El, nářadí na savbu zahradního domku.

Vše co se týká tesařského řemesla.
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od TomBee »

Ahoj všem

Plánuji renovovat zahradní chatlu a postavit vedle domek na nářadí (3x4m). Bohužel ale nemám žádné el.nářadí dosud jsem si vše půjčoval. Rád bych si teť koupil svoje. Práce se dřevem mě baví a rád bych to náředí měl na dýl.
Pročetl jsme diskuze, ale stále nevím co bych měl koupit. Peněz enní moc a nerad bych koupil nějakou zbytečnost.
Přemýšlel jsem nad Ruční kotoučovou pilou (maflem) s lištou, pokosovou pilou, bruskou a možná nějakým hoblíkem.

Zatím jsem postavil pergolu, vyměnil střechu na té zahradní chatce a udělal nějaký nábytek z MDF desek do paneláku. Takže nic moc :(

Děkuji za rady
Tom
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od MilanK »

Právě stavím take zahradní domek, systémem two by four, tedy konstrukce z fošen nikoli z trámů, podlaha i stěny z palubek, žádná osb deska.

Z elektrického nářadí jsem kromě akušroubováku/vrtačky potřeboval:
mafl
pokosovou pilu se stolem - šlo by to vše maflem, ale jsem rád, že jsem si ji na to pořídil, mnohem pohodlnější a rychlejší práce, pokud máte udělat mnoho řezů
flexu - jenom na řezání závitové tyče
příklepovou vrtačku - jen na díry do zdi, ke které domek kotvím
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od jbubik »

TomBee píše: 08 srp 2020, 17:22 Pročetl jsme diskuze, ale stále nevím co bych měl koupit. Peněz enní moc a nerad bych koupil nějakou zbytečnost.
Přemýšlel jsem nad Ruční kotoučovou pilou (maflem) s lištou, pokosovou pilou, bruskou a možná nějakým hoblíkem.
Sorry, ale tohle mi přijde jako nejhorší cesta - udělám podle někoho na webu seznam a půjdu nakoupit. Něco, co vyhovuje jinému a co mi někdo jiný řekne, že se mu hodilo.

Osobně dopručuji jiný postup: nakupovat co mi chybí. Takže příklad - budu šroubovat a chci mít vlastní. A přichází otázky - chci šroubovat ručně nebo elektricky? Když sem tam vrut, ručně stačí. Když víc, elektricky. S kabelem nebo bez kabelu? Když jen v dílně, je lepší kabel a stojan, protože mám i "stolní" vrtačku. Když i mimo, tak určitě bez kabelu. Budu potřebovat šroubovat i větší šrouby? To chce větší moment. Budu šroubovat hodně vrutů za odpoledne? To chce dva akumulátory nebo rychlonabíječku. Chci s tím i vrtat? Do dřeva a kovu? Nebo občas i do zdi? Podle toho zvolím šroubovák/vrtačku/příklepovou vrtačku. Chci kvalitní name? Navštívím prodejnu Bosche, Metaba nebo Dewaltu (taky Festoolu, ale to bych musel mít velmi vysoký limit :lol: ) Chci no name nebo mám nizký finanční limit? Tak se půjdu podívat do hobbymarketu (mimochodem modrý Bosch v hobbymarketu je boschova nižší třída, ale plně postačující, zelený nebrat).

A směr nastaven. Pak už jen stačí prozkoumat, zda vybraná věc opravdu splňuje, co od ní chci a a pokud ano, koupit. Pokud ne, vrátit se pár kroků zpět.

Až zjistíte, že si chcete koupit mafl, protože ty půjčené jsou od lidí napůl zničené a chcete svůj kvalitní a navíc jste se rozhodl mít ponorku, ne kotoučovou pilu a zjistíte, že potřebujete víc kotoučů, než univerzální z půjčovny, tak tohle zopakujete.

K tomuhle postupu jsem se dopracoval dlouhými roky, aniž bych koupil nějakou kravinu (tedy v začátcích právě dvakrát ano a proto teď kupuji to co potřebuji až když to potřebuji a až když se rozhodnu to mít svoje). Takhle jsem se třeba pro vlastní pokosovku rozhodl až asi po 10 letech.

A hlavně se ty investice rozloží v čase :D
Naposledy upravil(a) jbubik dne 10 srp 2020, 14:15, celkem upraveno 1 x.
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od MilanK »

Mně to tak špatný nepřijde, například tu pokosovku jsem nekoupil v okamžiku, až bych zjistil, že bych ji potřeboval, mohl jsem to začít klidně pižlat maflem, ale protože mi tchán řek, jak makal na větší stavbě s maflem a pak si koupil pokosovku a jenom litoval, že si nekoupil předem, před tou největší prací co by s ní dělal. Já ji tedy koupil předem a teď si jen pochvaluji, jakej to byl dobrej nápad.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od jbubik »

To MIlanK: ale jo, to je taky důvod. Já ho našel po deseti letech, Vy hned. :P Tu pokosovku jsem zvolil jen jako příklad.

Spíš jde o to nekupovat stylem "Pročetl jsem diskuze, ale stále nevím co bych měl koupit, poraďte". Protože to je první stupeň k tomu, aby člověk koupil nějakou zbytečnost, kterou ten, kdo radí, za zbytečnost nepovažuje. Jenže každý z nás má jiné postupy a užívá k tomu i jiné, jemu osvědčené, nářadí.
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od TomBee »

Ahoj
Vlastně jsem zapomněl napsat že to bude - systémem two by four. Počítám s fošnama maximálně do tloušťky 5cm.
To by mohla stačit pila s prořezem 55mm. Jako opláštění budou palubky a na podlahu dám osb desky, takže bych rád pilu s lištou. Něco jako - Metabo KS 55 FS - set s lištou. Nebo je lišta zbytečná ?
Taky sem zhlédl pár videí ze stavby systémem two by four a skoro všudy měli pokosovou pilu, jenže na ní neřezali nic co by nešlo říznout maflem. Jen to asi urychluje práci, jak psal MilanK.
Také jsme tady na fóru četl že se používají jiné pilové kotouče na podélné a jiné na příčné řezy. Je to opravdu takovej rozdíl ?
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od jbubik »

TomBee píše: 10 srp 2020, 17:39 Také jsme tady na fóru četl že se používají jiné pilové kotouče na podélné a jiné na příčné řezy. Je to opravdu takovej rozdíl ?
Nejen tak. Také dle druhu materiálu: https://www.naradionline.cz/pilove-kotouce-vyber
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od witt »

Kdybych si měl vybrat mezi maflem a pokosovou pilou, tak na stavbu chatky určitě pokos. Toho zakracování bude určitě mnohem víc, než dlouhých řezů. A těch pár OSB desek na podlahu se ná nařezat i obyč. ocaskou. Maflem se zakracování (pokud má být přesné a kolmé) nedělá úplně dobře. Osobně bych řekl, že to je dost otrava :D
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od TomBee »

Tak pánové ....
přečetl jsem skoro všechny příspěvky ve fóru tesařina a truhlařina. No a musím uznat že moje představy o tom, jak postavím zahradní domek byly dost naivní. Vlastně celkově o práci se dřevem. Ale nepropadám trudomyslnosti a nevzdám to. Už vím, že to není jen o nářadí. Nějaké nářadí si samozřejmě koupím, ale nejdřív si o tom něco přečtu a shlédnu nějaká videa na YouTube.

Díky za rady Tom
MilanK
Příspěvky: 23
Registrován: 13 kvě 2020, 09:57

Re: El, nářadí na savbu zahradního domku.

Příspěvek od MilanK »

Podle mě, pokud chceš stavět zahradní domek tím systémem 2x4 tak buď v klidu, na to není prakticky nic potřeba umět a skoro žádné nářadí nepotřebuješ, to snad ani není tesařina, jenom řežeš a šroubuješ fošny k sobě.
Pro mě osobně byly největší potíže nebo opruz shánění materiálu a natírání (když furt pršelo).
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti