz.cz/cs-cz/vyrobky ... thermax-16 Nebo tedy aby to k něčemu bylo, muselo by se jich tam nacpat pěkných pár.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti