Dřevostavba či roubenka

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
Petr Toman
Příspěvky: 1
Registrován: 07 led 2022, 08:13

Dřevostavba či roubenka

Příspěvek od Petr Toman »

Chtěl bych se zeptat vlastníků dřevostaveb či roubenek, jak jsou spokojeni s bydlením? Pořád se rozhodujeme či zděný dům nebo dřevostavbu či roubenku. Hlavně se bojíme, se týče životnosti a vlhkosti. Budu rád za jakékoliv Vaše zkušenosti s bydlením.
Modřín
Příspěvky: 91
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Dřevostavba či roubenka

Příspěvek od Modřín »

My třeba bydlíme ve zděné novostavbě, postavené partou ignorantů a je to hrůza běs. Jak to bude postavené je mnohem zásadnější než z čeho to bude.
witt
Příspěvky: 212
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Dřevostavba či roubenka

Příspěvek od witt »

Osobně bych se určitě vyhnul difuzně uzavřené dřevostavbě - dříve či později se voda do izolace za parozábranou dostane (porušení parozábrany, ucpaný odpad, zatečení střechou....) a následky mohou být fatální. Z měsíc kapajícího odpadu může být snadno rekonstrukce na víc než rok. To se ve zděném domě nestane.

U většiny novodobých roubenek mi pak přijde poněkud nešťastné, že jim chybí "české kořeny". Je na tom prostě vidět, že to je import designu, odkudsi ze severu, případně i z východu. Svým způsobem mi to připomíná "podnikatelské baroko" 90. let. Chce to tedy pečlivě volit architekta, aby z toho nebyl nějaký slepenec parodií.

Roubenka na bydlení - aby to mělo smysl a jednou i ducha - musí být 100% srdcovka.
MarekM
Příspěvky: 27
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Dřevostavba či roubenka

Příspěvek od MarekM »

To co píše witt je pravda a proto je dobré mít u dřevostaveb rozmístěna vlhkostní čidla, která na případný problém upozorní dříve než konstrukce ze dřeva shnije. Některé dřevostavby mohou mít stejnou životnost jako zděný dům. Vždy záleží jak je to postavené a jak je to udržované.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host