Rošt pod palubky

Vše co se týká tesařského řemesla.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Rošt pod palubky

Příspěvek od JanB »

Dokázal by někdo poradit, jak nejlépe poskládat rošt pro montáž palubek v případě, že je potřeba, aby celková výška roštu byla asi 13cm? Jde o "šikminu" nad schodištěm a kvůli okolním zdem není možné dát běžné 2cm latě přímo na krovy a na ně už palubky, musí se to o těch 13cm spustit.

Kdybych ten rošt udělal ve dvou vrstvách křížem - nejdříve kolmo na krokve hranolky 50x100mm a na ně pak, rovnoběžně s krokvemi 50x30mm - bude to tak správně?
A pokud to udělám takto, kam bude nejlepší umístit parozábranu? Přímo na krokve nebo až mezi ty dvě vrstvy roštu? (spíš se kloním k druhé variantě, protože pak do té první vrstvy roštu můžu přidat vatu navíc)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

něco podobnýho jsem před lety řešil kvůli vyrovnání starých krovů do lajny. Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil OSB desky, nařezal velký dlouhý příložky ke krovům a na straně palubek k té OSB desce přidal z boku lať, aby bylo ty palubky k čemu připevnit. Zatim to nespadlo a na provedení je to velice rychlé a přesné. Jen do toho nesmí napršet, ale to do žádné střechy... Je to podobný princip jako dřevěné I-nosníky, akorát že tady nejsou kladeny takové pevnostní nároky, tak to jde udělat na koleni. Když ty latě pro přibití palubek k OSB desce ještě pro jistotu přilepíš (obrousit nejdřív povrchový vosk,) bude to sichr.

Jinak by mi přišlo škoda nedát vatu všude kde se vejde, vždyť to nic nestojí. A parozábranu můžeš dát přímo pod palubky, kdysi jsem to takhle udělat u sdk a ani po skoro deseti letech provozu domu nemám problémy. Dávat to někam hlouběji znamená už mít představu o otm kde je rosnej bod, proto to nejspíš sádrokartonáři nedávaj hlouběji než nějkaých 5 cm, kde je to ještě jistota.

Hans
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Tim »

Ahojky,

používám jednoduché,rychlé a levné řešení Na krokve našroubuju v potřebné rozteči většinou 500mm závěsy co používaji sádrošáci https://www.dek.cz/pobocka-jindrichuv-h ... b_id=popis do nich usadím latě/většinou klasika střešní 30/50/ to není vůbec problém udělat s milimetrovou přesností prostor až k latím vyplním isolací natáhnu parotěs a zaklopím palubkama který mám už dopředu natřený.

Palubky přibíjím sponkovačkou a nebo hřebíkovačkou,důvod je jediný minimální namáhání závěsů rázy od kladívka.

Tim
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od JanB »

Díky vám oběma za odpovědi. Sádrokartonářské závěsy znám, jen mě to nenapadlo kombinovat s palubkami - ale máš pravdu, palubky by měly být dokonce lehčí než sádroš.

A pokud jde o tu parozábranu, neměla by mezi ní a palubkami být aspoň malá mezera?
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Pepan »

Mezera tam být nemusí. U sádroše to máš taky nalepené hned nad deskou a děláš do ní díry vrutama. :D
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Tim »

Ahojky,

Pepan už to napsal ,tak at se daří

Tim
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od miru01 »

JanB píše:Díky vám oběma za odpovědi. Sádrokartonářské závěsy znám, jen mě to nenapadlo kombinovat s palubkami - ale máš pravdu, palubky by měly být dokonce lehčí než sádroš.

A pokud jde o tu parozábranu, neměla by mezi ní a palubkami být aspoň malá mezera?
Ahoj, měla by tam být mezera. Jednak ta vzduchová mezera přispívá k lepší izolaci, ale zejména všechny vruty/spony/hřebíky, které drží palubky jdou skrz parozábranu a to je blbě. Aby vata izolovala, musí být suchá, záleží také na druhu pojistné folie pod střešní krytinou a jak je provětrávaná střecha. Množství informací k tomuto poskytují třeba výrobci parotěsných folií a sádrokartonů na webu.
Je možno dát parotěs i hlouběji do skladby střechy, ale to je už nutné mít přesně stanové, viz jak píše honzavalik, jinak po pár letech dojde na otevření střechy a vidle.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Tim »

Ahoj

pánové ,netřeba věřit každému blábolu co se píše, folie se samozřejmě dává přímo pod sádroš pokud tam není použita konstrukce předsazených latí .Pokud jsou předsazené latě tak je důvod jediný možnost snadšího provedení instalací před parotěsnou zábranou bez jejího porušení,pokud si někdo myslí,že se mu zlepší izolace právě vzduchovou mezerou tak je opět na omylu /zkuste si spočítat tepelný odpor vzduchu/ ,ke zvýšení izolace je třeba tu předstěnu opět zaizolovat ,protože pokud může vzduch proudit mezi latěmi tak to nic nepřinese.

no a pro ty co nevěří tak si zkuste nahlédnout do doporučených konstrukcí pro sádrokarton knauf a nebo rigips
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Ponty »

Pokud kotvím cokoliv na rošt, tak ten rošt musím zase přikotvit k něčemu (krov, zeď atd). Pak si nedovedu představit kam umístím folii aniž bych ji něčím neprošrouboval, nebo přes ní nevedl závěsy. Nebo mi utekla informace o levitujícím roštu?
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Rošt pod palubky

Příspěvek od Tim »

Ponty to řekl jednoduše a výstižně

Tim
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů