Ruční výroba židlí

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Ruční výroba židlí

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

tuhle jsem znova narazil na jedno staré video a musim se o ně podělit.

http://youtu.be/wGDkliy1DEU

Kromě jinýho někde po deváté minutě dělaj židli. Jde jim to krásně od ruky a je na tom hezký to, že takhle to tehdy dělali tak nějak normálně. Dneska už se ručně dělá většinou jen jako show a to postrádá trochu ten fortel, tu samozřejmost...

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od werdio »

se s tím moc nepárali :-)..a tom mám pořád kecy že nemám pořádný vybavení :-D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od Hans »

Těžko říct s jakou přesností ty židle vyráběli. Jistě ne strojovou, ale myslím si, že pokud jich dělali dostatečně hodně, mohli dosáhnout slušné, řekl bych, uniformity.

Tady například od oka dělaj sudy, prý nepoužívali žádný měřicí pomůcky vyjma kružidla pro změření poloměru dna:
http://youtu.be/1bNp3E-SuQw

A tady je na začátku vidět i poměrně pěkná detailní práce se sekyrou:
http://youtu.be/x-msgT71xek

Řekl bych, že i od oka jde dělat velmi přesně. Jiná věc je, že takové přesnosti se musí patrně obětovat celej život, než to člověk dostane do oka...

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od JanB »

No, rozhodně to byli machři. Pokud jde o tu přesnost, tak něco napovídá samotné video - třeba rozmístění spojů zvlášť velkou péči nevěnují, počítají s tím, že po slepení židle se vše doladí. To je vidět na tom, o kolik delší si nechal přední nohy a jak je potom zařezává. Díky cviku dokázal dosáhnout nějaké uniformity, jak říká Honza a nakonec to jen doladil, aby se židle nekolébala. Drobné nepřesnosti v místech, kde to nevadí, se neřeší.

Podle toho prostředí se dá odhadnout, že šlo spíše o venkovský nábytek a u něj se to s finální úpravou povrchu příliš nepřehánělo - pár tahů hoblíkem na každé straně, jako v tom videu a jdeme dál :-)

A ačkoli je jejich talent nezpochybnitelný, v tomhle videu jim napomáhá ještě jedna věc a to je rychlost přehrávání. Tak jako u většiny takto starých filmů je projekce o něco rychlejší než realita a tak to potom vypadá, že jim práce jde úžasně snadno a hladce od ruky - tím samozřejmě neříkám, že nešla :-)
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od werdio »

samozřejmě od dob lamina požadují zákazníci desetinovou přesnost i na masivu...tady na nějakém milimetru zřejmě nesejde a myslim, že to ani není potřeba :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od Hans »

Je pravda, že žádnou pentelkou to nerýsovali. Ale ono takovýhle venkovský židle můžou být docela pěkný. Jeden truhlář mi před lety říkal, že dostal takovou objednávku, tak prý udělal normálně židle po dnešnim způsobu a jen tomu pak odral hrany hoblíkem a všelijak to potloukl :-)

Jo, k těm bednářským videím jsem zapomněl dodat, že tam právě už i od oka dělaj dost přesně, protože jinak by to při sevření dobře nedolehlo. Co jsem četl ve všemožných knížkách, tohle musí být vyhoblovaný opravdu dost dobře. Kéž bych někdy zvládl aspoň jeden netekoucí sud i s veškerejma úhloměrama a pravítkama :-)

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od JanB »

Samozřejmě že můžou být pěkné. Je spousta druhů nábytku a někdo má rád selský, někdo zas třeba biedermeier. A někdo možná i lamino :-)
Jsou i lidi, kteří dělají nábytek z neopracované kulatiny, dokonce někdy i s kůrou. A i to si najde svoje místo.
Já jsem před nějakou dobou viděl taky jedno parádní video s podobnými mistry řemesla, zkusím to pohledat. I když je možné, že jste už viděli :-)
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od Tim »

Tak si také dovolím přispět do tohoto vlákna jedním odkazem ,doporučuji sledovat do konce a nepředbíhat budete překvapeni co tam jeden z našich kolegů vyrábí, pokud to ovšem neznáte,

http://youtu.be/q3utt2Y5aH0

tim
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční výroba židlí

Příspěvek od Petr »

Moc pekne video Time,
i vysledek je super. Jenom si rikam, jestli to dela z mokreho, tak jestli to precejenom nepopraska, chce to asi vychytat postupne vysouseni a hlidat to. Ono to napareni v autoklavu po narezani a nasledne pomale suseni tomu hodne pomuze.
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: priroda vyrabi zidle

Příspěvek od Petr »

TAk to jsem jeste nevidel.
mrknete na to, tomu rikam prirodni fabrika na nabytek. Proc by vyrabeli zidle, kdyz jim narostou samy? :mrgreen:
http://m.fastcompany.com/3044730/wanted ... -and-lamps
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů