Ochranné pracovní pomůcky

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od miru01 »

Ahoj,

chtěl bych otevřít u nás neoblíbené téma. Co OPP obecně při truhlařině, používáte? Co jsem měl možnost vidět české řemeslníky při práci, tak na to většinou absolutně kašlou.

Naučil jsem se třeba používat takovou tu polomasku s výměnný filtry po vzoru amerických kutilů, je to super, nebrání to nijak dýchání a večer to mám bez kašle. Ono je to samozřejmě i o odsávání, to mé spíše rozšiřuje prach po dílně.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od JanB »

Ano, takovou tu lennost typu "vždyť je to jen chvilka a maska je až na druhé straně dílny, tak to říznu bez ní", tu asi zná většina z nás.

Polomasku od 3M používám taky, hlavně při broušení, na to mám ty lehké kulaté filtry. Na lakování (hlavně stříkání pistolí) zase používám filtry na organické výpary, to jsou ty lichoběžníkové s plastovým pouzdrem. Ty fungují bezvadně, ten smrad v nich prakticky není cítit.
Musím říct, že ta maska sedí fakt dobře, ale celý den bych v ní určitě nevydržel. Brávám si ji jen na ty prašné činnosti.

Z ostatních pomůcek - při řezání na pile rozhodně brýle. A když vím, že budu řezat nebo frézovat delší dobu, tak si dávám i špunty do uší, ale po pravdě - tady moc důsledný nejsem.
Při práci s mořidly a laky samozřejmě latexové rukavice, protože umýt mořidlo z rukou trvá tak tři dny :-)

Odsávání je pochopitelně zařízení, které má zásadní vliv na prašnost v dílně. Já zrovna teď buduju nové odsávání, protože stávající mi moc nevyhovuje. Když bude zájem, udělám tu seriál s fotkama, ale bude to asi na dlouho :-)
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, zapomněl jsem na sluchátka, dříve jsem používal taky špunty, ale pořáda jsem je někde lovil, tak jsem pořídil taková ta obyčejná sluchátka a bylo. Sluchátka mají alespoň za mne tu výhodu, že se rychlé sundají a nejsou tak háklivá na prach. Brejle jsou také důležité, ale na té polomasce mi nějak nesedí, tak je většinou vynechám, přiznávám.
Na seriál od odsávání se už těším, také bych rád něco lepšího vymyslel, pořídil jsem před časem slušný ventilátor, ale je to stále dilema jestli vyrábět něco do domu nebo se věnovat vylepšení dílny...
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od JanB »

Sluchátka mám taky, ale mě víc pasují ty špunty. A brýle si s maskou nepřekáží, jediný problém je, že se mi někdy mlží od vydechovaného vzduchu z masky. Viděl jsem i masku, která má výdech nasměrovaný dolů, ale to jsem při koupi masky nevěděl.

Pokud jde o odsávání, tak u mě je to taky pořád dilema, jestli vyrábět nábytek nebo vylepšovat dílnu. Tak se to snažím trochu střídat a ono pak všechno déle trvá :-) Ale co bych chtěl při hobby provozu, když navíc těch zálib mám víc, že?
Ale zrovna dokončuju skříňku, která mi už dlouho zavazí v dílně a přestože se hned hodlám vrhnout na nějaké kousky nábytku do dětského pokoje mých dětí, hodlám paralelně "vyšívat" i na novém odsávání.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

seriál o odsávání beru všema deseti. Totéž budu letos řešit, chtěl bych to vestavět do nové dílny jaksi kompaktně, rozvody do podlahy a tak.

Masku na prach nepoužívám, raději při broušení/řezání důsledně odsávám. Už i proto, že mít celou dílnu pokrytou tlustou pokrývkou prachu taky neni nic moc. Nevim jak to dělaj, ale plno zejména Amíků maj na youtube dílny, kde by se snad ze země dalo jíst. Takže tohle považuju za ideál - odsávat všechno co jde.

Pokud jde o hluk, moc důslednej nejsem, ale za měřítko nebezpečí pro sluch pro sebe mám takové, že pokud po půlhodině provozu toho či onoho stroje chvíli neslyšim vyšší frekvence, je to varovný signál pro příště. Expertem na tohle je hlavně Rotex, to dělá skoro stejnej kravál jak kdejaká flexa. Jinak teda používám sluchátka z BauBau za dvě stovky a stačí to.

Brejle používám asi jen při soustružení, ale nerad, je přes ně hůř vidět, ať dělám co dělám. Asi bych měl používat i takový ten štít přes celý obličej, ale to se furt zamlžuje. Snad si zvyknu dřív než přijdu o přední zuby jak jeden známej - tomu se to ovšem stalo už v deseti letech :-)

Rukavice nepoužívám skoro nikdy, smířil jsem se s tim, že holt nebudu mět ruce jak panenka. Aspoň každý vidí moje nasazení v dílně :-D

Jen bych ale podotkl, že Amíci to po mym soudu někdy dost přehání. Je to v nich snad jaksi kulturně zakořeněný či co, asi proto, že se u nich soudí kdekdo o cokoliv. Od známé manžel (Amík) když jde na zahrádku, tak se převleče komplikovaně do jakýchsi specielních montérek, pak jde na zahrádku, tam vyškubne tři trsy plevele, a zas se převlíká zpátky...

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od JanB »

Nojo, pokud je možnost umístit potrubí na odsávání do podlahy, je to super. A ještě lepší mi připadá umístit to celé do suterénu pod dílnu...ale to je nedosažitelný sen, mít dílnu jak stodolu a navíc podsklepenou :-)

Naprosto souhlasím s tím, co říkáš o dílně pokryté prachem, z tohoto důvodu se právě snažím celé odsávání přestavět, protože zatím odsávám jen něco a s prachem bojuju. Ty krásně čisté dílny na Youtube mě taky leží v hlavě, ale jsem si jistý, že to není jen zásluha odsávání. Stoprocentně to před natáčením videí pouklízejí. Vzpomínám si na jedno video už před lety, na Wood Whispereru, kde Marc předváděl, jak uklízí. Otevřel vrata, do nich postavil klasický pokojový ventilátor, nastartoval zahradní foukač na listí a vyfoukával prach z celé dílny směrem k těm otevřeným dveřím, kde mu to ventilátor hnal ven do pouště :-) A byly to slušné mraky prachu, přestože na všech strojích má odsávání.
A taky si vzpomínám, že jednou odpovídal na otázku, jak dokáže udržet dílnu tak čistou - prozradil, že na to má tchána, který mu to každý týden uklidí (a je za to placený).

Takže ano, jak říkáš, odsávat maximum co jde, ale rozhodně nespoléhat na to, že v dílně bude automaticky jak v obýváku.

Ještě poznámka k rukavicím - při většině činností mi taky překáží, ale zrovna mořidla nanáším houbičkou a používám tmavé odstíny, takže bez rukavic bych měl ruce jak černoch. A fakt to na kůži vydrží tak tři dny, než se postupně umyje.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od miru01 »

Ahoj,

to Jan: mám tu masku s výdechem dolů od 3M, ale v kombinaci s brýlema se zamlží taky, sice ne tak moc, ale také; pak ještě drobná nevýhoda, když ji mám déle nasazenou tak zkondenzovaná voda vykapává výdechem dolů a když mám pak kapky na čerstvě vybroušeném dřevě, tak musím hned utírat, aby tam nezůstal flek.
Ale přesto je to jedna z věcí, kde vůbec nelituji nákupu a jsem velice spokojen. Sluchátka používám co to jde, v jednom uchu mi píská trvale, takže se snažím chránit co to jde. Rukavice nepoužívám, myslím, že je to u většiny točivých strojů i zakázáno.
Odsávání do podlahy, zvláště u strojů co stojí uprostřed dílny je asi nejlepší řešení. Ve fabrice v truhlárně měli v podlaze betonové žlaby zakryté prkýnky, když se to ucpalo tak jen vyházeli prkýnka a vyčistili a bylo, také jim to občas chytlo, když brousili borci sekery na pásovce, tak rychle šup vyházet a udusit, než se to dostalo do sila...
Je to vše o výkonu odsávání a také počítat s teoretickou možností požáru v těhle podlahových rozvodech a taky jak to čistit.
Ale myslím, že při sebelepším odsávání bude vždy v dílně prach, leda přejít zpět na ruční nářadí ;)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od hylopetes »

miru01: Ja teda bryle nenosim, ale jedne veci nerozumim. Bryle se ti mlzi proc? Kvuli unikajicimu vzduchu z masky pod bryle?

Jinak ja mam scott profile2 s filtry na prach a scott profile 60 s filtry na organicke vypary. Ta druha maska ma lepsi profil na bryle.
Potom co jsem si strikla do obliceje kus redidla pri strikani, tak jsem si poridila na lakovani bryle. Nejdriv obycejne, ale nakonec jsem skoncila u 3m 2890A s acetatovym stitem (redidlo stit nenaleptava). Na rezani vetsinou zadne bryle nepouzivam.
Sluchatka (Peltor Optime I) jsou v moji dilnicce 3x3m nutnosti (hlavne pila tam udesne rezonuje).
Rukavice nenosim a podle toho taky moje ruce vypadaji :(
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od JanB »

hylopetes: Ano, brýle se mlží právě díky vzduchu vydechovanému z masky. Moje maska má výdech směrem dopředu, ale podle toho co píše miru01, bych si možná nepomohl ani s tou druhou maskou s výdechem dolů. Prostě je musím občas sundat a otřít.

Jinak kombinaci masky a brýlí používám jen u určitých operací, nejčastěji když na stolní pile rozřezávám silnější kusy dřeva, často i nepravidelných tvarů. Potom odsávání absolutně nestíhá (pravda, odsávání na pile potřebuje vylepšit) a kotouč mi na zadní straně vyhazuje piliny přímo do obličeje. A při těchto řezech se často ani nedá použít ten horní odsávací kryt.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné pracovní pomůcky

Příspěvek od hylopetes »

JanB píše:hylopetes: Ano, brýle se mlží právě díky vzduchu vydechovanému z masky. Moje maska má výdech směrem dopředu, ale podle toho co píše miru01, bych si možná nepomohl ani s tou druhou maskou s výdechem dolů. Prostě je musím občas sundat a otřít.
To mi trosku vrta hlavou :) Osobne bych si tipla, ze maska uplne netesni a vzduch jde okolo nosu pod bryle.
Kdyz rukou ucpes vydech masky a vydechnes vzduch, maska by se mela napnout "stejnomerne". Jestli pri tomhle testu vzduch utika jednim smerem, tak je neco spatne. Je pak treba masku nekde pritahnout nebo koupit treba mensi.
Jestli je ale tenhle test v poradku, tak uz mlcim :)

Jinak pro inspiraci - asi zatim nejlepsi reseni co jsem videla pro horni kryt na pile:
https://youtu.be/2r4deUgLS70?t=9m17s
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 hostů