Rybiny v mém provedení

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Rybiny v mém provedení

Příspěvek od Roman »

Chalupář chtěl rohovou postel do chalupy.Tak Romča vytrhal tisíc starých hřebíků ze starých trámů,ohobloval,přebrousil,strhnul hrany pořízem.Tohle vzniklo.Když mi řekl,že to chce natřít modrou barvou tak jsem upadl do komatu. :mrgreen: Takže dal na mou radu a koupil olej.Sice rybinu udělám,ale dá mi to práci. :oops: Prosím zdejší řemeslníky jestli neví o nějakém postupu,orýsování,šablona,čím se to řeže.
Přílohy
0.jpg
0.jpg (31.07 KiB) Zobrazeno 29979 x
1.jpg
1.jpg (28.58 KiB) Zobrazeno 29979 x
2.jpg
2.jpg (47 KiB) Zobrazeno 29979 x
3.jpg
3.jpg (32.46 KiB) Zobrazeno 29980 x
Ferd
Příspěvky: 3
Registrován: 26 lis 2010, 12:00

Re: Rybiny v mém provedení

Příspěvek od Ferd »

Krásná roubenka! Ta modrá barva by byla fakt originální :-)
Kdysi jsem někde viděl jak se dělá ta rybina podle takového pravítka-tesař měl z kusu trámu vyřezaný tvar který přiložil a jen obkreslil. Ale týkalo se to klasické české roubenky-takové té co má všechny trámy stejné. Nikde v Čechách jsem ještě neviděl roubenku, ktreá by měla každý trám jinak tlustý. Něco jako je např. zde: http://www.allcanadianlogworks.com/test ... rners.html
To snad umí jen v Kanadě a na Aljašce a naučili se to prý od skandinávců. Normálně staví sruby-z kulatých klád a ne z trámů. Spoj na rybinu je výjimka ale občas je taky k vidění. Používají na to "scribe"-v podstatě pevně nastavitelné kružítko, kterým přenáší tvar z dolního trámu na horní. Někde jsem měl i obrázek jak se taková rybina dělá ale asi he nevyštrachám... Problém je v tom, že když jsou ty trám yrůzně tlustý tak je ten svlak pokaždé jinde- i když má pokaždé stejný tvar a sklon.... Vnější část trámu se často nechává neopracovaná-tedy kulatá. Na pile se jen srovná horní a dolní vodorovná plocha trám. Boky zůstávají kulaté...
Ferd
Příspěvky: 3
Registrován: 26 lis 2010, 12:00

Re: Rybiny v mém provedení

Příspěvek od Ferd »

Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybiny v mém provedení

Příspěvek od Roman »

Není to jednoduchý.Je to všechno o praxi a různých tricích.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Rybiny v mém provedení

Příspěvek od Roman »

Tak jsem zkouknul ty videa.Supr inspirace,jednoduchá šablona-to se musej dělat rybinky,jedna básen. :D Na malou roubenku bych si trofnul,kdyby byli aspon 2 šikovní lidi k ruce. :roll:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 73 hostů