Modřín na podlahu

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
D.A.
Příspěvky: 7
Registrován: 21 úno 2017, 19:01

Modřín na podlahu

Příspěvek od D.A. »

Dobrý den,

mám v lese modříny cca 110-leté ( na výčetní tloušťce od 40 do 60 cm ). Až budu rekonstruovat dům, chtěl bych mít všude modřínové podlahy. Chci je co nejdříve vytěžit. Otázka:

Na jaké tloušťky nechat nařezat prkna?


Rád bych si podlahy udělal svépomocí, hoblovku s protahem mám, frézku bych přikoupil (a pak zase třeba prodal:), podlaha by byla na cca 200-250m2 obytné plochy.

Co jsem tak četl, tak aby byla podlaha co nejvíce tvarově stálá (vyboulení, skulinky mezi prkny), tak je potřeba šířka prken asi 120mm. Samozřejmě by tam byla pera a drážky, nebo polodrážky a říkal jsem si, že nejjednodušší by to bylo nalepit na OSB desky.

Pokud je tento postup správný, stačí to na pile nařezat na klasických 25mm nebo je to málo?
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Modřín na podlahu

Příspěvek od Fangluin »

Pokud ti jde o tvarovou stálost, zkus si přečíst publikaci od Erwina Thomy - viděl jsem tě růst. Najdeš ji i zde.
D.A.
Příspěvky: 7
Registrován: 21 úno 2017, 19:01

Re: Modřín na podlahu

Příspěvek od D.A. »

O měsíčním dřevu něco vím, ale nevím jak tlustá prkna mám na pile nechat nařezat. Aby to nebylo málo nebo zbytečně moc.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Modřín na podlahu

Příspěvek od Ponty »

25 mm je málo. Počítejte že cca 10% vám seschne, tak budete mít 22mm. Aby jste ohobloval obě strany do cista, bude výsledná tloušťka pod 18 mm. Podlahovky bych dával min. 24 mm. Takže řezat min 35mm.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
D.A.
Příspěvky: 7
Registrován: 21 úno 2017, 19:01

Re: Modřín na podlahu

Příspěvek od D.A. »

Ponty píše:25 mm je málo. Počítejte že cca 10% vám seschne, tak budete mít 22mm. Aby jste ohobloval obě strany do cista, bude výsledná tloušťka pod 18 mm. Podlahovky bych dával min. 24 mm. Takže řezat min 35mm.
"Podlahovky bych dával min. 24 mm." - tohle je pro mne klíčové, dík :)
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Modřín na podlahu

Příspěvek od Roman »

Minimálně 3-4cm,kdo by to ale dnes zaplatil.Když to budeš bouchat klasicky přez kramle a klínky,tak tam vždycky nějaké mezery prostě budou.No nevím jak stím lepidlem,přírodní materiál a cpát tam chemii.Šířka 120mm,to nebude asi hezká podlaha co myslíš.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Modřín na podlahu

Příspěvek od Ponty »

3-4 cm na celoplošnou pokládku? A stahovat kramlema?
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti