nováček - vybavení dílny

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od truvan »

PS
měl si štěstí že si na toto forum narazil.
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od JanB »

A to já si dovolím nesouhlasit! Správný kutil, který pracuje se dřevem (co by taky jiného pohledával na webu Cesta dřeva, že? ;) ) si takovou skříňku vyrobí sám a ze dřeva. Procvičí si tím současně různé techniky jako je výroba spojů, povrchová úprava atd. a navíc ho bude ještě léta hřát dobrý pocit, že si montérky skladuje ve vlastnoručně vyrobené skříňce.
Vedlejší pozitivní efekt bude, že mu tu skříňku neodvezou nějací metaličtí sběrači do nejbližšího kovošrotu :lol:

Takže za mě rozhodně ne .....(kde je tu smajl s pozdviženým prstem? :lol: )

PS: tu je veselo.....
Stefan
Příspěvky: 5
Registrován: 29 črc 2021, 08:49

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Stefan »

Ahojte. Mám na vás prosbu. Poprosím vás o názor. Chcel by som si kúpiť túto zostavu. Podstate chcem to na dokoncovacky okolo domu a ako hobby.
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... 97-84-6600
Ďakujem vám pekne
Štefan
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Hans »

Dobrý den,

Elektra Beckum u nás není moc rozšířená značka, takže asi nenajdete mnoho lidí, kteří s tím mají osobní zkušenost, ale v podstatě jde o stroje Metabo někdy z přelomu století, řekl bych. To je pořád lepší varianta než všelijaké čínské slevněnky.

Stoly to má hliníkové a hmotnost to nebude mít velkou, takže na větší fošny to nebude úplně pohodlné, ale zase třeba nějaké ty běžné dveře a obložky by na tom udělat šly bez většího klení.

Co bych bral v potaz:
- trochu omezující výška protahu, kterou tipuju na max. 15 cm - nepříjemné, ale ne průšvih
- vozík na pile pro příčné řezy - kvalita pojezdu; zde bude nejlíp na to před koupí naložit desku, říznout ji a zkontrolovat, zda je řez rovný. Patrně bude.
- rovinnost+paralelnost horních stolů na hoblovce - buď budete měřit a zkoumat, nebo si necháte ukázat, že na tom prodávající bez problému srovná dvoumetrovou lať
- zajímejte se i o druhou sadu nožů do hoblovky; sice je určitě dnes koupíte u toho Metaba (HC260 se myslím dělá dodnes), ale byla by škoda je u prodávajícího nechat, jemu stejně na nic nebudou. Možná k tomu má i přípravek na jejich ustavení, což sice není nezbytné, nicméně se to hodí.
- všechny zkoušky dělejte nejlíp s odtahem, aspoň uvidíte, zda táhne a nemá nějaký problém s motorem (já například měl, proto to píšu.)

Přijde mi to jako zajímavá nabídka vzhledem k tomu, že to je vlastně kompletní základní dílna - pila, hoblovka/protah a odsávání. Pokud se stolařinou začínáte, myslím, že to bude do začátku vhodné - nestojí to moc a sám poznáte okamžik, kdy budete potřebovat stroje lepší. Nebo taky nebudete - je veliká oblast výrobků, na které tohle tak nějak kutilsky stačí.

Hodně štěstí při nákupu.


Hans
Stefan
Příspěvky: 5
Registrován: 29 črc 2021, 08:49

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Stefan »

Ďakujem pekne za odpoveď, veľmi si to vážim.
Podstate to kupujem naslepo, cestovať tam nebudem.
Ale ešte komunikujem s jedným pedajcom, stroj je po repase, cena je 900e https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... 81-84-4422
Inak prieťah je 260x160mm.
Doprava na SK by stala 200e jedna paleta. Neviem ci tie 3veci z prvého linku by vosli na jednu paletu.
Neviem ci najprv zobrat tu hoblovku po repase a potom veci nakupit postupne 🤔

Ešte píla https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... 19-84-4422
Cena 650e
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Hans »

To je těžko radit. Stroj po repasi, pokud by byla tak poctivá, jak prodejce píše, by mohl být ok, ale taky nemusel, pokud kecá. Stejně tak ten první inzerát - byla to hobby dílna? Jak moc hobby? Co to mělo za sebou? Může to být skoro funglovka, ale taky to může být vylágrovaný. Hliníkovo-plechový stroj nevydrží takové nasazení jako klasická litinová potvora.

Pokud tam nechcete cestovat (a pak by se spíš vyplatilo vzít vozík/dodávku a naložit to rovnou), pak nezbývá, než pátrat po referencích toho či kterého prodejce. Ono totiž ani fotky z repase nemusí být nutně z nabízeného kusu.

Jistoty nejsou žádné... jinak na paletu se to asi v polorozloženém stavu vejít může, předpokládám, že půjdou sundat nohy a hned je to jiné, ale berte taky v potaz, že dopravce to můžete celé pěkně obouchat.

Pokud jde o nákup nejdřív hoblovky a pak toho dalšího - to je do určité míry i otázka ceny Vašeho času. Ten první inzerát nabízí stroje, které k sobě svou kategorií plus minus pasují. Pokud budou v pořádku, máte nejspíš vyřešeno. Kupovat stroj jeden po druhém je zase lepší v tom, že si lépe vyberete, pokud už víte, co vlastně chcete. Pokud ne, je relativně jedno, jaký zvolíte výchozí bod. Já třeba kdysi začínal s UMDS z Poličky. Nebyl to špatný stroj, ale brzy jsem z něj vyrostl. Jenže bez něj bych nevěděl, co mám vlastně chtít. Mimochodem diskutovaná sestava je o dost lepší než to UMDS.


Hans
Stefan
Příspěvky: 5
Registrován: 29 črc 2021, 08:49

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Stefan »

Tak napr.som našiel aj
https://stroje.bazos.sk/inzerat/1273385 ... ovacka.php

A to iste co na ebay ale už za iné ceny, podstate ešte drahšie https://stroje.bazos.sk/inzerat/1264745 ... ovacka.php
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Hans »

To víte, překupník si taky musí nějak vydělat :-) Platíte za to, že to sem přitáhl a že na sebe (alespoň teoreticky) bere riziko. Ale většinou nic víc...

Hans
Stefan
Příspěvky: 5
Registrován: 29 črc 2021, 08:49

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Stefan »

Už posledná otázka.
Mál som v hľadáčiku ešte nový DeWalt DW733 a pilu DeWalt DWE 7492.
Ísť do nového alebo do starého osvedčeného?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: nováček - vybavení dílny

Příspěvek od Hans »

Nedělal jsem ani s pilou od DeWaltu, ani s pilou od Elektra Beckum - ale už od pohledu si myslim, že Elektra Beckum bude přeci jen o kousek robustnější. Ten DeWalt je vysloveně jobsite pila. Naopak boční vozík na Elektra Beckum je podle mě velká výhoda, protože má podstatně delší rozjezd než nějaký miter gauge, co má ten DeWalt. Dost možná s tím budete moct i sámovat menší fošny.

Pokud jde o ten mobilní protah, tam osobní zkušenost taky nemám, ale obecně se nepovažuje za problematický, má ho opravdu početná skupina lidí v US a nezdá se, že by to byl problém. Sice je to stále jobsite řešení s univerzálním motorem, takže na nějaké těžší/delší výkony bych to neviděl, ale na hobby použití to většinou stačí a myslím, že na výšku zvládne kolem 20 cm, což už je dobré. Ovšem pozor na cenu nožů - ty jsou jednorázové a ne úplně levné.

Klidně se ptejte dál, jen mějte na paměti, že riziko toho či onoho nákupu nesete stejně sám. Na dálku odhadovat inzeráty moc nejde a nedá se jednoznačně říct, zda lepší nové nebo použité.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů