uprava cepovky na USA klasiku

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

uprava cepovky na USA klasiku

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
v tomto tydnu jsem se nechal inspirovat na youtube od Johna Heisze, a po vecerech jsem si upravil starou cepovku podle americkeho typu. Uz dlouho jsem chtel tento typ rukojeti vyzkouset vyrobit. Na internetu je cela rada predloh a sablon jak by mela rukojet vypadat. Vybral jsem si jeden obrazek a ten jsem od ruky z mobilu premaloval do sesitu a potom pres kopirak na drevo. Jako material na vyrobu jsem pouzil americky orech. Byl jsem prijemne prekvapeny,jak moc je rukojet pohodlna a ruka je v prirozene poloze pri rezani, coz dava mnohem lepsi jistotu pri vedeni pily nez u pouziti puvodni rukojeti.
Tvar jsem vyrezal na pasove pile a potom doladil rezbarskym nozem a dlatkama. Po vybrouseni jsem povrch napustil balzamem na drevo. Platek ma 16 zubu na palec a rez je jemny - idealni na ozuby a cepy.
Obrázek puvodni stav
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: uprava cepovky na USA klasiku

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

to je vážně pěkná rukojeť. Snad jen škoda, žes neměl o kousek širší list, mám dojem, že tu čepovku mívají trošku hlubší.

Ale prosímtě, využiju tohle téma na jednu otázku - jak Ti to řeže? Totiž já se v minulosti ponakupoval hromady různých čepovek a jedna byla horší jak druhá. Nakonec jsem to vzdal a přešel na japonky, který řežou skoro samy od sebe. Ale na mnoha videích jsem viděl, že Amíkům to taky řeže jak do másla. Dáš mi nějaký tip?

Díky

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: uprava cepovky na USA klasiku

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
dokoncil jsem ji teprve vcera, ale po nabrouseni se zda, ze reze velmi dobre. Ono to chce asi fakt peclive prebrousit a dat si zalezet, aby byly vsechny zuby v zaberu (stejne vysoke) a taky dobry rozvod zubu. (musim si poridit rozvadeci kleste).
Po pravde jsem si chtel hlavne vyzkouset tu rukojet. Mam ji hlavne na rezani v praci, kde jsme meli japonku - dozuki, ale kdyz jsem tam nastupoval, tak mela asi celkem jenom 3-4cm zubu a zbytek vymlaceny (rezali s ni sololit a lamino - barbari :mrgreen: ) ted uz nema zadne zuby, a tak jsem si s ni udelal aspon cidlinu a nejake profilove skrabaky.
Mas pravdu jejich cepovky jsou hlubsi, ale oni to maji jeste rozdelene na cepovku (tenon) a "ozubovku" (dovetail). U nas mame spis cepovku a ocasku. Ta moje je spis jejich dovetail saw.
Na presne rezani mam doma ryobu a mensi dozuki na ozuby atd.. s tema jsem max. spokojeny a mas pravdu reze to skoro samo.
Muj typ je : kup si "tenon saw" od Lie -Nielsena a bude ti taky rezat jako do masla. ;) https://www.lie-nielsen.com/product/dov ... ?node=4145
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: uprava cepovky na USA klasiku

Příspěvek od JanB »

Já jsem měl podobný nápad někdy loni, ale zatím jsem to nedotáhl do konce. Mě se líbí víc uzavřená rukojeť, tak jsem si ji stáhl z Netu a zbytek je podobný jako u tebe. Odřezek jasanu, pásovka, lupínkovka, ruční nářadí. Na upevnění pilky jsem si chtěl vysoustružit mosazné šrouby s veeelkou válcovou hlavou, ale v té době jsem měl soustruh zabarikádovaný, tak jsem rukojeť strčil do šuplíku a zapoměl na ni :oops: Stejně jako u tebe mi šlo hlavně o to zkusit si tu pěknou rukojeť :-) Ale teď jsi mi to připoměl, tak ji třeba dodělám :-)

BTW: kam chodíš na americký ořech?
pilka02.jpg
pilka02.jpg (26.72 KiB) Zobrazeno 10559 x
pilka09.jpg
pilka09.jpg (26.54 KiB) Zobrazeno 10559 x
pilka13.jpg
pilka13.jpg (27.8 KiB) Zobrazeno 10559 x
pilka17.jpg
pilka17.jpg (17.03 KiB) Zobrazeno 10559 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: uprava cepovky na USA klasiku

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
taky moc pekna rukojet. Me se taky libi i ta uzavrena, ale na tak maly platek by se nehodila a tak jsem pouzil tu mensi. Ten kousek jasanu ma krasnou kresbu.
Ja jsem z americkeho orechu delal kancelarsky stolek do prahy, ale bouzel nemam celkovou fotku u zakaznika a tak jsem ho sem ani nedaval. Sef na to koupil 4 krasne fosny z americkeho orechu, jeste tam mame 3 cele kousky - fakt krasny material. Hned jsem si vzpomnel na stare casi, kdy jsem v UK s orechem pracoval velmi casto.
Ten stolek slouzi jako pracoviste pro praci na iMacu a jsou v nem zabudovne zasuvky pro nabijeni Iphone, vyklop na ulozeni Macbooku atd...Horni desky jsou zelena kuze.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů