Čím kotvit pozednici?

Vše co se týká tesařského řemesla.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od jardako »

Dobrý večer,

uvažuji o zhotovení pergoly. Na domě máme 10 cm izolaci, minerální vatu. Zeď asi z porothermu.
Jak / čím byste doporučili ukotvit pozednici? (nemám s tím zatím žádné zkušenosti).

Díky!
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od witt »

kotvit cokoliv do zateplené fasády je problém a do vaty proti polystyrenu dvojnásob. Udělal bych jí s "nohama" a ke zdi ji jen přichytil. Existují kotvící prvky, které projdou skrz zateplení až do zdiva a zároveň fungují jako přerušovač tepelného mostu.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od jardako »

Díky. Ještě jsem dostal tuto radu: V místech, kde bude pozednice přišroubovaná k domu, vyřezat v izolaci čtvercové díry až ke zdi a ty pak vyplnit dřevem, aby to šlo pořádně přitáhnout. To mi přijde jako přílišné násilí ;-(

Trochu jsem si představoval, že bude existovat nějaký mechanismus, který se přišroubuje do baráku a ve vzdálenosti 10 cm a chlup od zdi (tj. těsně u omítky) bude mít něco, o co se pozednice opře, a půjde to utáhnout ...

Nohy jsou trochu méně elegantní řešení, ale je možné, že to tak skončí. Nechce se mi tu fasádu příliš ničit.
kreng
Příspěvky: 14
Registrován: 29 led 2018, 06:44

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od kreng »

My keď sme kotvili na polystyrén,tak sme dali priamo na fasádu a pritiahli,keďže bola veľká plocha tak sa to nezabáralo.Kotva klasika na chémiu a závitovka tá pevnejšia.Dokonca je to zospodu a už to 10 rokov drží bez problémov.Obrázek
Přílohy
66.jpg
66.jpg (52.31 KiB) Zobrazeno 6353 x
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od jardako »

Díky za fotku. No jo, ale vata je měkčí než polystyren, stačí o fasádu něco těžšího opřít a může to udělat prohlubeň ... ale s tou velkou plochou to může být pravda, jen se mi nechce moc experimentovat aniž vím, že to někomu takto zafungovalo :)
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od Fangluin »

Já na to myslel již při stavbě, takže M20 závitovky do porothermu na chemickou kotvu a 20cm nalepená cihla v místě kotvy (myslím že ytong).

O žádném mechanismu jsem neslyšel, dávat tam nějakou ocelovou patku, to bych se bál tepelného mostu.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od jbubik »

jedno z řešení
https://www.fischer-cz.cz/cs-cz/vyrobky ... thermax-16
chce to ale spočítat, zda vyhovuje zatížení a pokud ano, podle výsledku zvolit počet
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od jardako »

Díky, to vypadá pěkně
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od Dovla »

ja som kotvil na stenu hranol 120x120x3000 kde bol polystyrén+fasáda 3 ks závitovými tyčami M16 na chémiu.Mám na tom zavesené ešte 5 ks krokvy 150x50. Plocha hranola - pozednice v pohode preniesla záťaž pri doťahovaní bez prehybu do zateplenia.Ale som to nejako zvlášť na fest nedoťahoval ,iba tak s citom.Po čase to treba aj tak skontrolovať a trocha dotiahnuť, lebo drevo vysychá a spoj sa uvolňuje.Ale zasa dotiahnuť iba s citom.Myslim že ak to nebudeš preháňať s tým doťahovaním, tak vydrží aj uchytenie na tvojom zateplení.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Čím kotvit pozednici?

Příspěvek od witt »

Mělo by to být udělané tak, aby jeden kus ocelové tyče nebyl v zimě na mraze a druhý konec za izolací. Vedení tepla se musí nějakým způsobem přerušit (přes kus dřeva, či plastu). Pokud tomu tak není, tak v místě ukotvení ve zdi bude kondenzovat vlhkost, což se po několika letech může projevit uhnitím nosníku a hlavně rozpadem zdiva v okolí. U tenkých zdí (respektive dlouhých nosnících), je dokonce možné v zimě pozorovat mokrá kolečka na vnitřní straně zdi.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti